Wrocławska pielgrzymka na Jasną Górę 2013. W nocy będą...

  Wrocławska pielgrzymka na Jasną Górę 2013. W nocy będą szukać miłości

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z księdzem Stanisławem Orzechowskim, głównym przewodnikiem wrocławskiej pielgrzymki na Jasną Górę.
  Wrocławska pielgrzymka na Jasną Górę 2013. W nocy będą szukać miłości

  ©Polskapresse

  Pielgrzymka, która wyruszy 2 sierpnia na Jasną Górę, zapowiada się ekstremalnie. Synoptycy przewidują upały, temperatury mają sięgać powyżej 30 stopni Celsjusza...

  Jeżeli prognozy sprawdzą się, to będzie to moja pierwsza taka pielgrzymka od 40 lat. Mamy wersję ratunkową. Możliwe jest, że 33. piesza pielgrzymka, będzie nocna. W ciągu dnia zaszyjemy się w lesie, a w trasę będziemy wychodzić wieczorem. Nie wyobrażam sobie, żeby uczestnicy wyszli na drogę asfaltową, która będzie w upale miała ponad 40 stopni. Trudno zakończyć pielgrzymkę, więc tak jak wspomniałem, trzeba będzie szukać innych rozwiązań. Z wieloletnich doświadczeń wiem jednak, że to woda wyrządzała nam więcej szkód i problemów, a nie słońce. Kiedyś po pięciu dniach ulewnych opadów kuria sugerowała nawet, żeby zakończyć pielgrzymkę. Pamiętam też pierwsze rekolekcje w drodze, w 1981 roku, kiedy nie mieliśmy doświadczenia. Podczas mszy świętej w Malinie ponad dwadzieścia osób leżało z udarem słonecznym.


  Pielgrzymi muszą być w takiej samej formie, jak ich przewodnik...
  (śmiech) Bardzo ubolewam nad tym, że od kilku dni nie mogę iść ramię w ramię z pielgrzymami, tylko jeżdżę meleksem. Jest podczas pielgrzymki niezastąpiony. Raz tylko miał drobna awarię, ale jeszcze tego samego dnia posłańcy, aż z Mielca, przywieźli nową część.

  Jak można wytłumaczyć fenomen tego, że wiele rodzin zamiast spędzić wygodnie urlop w wakacyjnym kurorcie, wybiera męczącą trasę pielgrzymki?

  To jest polski fenomen. Nigdzie nie ma czegoś takiego. Myślę, że to jest wpisane w polską kulturę. Ludzie w dzisiejszych czasach zbytnio koncentrują się na konsumpcji życia. Ta duchowa karma jest im naprawdę potrzebna, dlatego tak chętnie wybierają się na pielgrzymkę. Z Jasnej Góry wracają naprawdę szczęśliwsi.

  Wrocławianie potrzebują chwilowego wyłączenia?
  Na pewno. Z wieloma uczestnikami rozmawiam. Niektórzy od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, co roku biorą udział w pielgrzymce. Mówią, że jest im to potrzebne to odzyskania równowagi.

  Czy można jeszcze czerpać jakąkolwiek radość z pielgrzymki, idąc kilkanaście lat tymi samymi drogami i ciągle robiąc to samo?
  Nie sądzę, żeby ludzie szli na pielgrzymkę tylko z czystego przyzwyczajenia, to jest coś więcej, to po prostu wewnętrzna potrzeba, która narasta, kiedy sierpień się zbliża.

  O co najczęściej modlą się wrocławianie?
  Kiedy przysłuchuje się modlitwom w drodze to najczęściej słychać prośby o zdrowie. Zgadza się to z rzeczywistością, nie ma co ukrywać Polacy bardzo często chorują. Kolejna intencja, w której pielgrzymi modlą się najczęściej to miłość. Wiele osób marzy o znalezieniu swojej drugiej połówki.

  Wrocławianie szukają męża lub żony na pielgrzymce?

  Bardzo często. W wielu przypadkach im się to udaje. Pielgrzymka jest bardzo dobrym miejscem to zawierania znajomości. Już kilkadziesiąt małżeństw zawarto właśnie dzięki pielgrzymce, tam się pary poznawały.


  Czym wrocławska pielgrzymka wyróżnia się na tle innych?
  Postawą obywatelską. Niesiemy pierwiastek patriotyczny. Po stanie wojennym, wiele osób wypuszczonych z internowania poszło na pielgrzymkę, dziękując za to, że wszystko dobrze się skończyło.

  Czy nie boi się ksiądz, że chętnych do uczestnictwa w pielgrzymce będzie coraz mniej?
  To już zadanie dla księży, żeby tak się nie stało. To oni powinni mobilizować parafian. Z doświadczenia wiem, że w kościele, kiedy pojawia się młody wikariusz, który organizował wyjazdy na pielgrzymkę i sam brał w niej udział od razu liczba uczestników zwiększała się. Jestem spokojny o mieszkańców Wrocławia i okolic.

  Czytaj także

   Komentarze (35)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !!

   fgb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

   Zdrowia Orzechu!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I co, lewaki? W głowach wam się to nie mieści!

   Polak, katol, kibol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 20

   "Jak można wytłumaczyć fenomen tego, że wiele rodzin zamiast spędzić wygodnie urlop w wakacyjnym kurorcie, wybiera męczącą trasę pielgrzymki?[...]Wrocławianie potrzebują chwilowego...rozwiń całość

   "Jak można wytłumaczyć fenomen tego, że wiele rodzin zamiast spędzić wygodnie urlop w wakacyjnym kurorcie, wybiera męczącą trasę pielgrzymki?[...]Wrocławianie potrzebują chwilowego wyłączenia?[...]Czy można jeszcze czerpać jakąkolwiek radość z pielgrzymki, idąc kilkanaście lat tymi samymi drogami i ciągle robiąc to samo?"
   Co, lewaki? W głowach wam się to nie mieści, prawda? I co teraz z tym zrobić? Nazwać "etnicznym fenomenem"? Co prof. Bauman na to? Co na to profesora Środa?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   FANATYZM

   ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 15

   Fanatyzm zawsze ma swoich zwolenników. Zobacz na inne religie. Tam już się wysadzają


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaki fanatyzm?!

   Polak, katol, kibol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   Jaki fanatyzm?! Co ty pieprzysz, dziecko? Uważasz, że pielgrzymka jest przejawem fanatyzmu, a parada równości to już nie?
   Wyciągasz daleko idące wnioski na podstawie powierzchownej wiedzy...rozwiń całość

   Jaki fanatyzm?! Co ty pieprzysz, dziecko? Uważasz, że pielgrzymka jest przejawem fanatyzmu, a parada równości to już nie?
   Wyciągasz daleko idące wnioski na podstawie powierzchownej wiedzy czerpanej z lewackich brukowców - to jest właśnie początek fanatyzmu (w tym przypadku czerwonego).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W ty taka ateistka wyzwolona? To gratulacje - jestes pusta.

   Ole! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

   Ateisci byli najwiekszymi zbrodniarzami swiata - Hitler, Stalin. Tak samo wsrod oprawcow w obozach koncentracyjnych i katowniach - najgorszymi bydlakami byli ateisci wlasnie. Ludzie ktorzy...rozwiń całość

   Ateisci byli najwiekszymi zbrodniarzami swiata - Hitler, Stalin. Tak samo wsrod oprawcow w obozach koncentracyjnych i katowniach - najgorszymi bydlakami byli ateisci wlasnie. Ludzie ktorzy przetrwali gułagi twierdzili ze JEDYNYMI porzadnymi wiezniami, ktorzy pozostali tam jeszcze ludzmi byli ludzie pobozni, a wiec i tzw. fanatycy. Jestes wiec w doborowym towarzystwie wrogow religii i nie masz celu w zyciu, bo ty zyjesz tylko dla kopulowania i wydalania. Zazdrosc cie zzera, że religijni ludzie wierzą i dążą do czegoś więcej niż tylko twoje koryto i bezsensowna wegetacja.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zbrodniarze

   Artur (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 18

   Kościół Katolicki z Inkwizycją pospołu wymordowali dużo więcej niewinnych ludzi niż Hitler, Stalin i obie Wojny Światowe razem wzięte. Więc nie piernicz. Nikogo nie zżera zazdrość o jakieś wierzenia.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i co jeszcze skłamiesz?

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   Hitler i Stalin mają na sumieniu ponad 100mln ludzi a KK czy chrześcijaństwo zdaje sie, że 1mln do 10mln i to przez 2tys. lat a nie nie przez 100lat. W ostatnich stuleciach to już były pojedyncze...rozwiń całość

   Hitler i Stalin mają na sumieniu ponad 100mln ludzi a KK czy chrześcijaństwo zdaje sie, że 1mln do 10mln i to przez 2tys. lat a nie nie przez 100lat. W ostatnich stuleciach to już były pojedyncze osoby, więc sobie daruj te bzdury lewackie, bo gdyby nie wiara, to już byś był Turkiem rodu spod Wiednia...

   Ciekawe czy jakby ktoś gwałcił Twoją matkę, to czy stałbyś spokojnie i patrzył? A tak ludzie patrzyli na świat, gdzie ludzie bez wiary zostali przywołani do porządku i tak budowano ład, który pozwolił na powstanie cywilizacji Zachodu. Wiele dziedzin życia zawdzięcza wierze swój początek, no ale trzeba być nieukiem, aby tego nie wiedzieć. To co napisałem, to wielkie uproszczenie, bo nie da się tutaj streścić procesu rozwoju Europy. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To było 400 lat temu

   Polak, katol, kibol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 14

   ... a jeszcze wcześniej były dinozaury. Poza tym poczytaj sobie, co to była inkwizycja, kto ją powołał do życia itp.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pozdrawiam Was

   Wytrwałości Pomyślności (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 7

   Jestem z Wami

   były pielgrzym

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Telefony do agencji

   dżonpol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 13

   są w gazetach, po co szukać?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poszedł bym gdyby były tam fajne laski a nie potworki

   Henio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 23

   Chociaż w nocy to i tak wszystko jedno.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   porada psychologa

   Polak, katol, kibol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

   Idź do kibla i zwal gruchę (jak co dzień od lat).

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   __

   muff (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 7

   O, Orzech!!! :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Orzechu - jesteś wspaniały!

   Anzelm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 13

   Prawdziwie wierzący ksiądz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmm...w nocy będą szukać miłości?

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 9

   ...brzmi zachęcająco. Peace brothers!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto zapisał się do grupy nr 3 - Maciejówki...

   .... ten wtopił na całego i pożałuje! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 11

   UWAGA!

   pielgrzymka wrocławska!

   nie idźcie z grupą nr 3 - Maciejówką!

   chcecie mieć zepsutą pielgrzymkę? być uczestnikiem 10-dniowego nudnego teatru dwóch aktorów: ks.Bartłomieja Kota i jego...rozwiń całość

   UWAGA!

   pielgrzymka wrocławska!

   nie idźcie z grupą nr 3 - Maciejówką!

   chcecie mieć zepsutą pielgrzymkę? być uczestnikiem 10-dniowego nudnego teatru dwóch aktorów: ks.Bartłomieja Kota i jego szwagra? Chcesz słuchać śpiewu tylko ks.Kota i jego rodzeństwa, a samemu marząc o tym,żeby choć na chwilę wziąć mikrofon, co się nigdy nie spełni? NIE?

   nie idź zatem z grupą nr 3 - Maciejówka!

   MA-SA-KRA !

   to moje doświadczenia i koleżanek sprzed 3,4 lat.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chodzę zawsze z Trójką

   trójkowicz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 11

   i nigdy nie żałowałem!!! Atmosfera jest świetna! jest trochę inaczej niż w innych grupach, ale nie oznacza to że jest gorzej. Muzyka jest autorska i bardzo ładna, poza tym SUPER przewodnicy!!!...rozwiń całość

   i nigdy nie żałowałem!!! Atmosfera jest świetna! jest trochę inaczej niż w innych grupach, ale nie oznacza to że jest gorzej. Muzyka jest autorska i bardzo ładna, poza tym SUPER przewodnicy!!!

   Gorąco polecam!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poprostu kocia melodia

   @ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

   miał,miał

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hmm

   Wrocławianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 15

   A jak ja w nocy szukam miłości, to mi mówią, że to grzech!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama