Hymn ku chwale wójta

  Hymn ku chwale wójta

  Jacek Antczak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  "Kłodzko to ja" - sparafrazował Ludwika XIV... wójt Ryszard Niebieszczański.
  Materiały podobne
  Tak naprawdę powinno być "Gmina Kłodzko to ja" albo "Okolice Kłodzka to ja", bo w pierwszej wersji burmistrz Kłodzka mógłby się poczuć urażony.

  Jestem wrocławianinem, ale znam dobrze okolice Kłodzka. Są naprawdę urokliwe. Słyszałem też o wójcie Niebieszczańskim. Ma dobrą opinię wśród mieszkańców, nic dziwnego, że zasiada na tronie..., pardon, na fotelu wójta, już czwartą kadencję. Niemniej Kotlina nie jest księstwem Monako czy jakąś inną wyspą szczęśliwości w tym niezbyt zamożnym i borykającym się z wieloma problemami regionie Dolnego Śląska.

  Trochę się więc zdziwiłem, że w Kotlinie Kłodzkiej narodził się kult wójta.
  Że hymn Kłodzka nie będzie się zaczynał od słów "Jeszcze Kłodzko nie zginęło..." ani nawet zwrotka nie będzie sławiła uroków ziemi kłodzkiej, czerpiąc z Baczyńskiego: "Na fioletowo-szarych łąkach/ Niebo rozpina płynność arkad/ Pejzaż w powieki miękko wsiąka".

  Zamiast tego w hymnie Gminy Kłodzko mamy tekst: "Z uwagi na ludzkie troski/ Wójt rozważa wszystkie wnioski/ Wszczyna różne inwestycje/ I tym samym wzmacnia swą pozycję". Dalej mamy tego typu dyrdymały na temat "dobrego wodza" (sic), który dba i o kulturę, i o agroturystykę, i o zagranicznych gości. Po prostu o wszystko i wszystkich.

  Owszem, wybór hymnu poetki z Szalejowa Dolnego był poufny i demokratyczny. Koła Gospodyń Wiejskich zadecydowały i z pewnością jest to... zgodne z prawem. Ale Panie Wójcie, Panie Prezesie (zarządu powiatowego PSL), apelujemy. Jest prawo i są standardy. A te zostały złamane. Chodzi mi oczywiście o... poezję i muzykę. A w hymnie Gminy Kłodzko gubi się i rytm, i rym.

  Choć za odniesienia "Kłodzka Gmina" - "jedna rodzina" oraz "rozwijamy" - "wodza mamy" należy się pochwała. Bo to nie chała. Prosimy tylko: jeśli Gmina Kłodzko zapragnie nowego herbu, to obok twarzy prezesa PSL-u (powiatowego), co jest jasne, niech artysta doda, choćby w dolnym rogu, jakiś element pięknego kłodzkiego pejzażu.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PSL-owski folwark

   Kamrat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Gmina Kłodzko Sp. z o.o. czyli folwark;
   przynajmniej ta gazeta to dojrzała, bo lokalne też kupione...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rozgoryczony mieszkaniec

   mieszkaniec G ZK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Ci co w Wójta wbijają szpilki to nie ludzie są - to wilki !! )))))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   JAJA

   JÓZEK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   WÓDZ NACZELNY CZY CO?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama