Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Alarm burzowy odwołany w nocy. Obalamy mity na temat burz (PORADNIK)

Agata Wojciechowska, WSK
Po godzinie 1 w nocy Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego odwołało ostrzeżenie dotyczące burz z gradem, które miały przejść nad Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Tymczasem obalamy mity na temat burz. Z danych stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz - Skywarn Polska wynika, że we Wrocławiu mamy średnio w roku 26 dni burzowych. Około godziny 21 pierwsze błyskawice i wyładowania atmosferyczne pojawiły się między innymi w okolicach Legnicy, Świdnicy i Strzelina. Z map burzowych wynika, że front przemieszcza się właśnie z tego rejonu na wschód, a zatem w kierunku Wrocławia.

CO Z TĄ BURZĄ? NA TEJ MAPIE WIDAĆ BURZE Z WYŁADOWANIAMI ZBLIŻAJĄCE SIĘ NAD DOLNY ŚLĄSK
Istnieje wiele mitów związanych z ochroną przed burzą. Na przykład - gdy zastanie nas w szczerym polu, trzeba się położyć na ziemi i przeczekać. To niezgodne z prawami fizyki.

SPRAWDŹ GDZIE JEST BURZA (MAPA): GDZIE JEST BURZA? BURZOWA MAPA POLSKI (ONLINE)

- W momencie uderzenia pioruna wytwarza się na ziemi pole centralne. Gdy człowiek leży, grom może go nawet zabić - wyjaśnia Piotr Żurowski z Polskich Łowców Burz. - Jeśli ziemia jest mokra, to przeniesie ona ładunek elektryczny na nas, nawet jeśli piorun uderzył kilkanaście metrów dalej. Co zrobić? Najlepiej usiąść w kucki, trzymając stopy jak najbliżej siebie - podpowiada.

CZYTAJ WIĘCEJ: WROCŁAW: METEOROLODZY OD RANA OSTRZEGAJĄ - BĘDĄ BURZE Z GRADEM

To, że zaraz uderzy w nas piorun, możemy poznać po zachowaniu organizmu. Tuż przed wyładowaniem włosy na głowie i rękach stają dęba. Mogą również pojawić się iskierki na ubraniu, a drobne metalowe przedmioty - zacząć lekko drżeć. Wówczas na działanie zostało nam co najwyżej kilka sekund.

ZOBACZ: ULICA NA GROBLI POD WODĄ PO NIEDZIELNEJ PORANNEJ BURZY (ZDJĘCIA)

Dodajmy, że nawet metalowa sprzączka od spodni może być przyczyną tzw. wyładowania wstęgowego, które jeśli zetknie się z wyładowaniem płynącym z chmury, spowoduje wyładowanie główne, co potocznie nazywamy piorunem lub grzmotem.

PRZECZYTAJ: WYPADEK NA GRABISZYŃSKIEJ W TRAKCIE PORANNEJ BURZY - AUDI ZAWINĘŁO SIĘ WOKÓŁ SŁUPA

Lepiej gdy podczas burzy mamy na sobie mokre ubranie, bo woda działa jak naturalny przewodnik. Ładunek prześliźnie się po powierzchni i wzrastają nasze szanse na przeżycie. Gdy jesteśmy susi, nasz organizm przekształca się w opornik, co może spowodować większe spustoszenia w ciele po uderzeniu pioruna.

- Nie radziłbym podczas burzy używać telefonów komórkowych - mówi Piotr Żurowski. - Co prawda, zgodnie z niektórymi badaniami musielibyśmy mieć całą antenę GSM, by uderzył w nas piorun, ale w tym przypadku lepiej być ostrożnym.

Jego zdaniem bardziej niebezpieczne jest używanie telefonów stacjonarnych, których kable przyciągają wyładowania. - Możemy zostać porażeni podczas rozmowy, gdyż ładunek przejdzie po kablu do słuchawki - tłumaczy.

W czasie burzy najlepiej się schować w budynku z piorunochronem. Dzięki niemu ładunek kierowany jest bezpośrednio do ziemi. Samochód oraz środki komunikacji miejskiej są dobrym schronieniem. Dzięki metalowemu nadwoziu, które tworzy tzw. klatkę Faradaya, ładunki idą do ziemi, jak w przypadku piorunochronów.

Należy jednak unikać trzymania się metalowych części, przebywając w pojeździe podczas burzy.

Czy wysokość obiektów ma znaczenie? Pioruny mogą zaatakować dwustumetrowy Sky Tower lub trzepak znajdujący się na pobliskim podwórku - wybierają miejsce najbardziej naładowane.

Czytaj więcej o burzach i przesądach na KOLEJNEJ STRONIE:
Nasze babki wystawiały na takie okazje w oknie zapaloną gromnicę i święty obrazek. Unikały natomiast patrzenia w lustro. Dziś mało kto tak robi. Na pewno warto pozamykać okna i odciąć od prądu wszystkie urządzenia, wyciągając kabel z gniazdka.

Do mieszkania może bowiem wpaść piorun kulisty i nas porazić, a także uszkodzić urządzenia elektryczne. Co więcej, może on wpaść do samochodu choćby przez szyberdach, ale prawdopodobieństwo jest niewielkie.

Rady swoim użytkownikom daje także portal: Twojapogoda.pl, który na noc z niedzieli na poniedziałek przewiduje burze o bardzo dużej intensywności. Oto rady:
Jak postępować podczas burzy:

1. Pozostań w domu, wychodź z niego tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.
2. Trzymaj się z daleka od otwartych okien, drzwi, kominków, pieców, umywalek.
3. Nie używaj wentylatorów, telefonów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do 4. Nie używaj przedmiotów takich, jak wędki, kije golfowe.
4. Nie przebywaj w wodzie i małych łódkach.
5. Schroń się w samochodzie - w przypadku uderzenia pioruna prąd spłynie po karoserii nie penetrując wnętrza.
6. Zejdź poniżej grzbietu górskiego, około 100 m.
7. Unikaj szybkiego ruchu na otwartej przestrzeni.
8. Poszukaj schronienia w budynku, jaskini, kanionie, wąwozie, dolinie.
9. Jeśli w pobliżu nie ma schronienia, należy unikać wysokich obiektów w okolicy (np. drzew).

A oto mapa, którą portal zamieścił na swojej stronie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław: Alarm burzowy odwołany w nocy. Obalamy mity na temat burz (PORADNIK) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska