Nowe Horyzonty: Premiera filmu Szumowskiej

  Nowe Horyzonty: Premiera filmu Szumowskiej

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W sobotę na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty polska premiera filmu Małgośki Szumowskiej „W imię...” z Andrzejem Chyrą i Mateuszem Kościukiewiczem.
  Andrezj Chyra jako ksiądz Adam

  Andrezj Chyra jako ksiądz Adam ©Michał Englert

  Małgorzata, a właściwie Małgośka (bo tak od niedawna każe na siebie mówić reżyserka) Szumowska robi, co chce i, jak do tej pory, dobrze na tym wychodzi.Współprodukowała z Larsem von Trierem kontrowersyjnego „Antychrysta”, pokazała na dużym ekranie śmierć swoich rodziców w „33 scenach z życia” (pisarka Dorota Terakowska i dziennikarz Maciej Szumow-ski) w krzywym zwierciadle, za co zebrała deszcz nagród, ale także morze krytyki.

  W sobotę na trwającym właśnie we Wrocławiu Międzynarodowym Festiwalu T--Mobile Nowe Horyzonty zobaczymy najnowsze dzieło Szumowskiej – film „W imię...”. I znów będzie kontrowersyjnie, bo reżyserka opowiada w obrazie historię miłości księdza Adama (Andrzej Chyra) do młodego chłopaka Łukasza (w tej roli Mateusz Kościukiewicz). Akcja filmu rozgrywa się w ośrodku dla tzw. trudnej młodzieży. Na ekranie zobaczymy także m.in. Maję Ostaszewską (w roli mamy Łukasza).
  Obraz Szumowskiej, który będzie mieć na festiwalu swoją polską premierę (27 lipca, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19, godz. 18.30, sala nr 1), zdążył już zdobyć laury na festiwalu w Berlinie (w kategorii Najlepszy film poświęcony gejom i lesbijkom i Nagroda specjalna w kategorii od czytelników pisma „Siegessäule”), a także nominację do najważniejszego lauru festiwalu – Złotego Niedźwiedzia.

  Obok „Tataraku” Andrzeja Wajdy i „Weisera” Wojciecha Marczewskiego to jedyny w ciągu ostatnich dwudziestu lat polski film, który znalazł uznanie w oczach selekcjonerów tego jednego z najważniejszych międzynarodowych festiwali. Kolejny zagraniczny sukces „W imię…” to Nagroda Główna na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dortmund Cologne 2013 (The International Feature Film Award), gdzie polska produkcja rywalizowała z ponad setką filmów z pięćdziesięciu krajów świata, z których do Konkursu Głównego trafiło zaledwie osiem. Natomiast na festiwalu w Zittau Andrzej Chyra otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora. Film został sprzedany do szerokiej dystrybucji kinowej w ponad 25 krajach na całym świecie, w tym w USA. Wejdzie do kin na świecie we wrześniu. Na polskich ekranach obraz pokazywany będzie dokładnie od 20 września. Jutro o godz. 19 na scenie letniej Wrocławskiego Teatru Lalek (plac Teatralny 4) odbędzie się spotkanie z Szumowską i dyskusja o filmie. Wstęp wolny.

  Reżyserka w 1998 roku ukończyła wydział reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, wcześniej przez dwa lata studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2001 roku została członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Szumowska była wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych i krajowych festiwalach filmowych. Jej etiuda „Cisza” wpisana została na listę 14 najlepszych filmów w historii łódzkiej szkoły filmowej, a scenariusz filmu fabularnego „Ono” (2004 r.) został uznany w konkursie Sundance Institute Roberta Redforda za jeden z trzech najlepszych tekstów europejskich.

  Ostatni obraz Szumowskiejto polsko-niemiecko-francuska koprodukcja „Sponsoring” z gwiazdą francuskiego kina Juliette Binoche w roli dziennikarki, która pisze o seksie za pieniądze.

  Szukasz dobrego filmu do obejrzenia wieczorem w telewizji? Dowiedz się, co jest emitowane! Sprawdź program tv!

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szumowska

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Świetna reżyserka .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama