Dolny Śląsk musi pamiętać

  Dolny Śląsk musi pamiętać

  Marek Mutor

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław to Europa w pigułce i coś niepowtarzalnego.
  W powojennych dziejach Wrocławia jak w soczewce skupiają się wszystkie procesy istotne dla najnowszych dziejów Europy. Wyniszczająca dla całego kontynentu wojna zrujnowała większą część miasta. Zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami zakończyło wprawdzie wyniszczający konflikt i położyło kres ludzkim tragediom, ale równocześnie zapoczątkowało zniewolenie kolejnych narodów przez reżimy komunistyczne.

  Nasza dramatyczna historia jest jednak opowieścią optymistyczną - z jednej strony to wspomnienie tragicznych doświadczeń wojennych, trudnych spotkań narodów, zmuszonych szukać sobie nowego miejsca, smutnych skutków żelaznej kurtyny; ale z drugiej strony to też budowanie pojednania, podnoszenie miast z gruzów, poszukiwanie tożsamości i otwartość na wielokulturową spuściznę. A przede wszystkim bohaterskie postawy ludzi, którzy zawsze starali się być ludźmi wolnymi.

  Wrocław to Europa w pigułce - jej mikrokosmos (by przywołać tytuł książki Normana Daviesa). A równocześnie coś niepowtarzalnego, naszego. Wspaniałe doświadczenie, które pozwala nie tylko promować miasto i konsolidować społeczność wokół pozytywnej dumy, ale przede wszystkim stanowi zasób doświadczeń potrzebnych w budowaniu pomyślnej przyszłości kontynentu.
  Wrocławski metropolita kard. Bolesław Kominek zredagował podpisane w 1965 roku przez cały episkopat orędzie, w którym padły słynne słowa: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" - co stało się podstawą przyszłego pojednania polsko- -niemieckiego. To tylko jeden z wielu przykładów na potencjał wrocławskich doświadczeń, z których należy skorzystać.

  W dzisiejszej Europie mało kto kwestionuje wpływ historii na współczesność i przyszłość. Narracje historyczne kształtują w wysokim stopniu stosunki społeczne i międzynarodowe, z nich czerpie się wzorce dla wielu dopiero projektowanych rozwiązań. Swoje atuty historyczne wykorzystuje wiele państw i miast kontynentu, a ostatnio powstają nawet projekty dotyczące całej Unii Europejskiej.
  Ośrodek Pamięć i Przyszłość powstał po to, aby z tej historii uczynić atut Wrocławia. Ideą działań naszej istniejącej już dwa lata placówki jest prezentacja wiedzy o historii w formach nowoczesnych, skierowanych do szerokiej grupy odbiorców. Projekty takie jak "Pociąg do historii" obrazują formułę naszej działalności.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama