Uczniowie głogowskiej podstawówki gościli Kawalerów Orderu...

  Uczniowie głogowskiej podstawówki gościli Kawalerów Orderu Uśmiechu

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Piątek był w Szkole Podstawowej nr 12 w Głogowie dniem niezwykłym. Przyjechali tu Kawalerowie Orderu Uśmiechu.
  Gośćmi byli: Halina Sroczyńska (na zdjęciu z prawej), prezes Fundacji noszącej jej nazwisko, Halina Strugała-Stawik, szefowa Fundacji na rzecz Dzieci Zagłębia Miedziowego w Legnicy, i Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

  Okazją do wizyty była szósta rocznica nadania szkole imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu. Mimo zapowiedzi, na uroczystość nie przyjechała Otylia Jędrzejczak, pływaczka, także uhonorowana tym wyróżnieniem.
  - Przyznanie Orderu to wielkie zobowiązanie, by bez względu na różne sytuacje, zawsze pomagać dzieciom i wywoływać uśmiech na ich twarzach - powiedziała nam Halina Sroczyńska, która w głogowskiej szkole gościła już po raz drugi. Uczniowie przygotowali program artystyczny, z piosenkami i tańcami. Na zakończenie uroczystości do sali wniesiono duży tort urodzinowy z sześcioma świecami. Potem goście rozeszli się do klas, by porozmawiać z dziećmi.

  W Polsce jest ponad 30 szkół noszących imię Kawalerów Orderu Uśmiechu. Pomysł ustanowienia tego jedynego odznaczenia nadawanego przez dzieci narodził się w szpitalu w Konstancinie. Jeden z małych pacjentów zaproponował, by taki medal nadać Jackowi z popularnego programu telewizyjnego Wandy Chotomskiej "Jacek i Agatka". W 1968 r. powołano Kapitułę Orderu Uśmiechu. Na jej czele stanęła pisarka Ewa Szelburg-Zarembina. Uchwalono też ceremoniał wręczania medalu - pasowanie różą, złożenie przyrzeczenia i wypicie soku z kwaśnej cytryny. Do tej pory wyróżnieniem tym uhonorowanych zostało 800 osób.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama