Wrocław: Sto kilometrów półek w nowej Bibliotece...

  Wrocław: Sto kilometrów półek w nowej Bibliotece Uniwersyteckiej. Trwa przeprowadzka

  WSK

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Biblioteka Uniwersytecka przy ul. Joliot-Curie 12, koło mostu Pokoju, od ponad roku stała pusta. Powstawała przez 10 lat, zbudowana została za 220 milionów złotych i w końcu zaczyna żyć. Trwa przeprowadzka zbiorów z biblioteki przy ul. Szajnochy - na razie przeniesiono gazety wielkoformatowe, część czasopism i książek. Aby w całości przeprowadzić bibliotekę do nowego gmachu potrzeba jednak m.in. półek - będzie ich niemal sto kilometrów łącznie.
  Wrocław: Sto kilometrów półek w nowej Bibliotece Uniwersyteckiej. Trwa przeprowadzka

  ©Paweł Relikowski

  Wszystko wskazuje na to, że I etap przeprowadzki zakończy się wraz z końcem sierpnia. – Do nowego budynku przy ul. F. Joliot-Curie 12 zostały już przeniesione gazety wielkoformatowe, część czasopism i niektóre książki. Będą one udostępniane po ustawieniu ich na półkach według ich sygnatur – informuje Bogumił Dudczenko z zespołu ds. promocji Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Na początku września z ul. Szajnochy 10 do nowego budynku przeprowadzi się także dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej. Kolejne etapy przeprowadzki są planowane na rok 2014 w zależności od uzyskania funduszy na ten cel. – Uniwersytet nie ma jeszcze środków potrzebnych na zakup specjalistycznego wyposażenia potrzebnego do kolejnych etapów przeprowadzki – tłumaczy Dudczenko.


  Na razie w gmachu przy ul. Joliot-Curie będą przechowywane mniej popularne zbiory, głównie periodyki. Trwa także przenoszenie prac licencjackich i magisterskich z archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Szewska 50/51). Wszystkie agendy obsługujące użytkowników pozostają w budynku przy Szajnochy 7/9.

  Do tej pory do nowej biblioteki przeniesiono: Dział Przygotowania Inwestycji i Remontów oraz Dział Realizacji Inwestycji UWr. Pierwotnie informowano, że także biuro karier z budynku przy ul. Szczytnickiej będzie przeniesione do nowego gmachu, jednak tę decyzję zmieniono.

  Sale nowego gmachu miały także służyć studentom dziennym dziennikarstwa. – Ze względu na trwającą rekrutację na studia władze Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej nie podjęły jeszcze decyzji, czy będą przeprowadzać zajęcia w pomieszczeniach nowego budynku – informuje Bogumił Dudczenko.

  Za utrzymanie nowego budynku Uniwersytet Wrocławski płacił około miliona złotych rocznie. W tym roku będzie podobnie, a do tego dojdzie jeszcze około 40 mln zł łącznie (rozłożone na kilka lat) - na wyposażenie biblioteki i pokrycie kosztów przeprowadzki.

  – Wszystkie magazyny przechowujące zbiory ogólne i zbiory specjalne trzeba wyposażyć w regały o łącznej długości blisko 100 kilometrów, magazyny są rozmieszczone na każdym piętrze. W regały i sprzęt komputerowy trzeba wyposażyć także obszar wolnego dostępu, czyli kolejne dwa piętra. Dla sprawnej obsługi użytkownika wprowadzimy system RFID (Radiowy System Automatycznej Identyfikacji - przyp. red.). Ponadto trzeba wyposażyć w meble i w sprzęt komputerowy kabiny pracy indywidualnej i kabiny pracy zespołowej, czytelnię główną, czytelnię śląską, czytelnię zbiorów specjalnych oraz wypożyczalnię. Należy również wyposażyć sale wystawowe w gabloty z klimatyzacją i stosownymi zabezpieczeniami. Sam przewidywany koszt nowych regałów to ok. 17 mln zł – wylicza Bogumił Dudczenko.

  Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Szajnochy 10 w związku z przeprowadzką będzie nieczynna do 31 sierpnia. ˜– Ponieważ czytelnie, wypożyczalnie i informacja naukowa pozostały przy ul. Szajnochy 7/9, zapraszamy użytkowników zbiorów ogólnych pod ten właśnie adres. Zbiory specjalne nadal są udostępniane w Bibliotece "Na Piasku" – informuje Bogumił Dudczenko.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cywilizacja?

   Andrzej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Hej, AUF, Europa pisze się przez duże E i nie ma takiego wyrazu "cywilizowabej". Może jednak odwiedź parę razy w życiu te pogardzane biblioteki, potrafisz wtedy, po dłuższym czasie, sklecić proste...rozwiń całość

   Hej, AUF, Europa pisze się przez duże E i nie ma takiego wyrazu "cywilizowabej". Może jednak odwiedź parę razy w życiu te pogardzane biblioteki, potrafisz wtedy, po dłuższym czasie, sklecić proste zdanie bez błędów. Wytłumaczysz też nam, co ma ustrój, n.p. "komuna" do budowania bibliotek... Pozdrawiam.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska jak zwykle zacofana

   AUF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 26

   W całej cywilizowabej europie likwiduje się biblioteki a u nas buduje się nowe. NORMALNIE KOMUNA!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @AUF

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

   Do KOMUNY mam tylko o jedno żal - że nauczyła analfabetów pisać.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko tyle?

   Zgłoś naruszenie treści

   Witaj, wieszczu... a o masowe mordy, wywózki, łagry, stworzenie najbardziej zbrodniczego systemu Świata już nie masz żalu? Pozdrawiam.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama