Sąd stanął po stronie sklepikarza

  Sąd stanął po stronie sklepikarza

  Janusz Pawul

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Starostwo zgorzeleckie ma wypłacić emerytowi 17 tys. zł odszkodowania.
  Zła decyzja urzędników zgorzeleckiego starostwa zrujnowała zdrowie Marii i Zdzisława Kalatów ze Zgorzelca. Gdy trzy lata temu zapadła decyzja o rozbiórce sklepu, z którego się utrzymywali, nie poddali się. Szukali sprawiedliwości. Sprawa właśnie zakończyła się w sądzie w Zgorzelcu.
  Sędzia Agnieszka Wiercińska-Bałaga uznała argumenty emerytów i zasądziła na ich rzecz 17 tys. zł odszkodowania. Zgorzeleckie starostwo musi wziąć na siebie także koszty sądowe w wysokości prawie 3 tys. zł.

  Sąd uznał, że decyzja starostwa naraziła na finansowe straty małżeństwo i odbiła się na ich zdrowiu. Chodzi o postanowienie o rozbiórce pawilonu przy ul. Konarskiego, w którym Kalatowie przez ponad 30 lat prowadzili swój sklep. Decyzja dotyczyła także bliźniaczego pawilonu tuż obok. Na jej podstawie w lipcu 2006 roku właściciel terenu przystąpił do rozbiórki. Zdzisław Kalata wraz żoną zabarykadowali się wewnątrz swojego kiosku, ale robotnicy przystąpili do pracy.

  Wyburzyli pawilon przylegający do kiosku Kalatów. Uszkodzili jedną ze ścian nośnych i dach. Mimo zagrożenia zawaleniem, starsi ludzie nie opuścili sklepu i tylko dlatego go obronili.
  - Od początku mówiłem, że decyzja starostwa była nieprawna - przypomina Zdzisław Kalata. - Cieszę się z tego wyroku, choć to jeszcze nie koniec walki - zapowiada.

  Starostwo również nie zamierza się poddać.
  - Na pewno złożymy apelację - zapowiada Bogusław Białoń, sekretarz powiatu. Przypomina też, że sprawa pawilonu państwa Kalatów ma długą historię, a decyzja o rozbiórce została wydana jeszcze przez poprzedniego starostę. Dodaje, że konsultował się już z prawnikami i widzą oni kilka punktów zaczepienia, które pozwolą podważyć wyrok.

  Zdaniem Kajetana Marcinkowskiego, społecznego pełnomocnika Kalatów, złożenie przez starostwo apelacji to jedynie marnowanie publicznych pieniędzy na kolejne, długie procesy i gaże dla prawników. W jego ocenie sprawa złej decyzji o rozbiórce i krzywd, które wyrządziła ona małżeństwu, jest tutaj bezsporna.
  - Niech rozstrzygnie to sąd - odpowiada Bogusław Białoń, sekretarz powiatu.
  Sklepikarze czekają jeszcze na unieważnienia pierwszego i wszystkich kolejnych aktów notarialnych dotyczących sprzedaży działki, na której stoi ich sklep.


  Skomplikowany system prawny
  Roman Kluska, były prezes spółki Optimus, który wygrał z urzędem skarbowym:
  - Urzędnicy działają jak swego rodzaju maszyna władzy, wobec której przeciętny Kowalski jest bezsilny, a oni sami czują się bezkarni. Podstawową przyczyną tej bezkarności jest nieprecyzyjne, skomplikowane prawo.
  To ono sprawia, że jeśli już doszło do złych decyzji, to tak naprawdę nikomu niczego nie można udowodnić, bo zawsze znajdzie się jakaś luka. Naprawiając te przepisy, dokładamy kolejne, a nowe paragrafy jeszcze bardziej komplikują system prawny.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo