Poseł z Wrocławia będzie liczył, ile kosztują związkowe...

  Poseł z Wrocławia będzie liczył, ile kosztują związkowe etaty

  Magdalena Kozioł, Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Poseł Michał Jaros i związkowiec Józef Czyczerski. Kto ma z nich rację?

  Poseł Michał Jaros i związkowiec Józef Czyczerski. Kto ma z nich rację? ©Polskapresse

  Ile podatników kosztują związki zawodowe? Tego chce dowiedzieć się parlamentarny zespół kierowany przez Michała Jarosa, wrocławskiego posła Platformy Obywatelskiej. Pytanie o zarobki rozsierdziło liderów związkowych. Domagają się więc ujawnienia pensji wszystkich grup zawodowych, a partii rządzącej zarzucają napuszczanie na siebie obywateli. Zobacz jak sprawę komentują poseł Jaros i Józef Czyczerski, przewodniczący górniczej Solidarności w KGHM Polska Miedź S.A.
  Poseł Michał Jaros i związkowiec Józef Czyczerski. Kto ma z nich rację?

  Poseł Michał Jaros i związkowiec Józef Czyczerski. Kto ma z nich rację? ©Polskapresse

  Do wrocławskiego ratusza trafi zapytanie Michała Jarosa. Wrocławski poseł Platformy Obywatelskiej chce wiedzieć, w jakich instytucjach i spółkach podległych prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi działają związki zawodowe, ile kosztują etaty działaczy i utrzymanie ich biur.

  Takich informacji będą musiały udzielić także wszystkie ministerstwa. - W tym tygodniu wyślemy 600 listów z pytaniami - informuje Jaros, szef parlamentarnego Zespołu ds.
  Wolnego Rynku. Działający w nim posłowie na przełomie sierpnia i września chcą przygotować raport m.in. o tym, ile kosztuje utrzymanie związków zawodowych w samorządach, oświacie, na uczelniach, w policji i agendach rządowych, np. w Agencji Rynku Rolnego.

  Pytanie o zarobki rozsierdziło liderów związkowych. Domagają się więc ujawnienia pensji wszystkich grup zawodowych. - Jestem gotów to zrobić, ale razem z innymi osobami, które mają wpływ na życie publiczne, czyli politykami, dziennikarzami, pracodawcami i związkowcami - mówi Józef Czyczerski, przewodniczący górniczej "S" w KGHM. Jego zarobki były całkowicie jawne, kiedy zasiadał w radzie nadzorczej KGHM Polska Miedź SA. Z raportów rocznych spółki wynika, że w 2009 roku zarobił łącznie 197 tys. zł, zaś rok później - 189 tys. zł. Wynagrodzenie parlamentarzystów jest jawne: na konto Jarosa w 2013 r. wpłynęło 162 tys. zł.

  Zespół ds. Wolnego Rynku chce zlikwidować związkowe patologie i przygotować zmiany w przepisach. Rozpoczyna się ostra dyskusja na ten temat.

  Rozmowa z Józefem Czyczerskim, przewodniczącym górniczej Solidarności w KGHM Polska Miedź S.A.  W ostatnim czasie dużo mówi się o związkowcach, ich zarobkach, kosztach utrzymanie organizacji itd. O czym to świadczy?

  Widać po raz kolejny, że jeśli rząd Tuska ma kłopoty, to szuka tematów zastępczych i wroga. Platforma Obywatelska wykorzystuje propagandę i prorządowych dziennikarzy do siania nienawiści. Ale tak naprawdę nikt nie analizuje tej sytuacji. Od samego początku przeszkadza rządowi NSZZ Solidarność, który jest jedyną niezależną od władzy organizacją. W Polsce mamy porządek prawny, który określa sposób tworzenia związków zawodowych i wynagradzania pracowników oddelegowanych do pracy w nich. Jeśli są jakieś nadużycia, to w wypadku KGHM są one za aprobatą działaczy PO, którzy od sześciu lat kontrolują tę spółkę.

  Dlaczego, Pana zdaniem, tolerują taką sytuację?

  Widocznie jest im to na rękę. Od początku PO mówi negatywnie o związkowcach, ich niebotycznych zarobkach i kosztach. Tymczasem tworzy się tak zwane mikrozwiązki zawodowe, na czele których stają wysoko płatni członkowie kadry inżynieryjnej. Ich wynagrodzenia wliczane są do tzw. kosztów związkowych, choć te osoby nie mają nic wspólnego z działalnością związkową. Służą pracodawcy do rozbijania jedności związkowej. PO nie może też się pogodzić z tym, że istnieje niezależny ruch związkowy. Przemilczanym problemem jest funkcjonowanie Związku Zawodowego Pracodawców, którego prezes zarabia około 2 mln zł rocznie. I to nie przeszkadza partii rządzącej.

  Ale zarobki związkowców, szczególnie w KGHM, kłują w oczy, bo tyle zarabiacie.


  To jest propaganda. Od samego początku domagaliśmy się ujawnienia wszystkich zarobków i kosztów funkcjonowania. Dlaczego władza nie chce tego zrobić? Widocznie celem nie jest ukrócenie ewentualnych patologii, ale napuszczanie jednych na drugich. Szczytem manipulacji jest wykorzystywanie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, zgodnie z którą załoga może wybrać trzech przedstawicieli do rady nadzorczej spółki. Mają oni mniej niż reprezentanci Skarbu Państwa w tej radzie. Przecież PO mogła wprowadzić zasadę, że w spółkach, w których Skarb Państwa ma udziały, członkowie RN nie dostają wynagrodzenia. Dlaczego tego nie zrobiła? Bo wykorzystuje to jako łup do wynagradzania swoich partyjnych kolesi.

  Ujawniłby Pan swoje zarobki?

  Nie raz je ujawniałem i jestem gotów to zrobić, ale razem z innymi osobami, które mają wpływ na życie publiczne, czyli politykami, dziennikarzami, pracodawcami i związkowcami. Bo na dobrą sprawę, jeśli związkowcy prowadziliby działalność przestępczą, to powinni być zamknięci.

  Weźmiecie udział we wrześniowych protestach?


  Tak. Dość oszustw i kłamstw.

  Rozmawiała: Urszula Romaniuk

  Rozmowa z posłem Michałem Jarosem na następnej stronie

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (48)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a W pryfatnYcH FIRMACh TEŻ BĘdom SPRAFDzAĆ?

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

   Bo TAM ZWIONZKI SĄ BARDZO POtrzeBNE ale NIE RODZInnE ani MAFIJNE.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Budrzetowka

   kret (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 19

   zawsze mowilem,ze budrzetowka to pasozyty sPOleczne,a zwiazkowcy to cwaniactwo.Dlaczego ludzie zarabiaja POnizej godnosci? bo zwiazkowcy mysla tylko o swoich dupach.ROZPIER....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do kreta

   wujek_dobra_rada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

   zamiast płacić za internet zainwestuj w słownik ortograficzny

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Budrzetowka

   kret (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 18

   zawsze mowilem,ze budrzetowka to pasozyty sPOleczne,a zwiazkowcy to cwaniactwo.Dlaczego ludzie zarabiaja POnizej godnosci? bo zwiazkowcy mysla tylko o swoich dupach.ROZPIER....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   budżet czyli budżetówka

   wujek_dobra_rada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 15

   budżetówka, naPiSz to 1000 razy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obywatelu

   ci (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

   się udało

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Platforma Obywatelska to rekordziści

   denar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 13

   w zadłużeniu kraju jak i inwigilacji.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dług

   wujek_dobra_rada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 11

   Nikt tak pięknie nie zadłuża Wrocławia jak Król Rafał I

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żygam tym jadem na forach

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

   RZYGAM JUŻ TYM JADEM NA FORACH. Szkoła Kurskiego się kłania - ciemny lud wszystko kupi w połączeniu z tym, że jak się kogoś obrzuca gównem, to trochę się zawsze przyklei. Tylko jaką trzeba być...rozwiń całość

   RZYGAM JUŻ TYM JADEM NA FORACH. Szkoła Kurskiego się kłania - ciemny lud wszystko kupi w połączeniu z tym, że jak się kogoś obrzuca gównem, to trochę się zawsze przyklei. Tylko jaką trzeba być kurwą, żeby to robić tak cynicznie i na taką skalę? ZERO merytorycznych argumentów, łganie w żywe oczy i obelgi na poziomie podstawówki i "twojej starej". Dno moralne i intelektualne. I tylko się zastanawiam, czy to naprawdę taki jest elektorat PiSu i RP, czy to po prostu prowokacje, żeby normalnych ludzi do nich zniechęcić i wystraszyć... Czy jedno, czy drugie, to i tak jest czyste kurestwo.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ŚMIEĆ

   as (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 19

   Najpierw śmiecie z PO niech zlikwidują korzystanie z immunitetu bezpłatnych przejazdów koleją i samolotami dopłatę na prowadzenie biura ponad 11 tysięcy . Na to składają się podatnicy debilu jeden...rozwiń całość

   Najpierw śmiecie z PO niech zlikwidują korzystanie z immunitetu bezpłatnych przejazdów koleją i samolotami dopłatę na prowadzenie biura ponad 11 tysięcy . Na to składają się podatnicy debilu jeden jak nie wierz. Tym krajem rządzą największe szumowinyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nareszcie :)

   wrocławianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 16

   Brawo Michaś :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TUSK i jego POplecznicy pluja na zwiazki zawodowe i robotnikow ... co tu sie dzieje????

   wstrzasniety, nie zmieszany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 20

   Sami tylko mysla jak ustawic rodziny lub wyludzic z panstwowej kasy garnitury, kiecki, wina i cygara,

   a Polske i Polakow maja w glebokim powazaniu......

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sejm w dniu 26-07-2013 głosami koalicji rządzącej zawiesił, a w praktyce zlikwidował,

   Kaya (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 17

   ustalony wcześniej przez inne rządy pierwszy próg ostrożnościowy który miał powstrzymać dalsze zadłużanie Polski. Głosowaniem z dn. 26-07-2013 otwarto drzwi do nieoznaczonego wzrostu długu...rozwiń całość

   ustalony wcześniej przez inne rządy pierwszy próg ostrożnościowy który miał powstrzymać dalsze zadłużanie Polski. Głosowaniem z dn. 26-07-2013 otwarto drzwi do nieoznaczonego wzrostu długu publicznego Polski w kolejnych latach.

   Oto skrótowa lista sejmowego głosowania w dn. 26-07-2013:

   I/. Za rozmontowaniem pierwszego progu ostrożnościowego finansów głosowali:
   235 = (201 PO + 29 PSL + 4 puczyści z RP + 1 Niezrzeszony R. Galla)

   II/. Przeciw rozmontowaniu głosowali:
   210 = (132 PiS + 34 RP + 24 SLD + 17 SP + 3 Niezrzeszeni; Kalisz, Nowicka, Chmielowski)

   III/. Wstrzymujący się:
   3 = PO (Gowin, Godson, Żalek), 1 = PiS (Jerzy Żyżyński), 0 = SLD, 0 = RP

   IV/. Nieuczestniczący:
   4 = PiS (Małgorzata Gosiewska, Mariusz Orion-Jędrysek, Sławomir Kłosowski, Jan Szyszko)
   2 = PO (Konstanty Miodowicz, Killion Munyama)
   2 = RP (Roman Kotliński, Armand Ryfiński)
   1 = SLD (Ryszard Zbrzyzny)

   Notabene, ową listę głosowań należy przechować dla potomnych! Więc w tym celu, ażeby uzmysłowić, kto w merytorycznym dniu przyczynił się świadomie do ewentualnej katastrofy finansów i kraju! zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama