W gminie Polkowice znów zabije symbol świętej Barbary

  W gminie Polkowice znów zabije symbol świętej Barbary

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Od dziś, po wielu, wielu latach z wieży kościoła pw. św. Michała Archanioła w Sobinie, gmina Polkowice, znów rozlegać się będą dźwięki trzech dzwonów.
  Kopia największego dzwonu z napisem o św. Barbarze

  Kopia największego dzwonu z napisem o św. Barbarze ©fot. Urszula Romaniuk

  Ich losy są zarówno intrygujące, jak i nadal zagadkowe, bo nie wszystkie związane z nimi tajemnice udało się jeszcze odkryć.
  Faktem jest, że przeszło sto lat temu, o czym głoszą niemieckie kroniki z 1891 roku, w miejscowości Herbersdorf, dzisiejszym Sobinie, na kościelnej wieży były trzy dzwony.

  Największy, pochodzący z 1504 roku, nosił napis "Iesus Maria Anna Barbara Katterina". Średni datowany jest na 1603 rok, a najmniejszy - nie wiadomo, bo zaginął. - Dzwony największy i najmniejszy zostały wywiezione podczas drugiej wojny, kiedy to na rozkaz Hitlera zarekwirowano i wywieziono z Polski w sumie 33 tysiące dzwonów - mówi ks. Mariusz Szymański, proboszcz parafii w Sobinie. I ślad po nich zaginął. Został tylko średni.

  Ale, jak się okazało, po wojnie w kościele były dwa dzwony. Wspomniany już średni i mały. Z tym, że ten drugi pochodził z 1914 roku. Został ufundowany przez Jana i Parascenię Pasternaków, o czym świadczy znajdująca się na nim inskrypcja.

  Najprawdopodobniej dzwon ten został przywieziony do Sobina ze wschodnich terenów, skąd po wojnie przyjechali tu, w ramach akcji osiedleńczej, obecni mieszkańcy wsi. Głównie z Dulib na Ukrainie. Do tej pory nie wiadomo, co stało się z najmniejszym, niemieckim dzwonem. Ks. Szymańskiemu udało się jednak natrafić na ślad największego. Niestety, nie w oryginale, tylko w dokumentach. Ale na tyle wiarygodnych, że można było podjąć starania o odtworzenie tego niezwykłego dzwonu. Na czym ta niezwykłość polega?

  - Jest tam wzmianka o świętej Barbarze, co może okazać się bardzo, bardzo starym dowodem kultu, w naszym rejonie, świętej Barbary, patronki górników - wyjaśnia proboszcz.

  Na podstawie archiwalnych zdjęć udało się przygotować projekt odlewu. Materiały o zarekwirowanym dzwonie przekazał dr Marceli Tureczek z Uniwersytetu Zielonogórskiego, najwybitniejszy znawca tematu w Polsce. Przedsięwzięcie wsparła Fundacja Polska Miedź, która zarezerwowała na ten cel około 40 tys. zł. Wkład własny parafii to ok. 4 tys. zł. Pieniądze te przeznaczone są na młoteczek - urządzenie elektroniczne do wybijania godzin.

  W czasie, gdy powstawał odlew, przeprowadzono konserwację dwóch pozostałych zabytkowych dzwonów. Prace kosztowały ok. 40 tys. zł i sfinansowała je gmina Polkowice.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama