Dolny Śląsk zacznie korzystać z ciepłych wód

  Dolny Śląsk zacznie korzystać z ciepłych wód

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Karpacz chce czerpać ciepłą wodę spod ziemi. Na razie mało kto korzysta u nas z gorących źródeł.
  Karpacz rozpoczął starania o korzystanie z zasobów gorących wód znajdujących się pod miastem. Na początek gmina chce wywiercić 100 otworów sondujących. Te prace mają pochłonąć ok. trzech mln zł.
  - Źródeł termalnych szukali w Karpaczu już Niemcy. Według zachowanych informacji, ich badania były obiecujące. Potwierdzają to też polscy naukowcy. Do optymizmu skłaniają nas również informacje od inwestorów, którzy wiercili ostatnio na terenie miasta studnie głębinowe - mówi Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza miasta.

  Studnia powstającego w centrum miasta kompleksu basenowego już na głębokości ok. 30 m osiągnęła wydajność 140 metrów sześciennych wody na dobę. Możliwość istnienia pod Karpaczem sporych zasobów wód termalnych potwierdza doktor Józef Fistek, hydrogeolog z Polskiej Akademii Nauk, który w przeszłości badał ten rejon.
  - Nie prowadziłem odwiertów, tylko analizę geologiczną. Przesłanki są interesujące - twierdzi naukowiec.

  By rozpocząć wiercenia, gmina musi zdobyć fundusze. Do współpracy chce zaprosić dwa inne miasta z państw należących do Unii Europejskiej. To warunek niezbędny do tego, by Komisja Europejska dała pieniądze. Pomoc w nawiązaniu międzynarodowych kontaktów zaoferował dolnośląski urząd marszałkowski.
  - Wiedza na temat źródeł może być kapitałem miasta, który przyciągnie do nas kolejnych inwestorów chcących wybudować obiekty w oparciu o te zasoby. Mogłyby to być zarówno baseny, jak i geotermiczny zakład ciepłowniczy - tłumaczy Rzepczyński.

  Zdaniem doktora Józefa Fistka, geotermia na Dolnym Śląsku to technologia przyszłości. Mogłoby z niej skorzystać wiele miast, np. Bolesławiec lub Bystrzyca Kłodzka.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama