Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matki Bożej Zielnej. Dlaczego 15 sierpnia to święto? Tłumaczy ksiądz

rozm. Agata Grzelińska
Ks. Ryszard Wołowski, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy
Ks. Ryszard Wołowski, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy fot. Piotr Krzyżanowski
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to najlepszy czas, by zachwycić się pięknem świata i przyrody - mówi ks. Ryszard Wołowski.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny czy Matki Bożej Zielnej? Jak właściwie nazywa się czwartkowe święto?
Oficjalna nazwa święta, które w Kościele katolickim obchodzimy 15 sierpnia, to Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Nazwa Matki Bożej Zielnej to nazwa popularna. To jest jedno z najstarszych świąt kościelnych, mające swój początek w V wieku. W Kościołach wschodnich to święto obchodzone jest dwa tygodnie później i ma inna nazwę: Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Niemniej w Kościele katolickim, w niektórych parafiach, w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli 14 sierpnia wieczorem, odprawia się mszę św. z procesją z figurą śpiącej Matki Bożej.

Pismo Święte nie przedstawia sceny śmierci Maryi. Skąd więc wzięło się to święto? Skąd wiemy, że została wzięta do nieba z duszą i ciałem?Rzeczywiście, Pismo Święte nie przedstawia tego momentu z życia Matki Zbawiciela. Nasza wiara ma dwa źródła. Jedną jest Pismo Święte, a drugą tradycja. Właśnie z tradycji wiemy, że Maryja została wzięta z ciałem i duszą do nieba. To wyróżnienie dla Matki Zbawiciela. Dopiero w 1950 roku papież Pius XII ogłosił dogmat o wniebowzięciu Maryi.

Skąd więc ta nazwa Matki Bożej Zielnej?
Wiąże się przede wszystkim z opowieścią o wniebowzięciu. Jest wiele apokryfów, czyli pobożnych opowieści, które w prosty sposób tłumaczą prawdy wiary. I w jednym z takich apokryfów jest piękna opowieść o śmierci i wniebowzięciu Maryi. Otóż gdy Matka Boża umarła, apostołowie chcieli ją pochować. Złożyli ciało w trumnie, ale musieli poczekać, bo Tomasz zwany niedowiarkiem - ten sam, który nie uwierzył w zmartwychwstanie, dopóki nie dotknął rany Chrystusa - spóźnił się. Gdy już wreszcie dotarł, chciał zobaczyć ciało Najświętszej Marii Panny. Gdy otworzono trumnę, nie było w niej ciała Maryi, a je-dynie piękne, pachnące lilie i inne kwiaty i zioła. Nazwa Matki Bożej Zielnej ma też związek z porami roku. Połowa sierpnia to czas zbiorów, pierwszych dożynek. Dlatego w tym dniu święci się kwiaty, zboża, zioła i warzywa.

Co jest charakterystycznego w liturgii tego dnia?
Poświęcenie wianków, które następuje tuż po Komunii Świętej, które poprzedza specjalna modlitwa. Zaczyna się od wychwalania Pana Boga za dzieło stworzenia, w tym za zboża i zioła - pokarm i lekarstwo dla ludzi i zwierząt. To ciekawe i piękne, że w tej modlitwie jest mowa nie tylko o ludziach, ale także o zwierzętach. Potem jest prośba, by Pan Bóg pobłogosławił "pierwociny zieleni tego roku, młode pędy zbóż, trawy, zioła i kwiaty". W dalszej części tej modlitwy jest bardzo wzniosły fragment o tym, że gdy już umrzemy, staniemy przed Panem z naręczem pełnym uczynków. Przynosząc więc bukiety ziół do kościoła w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, mamy sobie przypomnieć, że naszym zadaniem przez całe życie jest zbieranie dobrych uczynków, tak jak co roku zbieramy kwiaty i zioła.

Uroczystość to dla katolików dzień, w którym powinni pójść do kościoła.
Tak. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to jest święto nakazane, więc mamy w tym dniu obowiązek uczestniczenia we mszy św. Uroczystość to jest najwyższe rangą święto. W kościelnej hierachii świąt mamy cztery kategorie świąt: uroczystość, święto, wspomnienie obowiązkowe i wspomnienie dowolne.

Jak jako ludzie wierzący powinniśmy przeżyć ten dzień? Już wiemy, że obowiązkowo mamy przyjść do kościoła na mszę świętą z bukietem ziół. Co poza tym?Jak już wspomniałem, w święto nakazane mamy obowiązek uczestniczyć we mszy świętej, ale niekoniecznie musi to być pierwszy punkt dnia. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to doskonały dzień na to, by najpierw zachwycić się pięknem świata i przyrody, a później podziękować za nie Panu Bogu. Zawsze 15 sierpnia przypomina mi się zdanie z Księgi Mądrości. Brzmi ono tak: "Bo z wielkości i piękna stworzeń przez podobieństwo poznaje się ich Stwórcę". Dobrze jest, gdy przyjdzie się tego dnia do kościoła z bukietem kwiatów i ziół, co zresztą nadal robi wiele osób, które mają działki czy przydomowe ogródki. Jeśli jednak ktoś nie ma kwiatów, niech przyjdzie bez nich. Ważne, żeby chciał podziękować Panu Bogu i Najświętszej Marii Pannie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Matki Bożej Zielnej. Dlaczego 15 sierpnia to święto? Tłumaczy ksiądz - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska