Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto innowacje dla każdego z nas

Wojciech Kowalski
Wrocławskie firmy Cosmo Green, Otodojazd.pl i Elektryczni.eu postanowiły ulokować się we Wrocławskim Parku Technologicznym (WPT). Działają tam w Dolnośląskim Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Ich biznes polega m.in. na wprowadzaniu innowacji społecznych, czyli strategii, rozwiązań, projektów, które są odpowiedzią na coraz to nowe wyzwania społeczne.

Obecnie we Wrocławskim Parku Technologicznym, a konkretnie w Dolnośląskim Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości, dobiegają końca prace nad autorską, innowacyjną aplikacją do samodzielnego projektowania ogrodów w 3D – MyGreenSpace.
Zaplanuj wirtualny ogród i spaceruj po nim
W internecie, pod adresem www.mygreenspace.pl, dostępna jest już wersja ß, w której każdy użytkownik za darmo może zaprojektować swój ogród jednocześnie, przesyłając do firmy informacje, czego w aplikacji brakuje lub co sprawia mu trudności. Dzięki temu na bieżąco firma stara się udoskonalać swój serwis.

– Pomysł na stworzenie MyGreenSpace narodził się w okresie studiów, kiedy brakowało dostępu do profesjonalnych programów do projektów terenów zieleni – mówi Małgorzata Stuła, właścicielka firmy Cosmo Green. – Wszystkie szkice wykonywałam za pomocą kartki papieru i ołówka. Dlatego po studiach szukałam rozwiązania, które umożliwiałoby zaprojektowanie swojej przestrzeni zieleni w łatwy, intuicyjny sposób. Tak narodził się pomysł na MyGreenSpace. Uważam, że usługa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ryn-ku, obecnych oraz przyszłych właścicieli swoich wymarzonych ogrodów. Dzisiaj koszt pracy architekta zieleni często przekracza możliwości inwestora, a wynagrodzenie specjalistów sięga co najmniej kilku tysięcy złotych. Natomiast aplikacja MyGreenSpace to wydatek zaledwie kilku złotych miesięcznie, a dzięki niej każdy z nas może stać się profesjonalnym projektantem ogrodów, nie mówiąc już o samej frajdzie płynącej z zabawy w projektowanie własnego ogrodu dla siebie, naszych dzieci czy postronnych widzów – dodaje Małgorzata Stuła.

MyGreenSpace pozwala użytkownikowi z podstawową umiejętnością obsługi komputera, zaprojektować online swój wymarzony ogród. Bez żadnych instalacji, wystarczy dostęp do internetu. Nie trzeba być znawcą, by dobrać idealne rośliny, aplikacja podsunie właściwe rozwiązania. Fotorealistyczna biblioteka modeli roślin, akcesoriów oraz różnego rodzaju podłoża daje ogromne możliwości zabawy przy projektowaniu. Zwieńczeniem projektu jest wirtualny spacer po zaprojektowanym ogrodzie w podglądzie 3D, dzięki zastosowaniu najnowszej technologii webgl do wyświetlania wizualizacji.

Jedziemy w tym samym kierunku

Kolejny przykład innowacji społecznych tworzonych w Dolnośląskim Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości dotyczy relacji między ludźmi, a dokładnie ich potrzeby związanej z transportem i... oszczędnościami. Wynika to przede wszystkim z potrzeb wspólnoty, które z czasem wymagają znalezienia rozwiązania na większą skalę. Takie koncepcje wychodzą naprzeciw wymaganiom dynamicznie rozwijającego się świata technologii i ludzi, którzy chcą mieć wszystko w zasięgu ręki. Tym samym, nowatorskie idee wcielane w życie są korzystne dla dobra publicznego. Na przykład, idea dzielenia się samochodem wynika z wniosku, że nie warto kupować auta, jeśli nie wykorzystuje się go codziennie w pełni. Polską firmą promującą wspólne przejazdy jest serwis Otodojazd.pl z siedzibą we Wrocławskim Parku Technologicznym.

Idea wspólnych przejazdów polega na kojarzeniu ze sobą osób oferujących dojazd z tymi, którzy go poszukują, dzięki czemu minimalizowane są koszty przejazdu – bez względu na to, czy podróżujemy codziennie na tej samej trasie, czy też ruszamy w jednorazową dalszą podróż.
Kierowcy zamieszczają ogłoszenia, które zawierają trasę przejazdu, ewentualną jej cykliczność, godzinę i datę, a także cenę, za jaką są w stanie zabrać dodatkowych pasażerów. Pasażerowie wyszukują interesującą ich trasę, umawiają się z kierowcą i w drogę. Dodatkowo serwis oferuje możliwość wystawia komentarzy i rekomendacji po odbyciu podróży. Co najważniejsze – na wspólnych dojazdach nikt nie traci.

Nie bez znaczenia jest fakt, że Otodojazd.pl jest przedsięwzięciem, które zrodziło się z kreatywności, pasji i próby odpowiedzi na realne potrzeby użytkowników.
Istotnym udogodnieniem jest mobilna aplikacja na telefon umożliwiająca za pomocą kilku kliknięć łapanie przejazdów „tu i teraz” w dowolnym kierunku. To nowe narzędzie dla ludzi, które pozwoli na zaintegrowanie i zaangażowanie lokalnej społeczności. Pokazuje to, że innowacyjność społeczna uczy dzielenia się, idzie w parze z rozwojem społecznym i niesieniem pomocy innym, a także zwyczajnie przynosi realne korzyści i poprawia jakość życia.

Internetowa platforma do wypożyczania rowerów

Natomiast w firmie Elektryczni.eu trwają prace projektowe nad rozbudowaniem systemu parkingów rowerowych o nową funkcjonalność.
Firma, która, również mieści się w Dolnośląskim Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości (DAIP), jako pierwsza w Polsce, a konkretnie we Wrocławiu, uruchomiła pilotażowy projekt, który składa się z ośmiu bezpiecznych garaży (boksów) do, których fizycznie można schować swój rower. Boksy uruchamiane są miejską karta UrbanCard. Rozwiązanie zaspokaja potrzebę bezpiecznego zamykania i przechowywania rowerów.
– Po rozmowach z samorządowcami i przedsiębiorca-mi zauważyliśmy zainteresowanie naszymi rozwiązaniami, związanymi z przestrzenią komunikacyjną miast – mówi Paweł Rochala, odpowiedzialny za rozwój projektu. – Postanowiliśmy rozwijać projekt w kierunku platformy oferującej samoobsługową platformę wypożyczeń wraz z garażami dla jednośladów (rowery, skutery). Osobiście jesteśmy fanami napędu elektrycznego i łączenia takich pojazdów z garażami dla rowerów – dodaje Paweł Rochala.
Przedsięwzięcie zakłada zaprojektowanie, wykonanie prototypu modularnej platformy do samoobsługowych wypożyczalni miejskich (rower, skuter, samochód). Modularna stacja składa się ze słupka zarządzającego usługą, środków transportu, garaży rowerowych oraz infrastruktury towarzyszącej (stojaki, ładowarki etc). Całość zarządzana jest poprzez aplikacje na telefon.
Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na problemy zakorkowanych przestrzeni komunikacyjnych dużych miast (dywersyfikacja środków transportu). Jako przykład może posłużyć strategia „Wrocław 2020+”, gdzie jako cel zostały postawione ograniczanie tradycyjnego ruchu samochodów poprzez wdrażanie alternatywnych form transportu oraz infrastruktury towarzyszącej. Takich miast w Polsce jest co najmniej trzydzieści.

Projekt jest realizowany wspólnie z Politechniką Wrocławską. Firma jest w trakcie prac projektowych. Prowadzone są również rozmowy z kilkoma samorządami oraz firmami.
Drugim obszarem działania spółki jest energia słoneczna (fotowoltaika) wykorzystywana w elektrowniach naziemnych oraz dachowych. Spółka rozwija trzy projekty elektrowni o łącznej mocy 5 MW.
Firma szuka projektów mających na celu zmianę świadomości społeczeństwa na temat pojazdów elektrycznych i odnawialnych źródeł energii (OZE). Środowisko, w którym działamy, daję nam dostęp do „smart” kontaktów i inspiruję do dalszego działania. Oferta DAIP umożliwia skupienie się na rozwijaniu takich projektów.

Czy wiesz, że...
Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości już od 7 lat wpiera firmy kreujące innowacje społeczne. Ty również możesz z nami zrealizować swój pomysł. Zapraszamy:[email protected]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska