Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek macierzyński 2013 [WYSOKOŚĆ, NOWE ZASADY, PORADNIK]

Redakcja
fot. Polskapresse
Zasiłek macierzyński 2013 - kto i jak długo może go otrzymywać? Czym różnią się urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski? Kto może z nich skorzystać? Jak dostać roczny urlop macierzyński? Jak wysoki otrzymamy wtedy zasiłek macierzyński? Poznaj nowe zasady. Oto nasz poradnik.

Zobacz też: BECIKOWE 2013 - zasady, wnioski

Zasiłek macierzyński można dostawać nawet przez rok! Taka zasada już obowiązuje. Ale uwaga! Trzeba na czas złożyć odpowiednie wnioski. I zdecydować, na jakich zasadach zasiłek ma być wypłacany.

Jaką wysokość ma zasiłek macierzyński?
Do wyboru są dwa rozwiązania.
Pierwsze - zasiłek macierzyński wypłacany przez rok w wysokości 80 procent wynagrodzenia (podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe). Dlaczego przez rok? Bo tyle trwa teraz urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Aby z tego rozwiązania skorzystać, trzeba nie później niż 14 dni po porodzie złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy (wniosek o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim - urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze).
Drugie rozwiązanie (będzie obowiązywało także, jeśli nie złoży się wniosku u pracodawcy) - zasiłek macierzyński dostajemy w wysokości 100 procent wynagrodzenia (podstawy wymiaru składek) przez okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a następnie w wysokości 60 procent za okres urlopu rodzicielskiego (pół roku)

URLOP MACIERZYŃSKI 2013
Podstawowy urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Musi być wykorzystany w całości. Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego mama dziecka ma prawo na swój pisemny wniosek zrezygnować z pozostałej jego części,
jednakże pod warunkiem wykorzystania tej części urlopu przez tatę dziecka, udzielonej mu również na jego pisemny wniosek.
Z podstawowego urlopu macierzyńskiego nie można zrezygnować.
Urlop macierzyński częściowo można wykorzystać przed porodem. Przed przewidywaną datą porodu można wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Przez okres urlopu macierzyńskiego otrzymamy zasiłek macierzyński (100 procent lub 80 procent, w zależności od wybranej zasady rozliczania).

DODATKOWY URLOP MACIERZYŃSKI 2013
Dodatkowy urlop macierzyński nie jest obowiązkowy. Trwa do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 8 tygodni w przypadku urodzenia dwojga i większej liczby dzieci przy jednym porodzie. Przez okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego otrzymamy zasiłek macierzyński (100 procent lub 80 procent, w zależności od wybranej zasady rozliczania).

URLOP RODZICIELSKI 2013
To nowość w polskim prawie.
Urlop rodzicielski trwa maksymalnie 26 tygodni (pełen wymiar urlopu), niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Można go wykorzystać w całości na raz lub podzielić na części, następujące bezpośrednio po sobie, nie więcej jednak niż trzy i nie krótsze niż 8 tygodni każda. Części urlopu rodzicielskiego zatem nie muszą być równe.

Urlop rodzicielski jest urlopem płatnym, w trakcie którego otrzymamy zasiłek macierzyński w wysokości 80 procent lub 60 procent w zależności od wybranej zasady rozliczania.

Czy na urlopie rodzicielskim rodzice mogą „przeplatać się” opieką nad dzieckiem, tak żeby np. najpierw zajmowała się nim mama, potem tata, a potem znowu mama? Tak, jako że nowy urlop rodzicielski można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, z pierwszej z nich może skorzystać mama dziecka, z drugiej jego tata i z trzeciej znowu mama.

Czy roczny urlop można podzielić tak, żeby pierwsze 6 miesięcy wykorzystała mama, a kolejne 6 - tata dziecka?
Tak, można. To sami rodzice zdecydują jak wykorzystają urlop przysługujący im z tytułu narodzin ich dziecka.
Należy tylko pamiętać, że pierwsze 14 tygodni od porodu przysługuje wyłącznie mamie dziecka. Jeśli po tym czasie zdecyduje się ona wrócić do pracy, to niewykorzystaną część podstawowego urlopu macierzyńskiego udziela się jego tacie.
Niezależnie od tego tacie wychowującemu dziecko przysługuje 2- tygodniowy urlop ojcowski, który może wykorzystać do ukończenia przez nie 1 roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zasiłek macierzyński 2013 [WYSOKOŚĆ, NOWE ZASADY, PORADNIK] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska