Dolnoślązacy, weźcie przykład ze Świdnicy i mówcie wandalom:...

  Dolnoślązacy, weźcie przykład ze Świdnicy i mówcie wandalom: STOP

  Stefan Augustyn

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Czy akcja władz Świdnicy i artykuł w "Polsce-Gazecie Wrocławskiej" sprawi, że władze miast zaczną działać?
  Materiały podobne
  Z wielką uwagą przeczytałem artykuł " ("Słowo Polskie", 14-15.03) autorstwa Hanny Wieczorek. Jako autor informacji przekazywanej dziennikarzom kilka dni wcześniej, czuję się wywołany do odpowiedzi.

  Władze Świdnicy powiedziały coś, co w duchu myśli i w działaniu wprowadza w życie wielu samorządowców, właścicieli prywatnych kamienic czy też zarządców jakichkolwiek terenów. Sprowadza się to do hasła: "Dość tego. Nie ma tolerancji dla wandali". Kiedyś trzeba to w końcu powiedzieć, Świdnica robi to właśnie teraz.

  Zdajemy sobie sprawę z faktu, że tak jak z kradzieżami, pijanymi kierowcami czy też innymi przestępstwami nikt sobie w 100 proc. nie poradził, to i z wandalami nie jest łatwo. Przytakiwanie "tak być musi", "co zrobić", "to przecież wandale", nam - w Świdnicy - nie wystarczyło. Dlatego przed rokiem wystartowaliśmy z akcją antywandalową, którą skierowaliśmy do młodzieży ze szkół gimnazjalnych, a obecnie kierujemy do uczniów szkół podstawowych. Wszystko to w myśl zasady "czym skorupka za młodu...".

  Mieszkańcom przekazaliśmy również tysiące ulotek, gdzie zgłaszać akty wandalizmu, co zgłaszać i jak to zrobić. Niby proste, ale okazuje się, że nie każdy o tym wie. Prócz tego organizowaliśmy liczne spotkania z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości, służb porządkowych itp., bo jak wiadomo, to te organy, a nie prezydent czy urzędnicy zajmują się wyłapywaniem i przykładnym karaniem przestępców, bo wandale są też przestępcami!

  Za każdym razem okazywało się, że pomysły są świetne co do karania, odpracowywania zniszczeń, ale u nas, w Polsce, nie da się tego zrobić. Powód? Zawsze jest jakiś przepis bądź przyczyna, które sprawiają, że koszt doprowadzenia do naprawy jest większy niż wyrządzona szkoda. Zdając sobie sprawę, że to nie samorząd zmienia krajowe przepisy, postanowiliśmy robić to, co możemy, a więc zaczęliśmy działać na ludzką wyobraźnię.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama