Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewizja cyfrowa w całej Polsce. W nocy wyłączyli nadajnik Śnieżne Kotły

Alina Gierak, współpraca: Beata Peda
Telewizja cyfrowa obejmie już całą Polskę. W nocy wyłączą analogowy nadajnik Śnieżne Kotły, a włączą nadajnik cyfrowy
Telewizja cyfrowa obejmie już całą Polskę. W nocy wyłączą analogowy nadajnik Śnieżne Kotły, a włączą nadajnik cyfrowy Dariusz Gdesz
To prawie jak operacja wojskowa. Po jej zakończeniu telewizja analogowa odeszła w Polsce do przeszłości. Najpierw punktualnie o g. 1 w nocy z poniedziałku na wtorek zostały wyłączone nadajniki analogowe, które obsługiwały obszar jeleniogórsko-legnicki. Przerwa ma trwać kilka godzin.

O godzinie 6 włączony został z pełną mocą cyfrowy nadajnik główny, zlokalizowany na Śnieżnych Kotłach. By podkreślić, jak bardzo jest to ważna chwila, symbolicznego włączenia nadajnika cyfrowego dokonał w jeleniogórskim ratuszu wojewoda dolnośląski Marek Aleksander Skorupa.

Następnie sukcesywnie podłączane będzie jedenaście stacji, tak zwanych doświetlających, które przekazują sygnał cyfrowy do miejsc, gdzie ze względu na ukształtowanie terenu nie dociera sygnał nadajnika głównego. Stacje "doświetlające" znajdują się m.in. w Kamiennej Górze, Piechowicach, Świeradowie, Wleniu, Leśnej, Wojcieszowie i Kowarach. Ich włączanie może potrwać dłużej. W sumie na terenie województwa dolnośląskiego uruchomionych zostanie 30 takich dodatkowych przekaźników.

Zobacz koniecznie: Monter telewizji cyfrowej okradał staruszków - ginęły pieniądze, złoto...

Weronika Trela, konsultantka infolinii Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, uprzedza, że problemy z odbiorem sygnału po wyłączeniu telewizji analogowej mogą potrwać nawet do 12 godzin. - Należy oczywiście pamiętać o przestrojeniu odbiorników - przypomina konsultantka. - Trzeba wyszukać kanały. Trzeci multipleks (m.in. z TVP 1, TVP Kultura) będzie dostępny na kanale 49, pierwszy (m.in. z TVP 1 HD, TVP 2, TVP info) na kanale 30, a drugi (z Polsatem i TVN) na kanale 35. Użytkownicy telewizji kablowych i satelitarnej nie muszą dostosowywać sprzętu.

- To ostatni etap cyfryzacji w Polsce, bo w innych regionach ta operacja została już przeprowadzona - mówi Jarosław Perduta, pełnomocnik wojewody dolnośląskiego ds. cyfryzacji telewizji.

Co potrzebne do odbioru telewizji cyfrowej?

Do odbioru telewizji cyfrowej konieczny jest telewizor z tunerem MPEG- 4 albo wyposażenie starszych odbiorników w odpowiedni dekoder, który kosztuje ok. 100-150 zł.

Szczegółowe informacje o cyfrowej telewizji uzyskamy pod bezpłatną infolinią nr 800 007 788.

Zobacz też: Telewizja cyfrowa we Wrocławiu - minister Boni wyłączył sygnał analogowy (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska