Ważne
  Wicemer Wilna: Polacy nie są na Litwie problemem (ROZMOWA)

  Wicemer Wilna: Polacy nie są na Litwie problemem (ROZMOWA)

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Z Jarosławem Kamińskim, wicemerem Wilna, rozmawiamy o sytuacji Polaków na Litwie, sukcesie politycznym polskiej mniejszości, która wprowadziła swoich posłów do parlamentu, o przyczynach konfliktów polsko-litewskich, historii i o tym, czego Wilno może nauczyć Wrocław przy organizacji Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku
  Jarosław Kamiński, wicemer Wilna

  Jarosław Kamiński, wicemer Wilna ©fot. Janusz Wójtowicz

  Akcja Wyborcza Polaków na Litwie wprowadziła swoich posłów do parlamentu, współtworzycie też koalicję rządzącą Wilnem, ale sądząc z różnych doniesień z Litwy, Polacy są tam dla niektórych problemem. Zgodziłby się Pan z tym?
  - Polacy nie są na Litwie problemem. Są częścią tego państwa. A wielokulturowość daje wyłącznie dobre efekty.

  To co by Pan powiedział pani prezydent Dalii Grybaukaite, która skrytykowała zgodę rządu w Wilnie na ułatwienia dla Polaków zdających egzamin maturalny z litewskiego? Albo tym, którzy dopuścili się wandalizmu na Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie? Czy też merowi Kowna, który zapowiedział wsparcie dla tych, którzy będą usuwać tablice z polskimi nazwami.
  - Pani wie chyba o Litwie więcej niż ja, bo nie słyszałem, by mer Kowna miał takie pomysły. Z kolei wicemer Buszkeviczius należy do grupy skrajnych prawicowców, tzw. litewskich narodowców. Wiemy, że litewscy narodowcy zawsze działali za pieniądze sowieckie. Nie wykluczam więc, że teraz też otrzymują jakieś fundusze na wzniecanie czy podsycanie waśni narodowościowych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo