W jednym okienku założysz firmę

  W jednym okienku założysz firmę

  Ryszard Żabiński

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Od 31 marca, w każdym urzędzie miasta i gminy, rejestrując firmę, skorzystamy z tzw. jednego okienka. We Wrocławiu znajdzie się ono w budynku urzędu miejskiego przy pl. Nowy Targ 1/8.
  Teraz trzeba wypełnić formularze i odstać w kolejkach w urzędach: miejskim, statystycznym, ZUS-ie, skarbowym. Wkrótce będzie wystarczył jeden dokument. Resztą zajmą się urzędnicy magistratu, którzy po weryfikacji danych prześlą go dalej wszystkim wymienionym instytucjom. Teraz za rejestrację płaci się 100 złotych, a od 31 marca nie będzie to nic kosztowało.

  W Urzędzie Miejskim we Wrocławiu petentów będzie obsługiwało 5 osób. Urzędnicy nie spodziewają się zwiększonego napływu wniosków. Co miesiąc rejestruje się około 500-550 firm. Mimo to mogą wystąpić problemy.
  - Nowy formularz będzie dość skomplikowany - tłumaczy Piotr Gaglik z Urzędu Miasta we Wrocławiu. - Przypomina druk PIT i składa się z wielu części, na których nanosi się dane do różnych instytucji. Wielu osobom jego wypełnienie może sprawić kłopot. Oczywiście będziemy pomagać.

  Niestety, stworzono jedno okienko tylko z nazwy. Wprawdzie w jednym miejscu zarejestrujemy firmę, ale i tak nie obędzie się bez dodatkowej wizyty w ZUS-ie, np. z zamiarem zgłoszenia do ubezpieczenia członków rodziny czy pracownika. W jednym okienku nie założymy też rachunku bankowego.
  Ewa Dołęga-Drąg z Izby Skarbowej we Wrocławiu zwraca uwagę, że przy wypełnianiu formularza ważne jest wskazanie właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Wcale nie musi to odpowiadać naszemu miejscu zamieszkania.

  Np. dany urząd będzie nas rozliczał z VAT-u, ale nie jest przypisany do naszego rejonu zamieszkania. Do tej pory takie problemy wyjaśniano w urzędzie skarbowym przy składaniu wniosku o rejestrację. Od 31 marca w jednym okienku na pl. Nowy Targ ma też urzędować przedstawiciel skarbówki.
  - Mimo niedogodności pomysł mi się podoba - mówi Ryszard Grabarczyk, wrocławski piekarz. - Nawet niewielkie uproszczenie biurokracji to krok do przodu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama