Wielki kongres transplantologów we Wrocławiu. Zjadą sławy

  Wielki kongres transplantologów we Wrocławiu. Zjadą sławy

  Jacek Antczak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Profesor Maria Siemionow z kliniki w Cleveland (USA), której zespół kilka lat temu dokonał pierwszego pełnego przeszczepu twarzy, Mats Brannstrom z Goeteborga (Szwecja) i Omer Ozkan z Turcji, którzy dokonują przeszczepów macicy, profesor Adam Maciejewski, którego zespół przed kilkoma tygodniami wykonał w Gliwicach przeszczep twarzy. To tylko kilku spośród prelegentów XI Kongresu Międzynarodowego Towarzystwa Przeszczepów Ręki i Tkanek Złożonych, który odbędzie się już 29-31 sierpnia we Wrocławiu.
  – Polskie Towarzystwo Transplantacyjne istnieje już 40 lat, a jeszcze nigdy nie było w naszym kraju sympozjum na taką skalę – mówi prof. Jerzy Jabłecki, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Ręki i Chirurgii Transplantacyjnej w Trzebnicy, która jest głównym organizatorem zjazdu. – W ogóle takie międzynarodowe spotkania towarzystw medycznych są w Polsce dość rzadkie. A jeśli już do nich dochodzi, to można na nich spotkać kilka sław z danej dziedziny naukowej. Do nas przyjedzie pięćdziesięciu pięciu wybitnych naukowców z całego świata – mówi prof. Jabłecki.

  Organizatorzy kongresu przypominają, że przeszczepy tkanek złożonych to medycyna XXI wieku, niezwykle awangardowa i głośna na całym świecie. I właśnie najsłynniejsi jej przedstawiciele, w tym kandydaci do Nagrody Nobla, pod koniec sierpnia będą gościć we Wrocławiu.

  – Publikacje naukowe są dziś osiągalne natychmiast, ale nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu i spotkań z ludźmi, którzy dokonują przełomów w transplantologii – mówi prof. Jabłecki z trzebnickiego szpitala św. Jadwigi, jednego z najsłynniejszych w Europie ośrodków chirurgii ręki.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama