Wrocławskie wieże ciśnień na sprzedaż (ZDJĘCIA, CENY)

  Wrocławskie wieże ciśnień na sprzedaż (ZDJĘCIA, CENY)

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Znalezienie właściciela zabytkowych obiektów trwa czasem latami
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Wrocławski Park Technologiczny wystawił pod młotek wieżę ciśnień z 1910 r. Tę, która stoi przy ul. Fabrycznej 14B. - To perełka architektury industrialnej Wrocławia, niestety zrujnowana w trakcie wojny i po niej. Dlatego szukamy inwestora, który przywróci jej dawny blask - mówi Maciej Potocki, prezes WPT. Może tu powstać np. ścianka wspinaczkowa, widokowa, może biuro, kawiarnia czy galeria.
  Obok wieży stojącej przy ul. Fabrycznej do kupienia jest też stara kotłownia. Na portalach z nieruchomościami można znaleźć informację, że cena wywoławcza tych obiektów to 570 tys. zł.

  WPT na terenie Maszynowni Biznesu (dawny teren PaFaWag-u) zrewitalizował halę produkcyjno-magazynową. - To również znakomity obiekt, któremu chcemy przywrócić blask. Pod koniec 2014 roku będzie ona gotowa do przyjęcia pierwszych firm, które zechcą działać i zatrudniać wrocławian - dodaje Potocki.

  Już wiadomo, że pod młotek pójdzie również wieża ciśnień przy pl. Daniłowskiego 4, która jest własnością miasta. Kilka miesięcy temu, za 970 tys. zł, gmina odkupiła ją od Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i przekazała innej swojej spółce - Wrocławskim Mieszkaniom.

  - Biuro Rozwoju Wrocławia opracowuje program funkcjonalny dla niej - informuje Julia Wach z magistratu. To oznacza, że nie wiadomo jeszcze na co będzie można ją przeznaczyć i czy jeszcze w tym roku zostanie ona wystawiona do sprzedaży.

  O tym, że o nabywców takich nieruchomości, wpisanych do rejestru zabytków jest trudno, przekonał się właściciel innej wrocławskiej wieży stojącej przy ul. Sudeckiej. Próby znalezienia nowego właściciela trwają tam od czterech lat. Ten obiekt postawiony z czerwonej cegły we Wrocławiu w 1905 roku przez architekta Karla Klimma jest doskonale znany wrocławianom. W 1995 roku wieża została odrestaurowana i w dolnej części przystosowana pod działalność gastronomiczną. Cena, od której zaczynają się negocjacje, to 23 mln zł. Ale nie tylko cena jest ważna, bo sprzedający chce również, by została tu restauracja i pracujący w niej ludzie.

  Marcin Drogomirecki, ekspert z portalu Domy.pl, przekonuje, że takie zabytkowe budowle to znakomity kąsek dla firm na oryginalne biura, a także dla osób prywatnych. - Nie wszystkim wystarcza zwykły dom, dlatego poszukują tych z historią - mówi Drogomirecki. - Czasem na Dolnym Śląsku można kupić piękny zabytkowy budynek taniej niż kawalerkę w Warszawie. Na przykład dolnośląski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych chce sprzedać około 150 zabytkowych obiektów pałacowo-folwarcznych. Ich ceny zaczynają się już od 200 tysięcy złotych.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fabryczna 14b znajduje sie

   rezydent wpt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   na terenie wroclawskiego parku przemysłowego

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To prawda, jestem tym wybrańcem

   Gwiazda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   Na własne oczy widziałem Pendolino, byłem nawet w środku ^^ Możecie zadawać mi pytania, tylko po kolei!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   inne wieże ciśnień

   Krasnal Adamu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   A sprzedano już wieże przy Elbląskiej i na Brochowie? Wystawili je chyba ponad pół roku temu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wieża

   craft (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zdrojewski ze względu na sentyment który widział z okna na Elblaskiej zrobi wszystko żeby ją ktoś kupił za grosze

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wieża ciśnień przy Elbląskiej

   Tommasz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

   Ta wieża ciśnień jest w opłakanym stanie, sypie się z niej tynk, można zaryzykować stwierdzenie, że zaczyna zagrażać otoczeniu. Więc pytanie do Władz, czy jest sens czekać jeszcze może znajdzie się...rozwiń całość

   Ta wieża ciśnień jest w opłakanym stanie, sypie się z niej tynk, można zaryzykować stwierdzenie, że zaczyna zagrażać otoczeniu. Więc pytanie do Władz, czy jest sens czekać jeszcze może znajdzie się kupiec a może sama się rozleci? Czy nie lepiej ją rozebrać?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W poniedziałek był Pendolino ! Super !

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chyba żółwiolino

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

   po naszych torach z szybkością 50 kilometrów na godzinę.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama