Jak przygotować dziecko do szkoły? [ROZMOWA]

  Jak przygotować dziecko do szkoły? [ROZMOWA]

  Agata Wojciechowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  – Najważniejsza jest rozmowa, zarówno rodzica z dzieckiem, jak i rodzica z nauczycielem – o pierwszych dniach w szkole rozmawiamy z dr Teresą Neckar-Ilnicką z Zakładu Edukacji Elementarnej Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu
  Pierwszy dzień w szkole to dla sześciolatka lub siedmiolatka nie lada przeżycie. Jest to także prawdziwe wyzwanie dla rodzica, bo zaczyna się kariera szkolna jego dziecka. Ten kolejny przełom w naszym życiu rodzinnym można, a nawet trzeba „oswoić”. Jak przygotować siebie i przyszłego ucznia do 1 września?
  Przede wszystkim nie należy oczekiwać od dziecka, by wszystkie jego działania kończyły się niekwestionowanym sukcesem. Nasze dziecko nie musi być we wszystkim najlepsze. Tworzy się wtedy atmosfera toksycznej rywalizacji, której niestety pełno jest w naszym świecie. Intensywna edukacja, szczególnie wymuszona przez rodzica, ma zupełnie odwrotny skutek i zniechęca dziecko. W szkole najważniejsze jest, aby zaszczepić w dziecku pasję do nauki oraz poznać swoje silne i słabe strony. Trzeba rozmawiać o wszystkim. O tym, że będzie miało nowe koleżanki i kolegów, nowych nauczycieli, nową klasę.

  Zmienia się nie tylko otoczenie, ale prawa i obowiązki dziecka.

  To prawda. Dziecko w szkole powinno poznać samego siebie oraz to, czego nie umie. Nie jest to w żaden sposób ujmą. Po to idzie do szkoły, żeby się nauczyć. Ma także nabyć umiejętność rozmowy o swoich własnych potrzebach. Tutaj należy uważać, by nie przekształciło się to w postawę „ja mam prawa, a reszta ma obowiązki”, ponieważ nie jest to dobra droga. Wówczas wychowamy małego skarżypytę z postawą roszczeniową, który nie będzie skory do dawania czegoś od siebie.

  W jaki sposób możemy zachęcić humanistę do zadań matematycznych?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama