Gosposia na wagę złota

  Gosposia na wagę złota

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Coraz chętniej zatrudniamy pomoce domowe. Nianie z seriali przełamały wstyd do tego zawodu.
  - Żadna praca nie hańbi, a dobra gospodyni to dziś zawód jak każdy inny, może nawet lepiej od niektórych opłacany - mówi naszej gazecie Zofia Merle, od 10 lat grająca gosposię Stenię w telewizyjnym serialu "Klan". Za przykład daje swoją filmową bohaterkę.
  - Czy ona jest tam poniżana, bo sprząta? Wręcz przeciwnie. Lubiczowie nie wyobrażają sobie domu przez pani Steni - dodaje aktorka.

  Również wielu Dolnoślązaków nie wyobraża sobie domu bez gosposi i coraz częściej szukają ich w agencjach pomocy domowych. Szukają nie tylko bogacze mający dom z basenem i sauną, ale również ci średnio sytuowani. Od kilku lat rynek gosposi i opiekunek przeżywa prawdziwą hossę.
  Coraz więcej osób pracuje do późna i kiedy już do domu wraca, chce mieć posprzątane, ugotowane i by dzieci były pod opieką. Wynajmują więc gosposie.

  Coraz rzadziej też można liczyć na dziadków: ci zwykle pracują do późnego wieku i najzwyczajniej nie mają kiedy zajmować się wnukami, kiedy ich rodziców nie ma w domu. A jeszcze kilka lat temu pomoc dziadków była na porządku dziennym.

  - Bardzo chętnie zajmowałabym się wnukami, ale czasy są takie, że choć jestem na emeryturze, to dorabiam, żeby było mnie stać na rachunki - mówi Helena Wrońska z Wałbrzycha. Przyznaje, że w takiej sytuacji jest wiele jej rówieśniczek, które również mają wnuki.

  Rodzice muszą zatem zatrudniać opiekunki.
  - Wiadomo, że marzeniem każdej gosposi jest praca u pana Skalskiego, bohatera serialu "Niania" w TVN, ale nie każdy ma tyle szczęście, co serialowa Frania. Ona niewiele robi, głównie wygląda. W dodatku nie na biedną - ironizuje Mariola Targoszyńska ze Świdnicy.

  Dziewczyna od trzech lat pracuje jako niania i pomoc domowa. Dzięki temu stać ją na zaoczne studia i wynajęcie kawalerki.
  - Raz jest lepiej, raz gorzej - mówi o swoim zajęciu. - Ludzie są różni i mają różne wymagania, ale żeby zarobić, trzeba się napracować.

  Świdniczanka do południa najczęściej opiekuje się dzieckiem, a wieczorami sprząta mieszkania. Ma dwie stałe rodziny, których domami, a raczej porządkiem w nich, się zajmuje.
  Mariola nie należy do żadnej agencji, nie reklamuje się też w prasie. Ludzie polecają ją sobie nawzajem. O zarobkach nie chce mówić, ale przyznaje, że w Świdnicy trudno by jej było gdzie indziej tyle zarobić.

  Pracownicy agencji gosposi też niechętnie o mówią o stawkach. Te zwykle są zależne od wielu rzeczy, także od doświadczenia pracownika.
  - Pensja zależy również od miejsca i tego, czy pracuje się u danej rodziny na stałe, czyli codziennie po kilka godzin, czy dorywczo i wtedy ma się płacone za godzinę - tłumaczą.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama