Coraz chętniej pomagamy PIT-em

  Coraz chętniej pomagamy PIT-em

  Ryszard Żabiński

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Prawie co drugi wrocławianin oddaje 1 procent. Fundacje słabo starają się, by zarobić więcej.
  Co czwarty wrocławianin rozliczył się już z fiskusem za ubiegły rok - wynika z szacunków Izby Skarbowej we Wrocławiu. 44 proc. z tych osób zdecydowało się przekazać jeden procent swojego podatku różnym organizacjom pozarządowym.

  Rok wcześniej fundacjom i stowarzyszeniom pomogło w ten sposób ok. 40 proc. mieszkańców miasta. W mniejszych miejscowościach wskaźnik ten był zdecydowanie niższy. Fiskus wyliczył, że na Dolnym Śląsku jedną setną swego podatku przekazało 27 proc. z nas. Uzbierało się w sumie 21,1 mln zł - trzy razy więcej niż rok wcześniej.

  Pieniądze trafiają zwłaszcza do organizacji pozarządowych, które opiekują się osobami chorymi, niepełnosprawnymi i bezdomnymi. Przekazanie takiej pomocy nic nas nie kosztuje. Musimy tylko wybrać instytucję, którą chcemy wesprzeć oraz wpisać jej nazwę i numer z Krajowego Rejestru Sądowego do formularza podatkowego PIT. Dane te znajdziemy np. na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (adres strony poniżej).

  Warto pamiętać, że nie musimy już - jak w poprzednich latach - wpłacać samodzielnie pieniędzy na konto fundacji czy stowarzyszenia, by dopiero później odzyskać je od fiskusa. Teraz to urzędy skarbowe przeleją pieniądze w naszym imieniu.

  Eksperci podkreślają, że ciągle zbyt rzadko korzystamy z takiej możliwości pomocy potrzebującym. W małych miejscowościach robi tak zaledwie 5-14 proc. podatników. Niestety, często to same organizacje są temu winne, bo nie zawsze wystarczająco dobrze informują o swoich potrzebach.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama