Ważne
  Wrocław nie jest najgorszy

  Wrocław nie jest najgorszy

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Michałem Janickim, odpowiedzialnym we wrocławskim magistracie za przygotowania do Euro 2012.
  W poniedziałkowej gazecie porównaliśmy stan przygotowań wszystkich polskich miast walczących o prawo organizacji Euro 2012. Wrocław wypada najgorzej. Nasze inwestycje się spóźniają. W żadnym innym mieście nie wygląda to aż tak źle. Tymczasem prezydent Dutkiewicz jest zadowolony z tempa naszych przygotowań. Dlaczego jest tak dobrze, skoro jest tak źle?

  Właśnie że nie jest tak źle. Analiza gazety bierze pod uwagę tylko jedno kryterium - stan przygotowań w porównaniu z założonym harmonogramem prac. To bardzo mylące. Gdyby dołożyć jeszcze planowany termin zakończenia prac czy analizę ryzyka, jakie może wystąpić w trakcie budowy, Wrocław wypadłby znacznie lepiej. Tak właśnie ocenia nas UEFA.

  Czyli gazeta ocenia Was surowiej niż piłkarska federacja?

  Oczywiście. Przygotowaliśmy ranking na podstawie kryteriów stosowanych przez UEFA. Wrocław jest w nim na trzecim miejscu za Warszawą i Krakowem. Oto przykład. Gazeta dała Wrocławiowi minus za opóźnienie przy wyborze wykonawcy na budowę stadionu, ale nasza budowa w najgorszym z możliwych scenariuszy na pewno skończy się w marcu 2011 roku. Warszawa i Gdańsk nie mają jeszcze wybranych wykonawców, a my najdalej w ciągu miesiąca rozpoczniemy prace. Oni są w tym miejscu, w którym my byliśmy w listopadzie. A planowany czas prac przy budowie Stadionu Narodowego to 30 miesięcy. U nas - 21.

  Ale my mieliśmy mieć wykonawcę stadionu do końca roku, a wciąż nie wiemy, kto nim będzie, bo trwa spór sądowy. Warszawa i Gdańsk mają wybrać wykonawców do końca marca i deklarują, że zdążą.


  Nie mają szans. Załóżmy, że nie przesunie się termin otwarcia ofert, że następnego dnia wybiorą wykonawcę, że nie wpłynie żaden protest. W takiej sytuacji - biorąc pod uwagę terminy wynikające z przepisów - nie podpiszą umowy z wykonawcą wcześniej niż pod koniec kwietnia. U nas będą już wtedy trwały prace. A to założenie, które wcześniej uczyniliśmy, jest praktycznie niemożliwe. To efekt zawiłych procedur zamówień publicznych.

  Na razie jednak Warszawa i Gdańsk nie są spóźnione, my zaś mieliśmy znać wykonawcę do końca roku, a wciąż go nie znamy. Dlaczego?

  Po pierwsze ze względu na to, że ceny zaproponowane przez wykonawców były wyższe niż nasze szacunki, a po drugie ze względu na przeciągające się procedury odwoławcze. Na te nie mamy żadnego wpływu.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo