Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Rolkarze opanowują ścieżki rowerowe. Łamią prawo i denerwują rowerzystów

Przemysław Wronecki
Braniborska: Rolkarze chętnie jeżdżą tu po pasie dla rowerów, bo jest równiej niż na chodniku
Braniborska: Rolkarze chętnie jeżdżą tu po pasie dla rowerów, bo jest równiej niż na chodniku fot. Przemysław Wronecki
We Wrocławiu rolkarze nagminnie jeżdżą po ścieżkach, czy pasach dla rowerów. Jest to niezgodne z przepisami i bardzo niebezpieczne. Rowerzyści przekonują, że często dochodzi z tego powodu do utarczek słownych między nimi a rolkarzami. - Ostatnio jechałem drogą dla rowerów po ul. Lotniczej. Na wysokości Biedronki jechała para na rolkach. Gdy na nich zadzwoniłem nie było żadnej reakcji - opowiada Andrzej Bąk, rowerzysta z Wrocławia. Dodaje, że ustąpili mu miejsca dopiero wtedy, gdy powiedział by jechali po chodniku, a nie po ścieżce.

Policjanci mówią, że rolkarze nie mogą jeździć po ścieżkach rowerowych. - Zgodnie z prawem są oni traktowani tak samo, jak piesi. Więc za jazdę na rolkach po ścieżce rowerowej zostaną oni ukarani mandatem w wysokości 50 złotych - mówi asp. Tadeusz Witkowski z wrocławskiej drogówki. Wspomina, że w swojej karierze zatrzymał nawet panią, która na rolkach jechała po autostradzie A4.

- Pani jechała od Pietrzykowic w kierunku Wrocławia pasem awaryjnym pod prąd - wspomina. Gdy ją zatrzymał i zapytał dlaczego jedzie po autostradzie, odpowiedziała z rozbrajającą szczerością, że jest tutaj kawałek równego i prostego fragmentu asfaltu. - Wtedy opadły mi ręce - komentuje funkcjonariusz.

Rolkarze przekonują, że w przepisach definicja roweru wcale nie jest taka klarowna. - W kodeksie drogowym przeczytamy, że rower to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m, poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem. Więc rolkarz też odpowiada temu opisowi - przekonuje Marek Czerski, który codziennie jeździ po Wrocławiu na rolkach. Dodaje, że po chodnikach bardzo trudno się jeździ. - Na większości z nich są ułożone nierówne płyty albo puzzle. Dlatego przeważnie wybieram ścieżki rowerowe, które są asfaltowe - mówi.

Wątpliwości, czy rolkarz może jechać po ścieżce rowerowej rozwiewa odpowiedź na interpelację posła Macieja Orzechowskiego, który zapytał się o to w Ministerstwie Transportu. Czytamy w niej, że w prawie o ruchu drogowym osobę poruszająca się na drodze na rolkach i wrotkach uważa się za pieszego. Ponadto w art. 2 pkt. 8 i 9 ustawy - Prawo o ruchu drogowym czytamy, że pieszy, w tym także używający wrotek lub rolek, może poruszać się jedynie po poboczu lub chodniku. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie rolkarze mogą jechać jezdnią.

Co z torem dla rolkarzy na stadionie?
Przypomnijmy, że spółka Wrocław 2012 rozważała uruchomienie wokół Stadionu Miejskiego kilometrowego toru dla rolkarzy i wrotkarzy. Podobny funkcjonował przy PGE Arenie w Gdańsku, jednak po kilku miesiącach zdecydowano się go zamknąć. Jak zapewnia Adam Burak ze spółki, nie ma problemu, by rolkarze z własnym sprzętem jeździli po esplanadzie stadionu, czy po terenie parkingu w godz. między 10 a 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska