Ważne
  Droga do Sokołowska jest niebezpieczna dla przyrody?

  Droga do Sokołowska jest niebezpieczna dla przyrody?

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pod niskim wiaduktem nie mieszczą się auta. Na nową drogę nie zgadzają się ekolodzy.
  O budowę nowej drogi z Unisławia do Sokołowska (ok. 4 km) od trzech lat starają się władze gminy Mieroszów, w której leży miejscowość. Dziś prowadzi do niej jedna trasa (droga powiatowa), która przebiega pod wiaduktem. Problem polega na tym, że nie mieszczą się pod nim większe samochody.
  - W tym duże wozy straży pożarnej, betoniarki czy autobusy - mówi Andrzej Laszkiewicz, burmistrz Mieroszowa.


  Regionalny dyrektor ochrony środowiska we Wrocławiu uznał jednak, że nowa trasa nie może powstać, bo przecięłaby obszar Natury 2000. - Walory przyrodnicze terenu są bardzo duże. Z uwagi na nie znalazł się w granicach Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 "Góry Kamienne" - wyjaśnia Halina Liberacka, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska, tłumacząc, że w tym przypadku jest alternatywne rozwiązanie, na które wskazali eksperci od budowy dróg.

  Andrzej Laszkiewicz ocenia jednak, że ich propozycja funkcjonuje tylko na papierze, bo nikt się jej nie podejmie.
  - Chcą, by drogę powiatową poprowadzić w nasypie kolejowym i wynieść ją do poziomu torów. Po pierwsze będzie to bardzo drogie. A ja nawet nie mam prawnych możliwości, by starać się o fundusze - mówi Laszkiewicz.

  Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu, które drogą zarządza, na razie nie planuje wykładać na nią pieniędzy. A burmistrz zaskarżył decyzję dyrektora ochrony środowiska. I liczy, że wyższa instancja uzna jego rację.

  Walka o drogę trwa od trzech lat. W 2006 r. gmina podjęła decyzję o inwestycji i zdobyła prawie 3 mln zł z UE. Początkowo wojewoda dolnośląski zgodził się na nią, uznając za nadrzędny interes publiczny. Decyzji sprzeciwili się ekolodzy, twierdząc, że droga zrujnuje obszar Natury 2000. W efekcie nie zgodzono się na budowę, a 3 mln zł przepadły.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Debile

   Rainzug (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 16

   "Motylek zablokował inwestycję", to nie motylek tylko unikatowe stworzenie które może zniknąć z całych sudetów jedynie dlatego że nieudoni idioci nie umieją wybudować jednego małego nasypu na...rozwiń całość

   "Motylek zablokował inwestycję", to nie motylek tylko unikatowe stworzenie które może zniknąć z całych sudetów jedynie dlatego że nieudoni idioci nie umieją wybudować jednego małego nasypu na jednej małej drodze i wolą robić 3 km drogę od nowa. ŻAŁOŚNIE ŚMIESZNE !zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo