Ważne
  Eufemizmy zamiast prawdy - wywiad z Tadeuszem...

  Eufemizmy zamiast prawdy - wywiad z Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  O ostrożnej uchwale Sejmu, który boi się słowa "ludobójstwo" i potrzebie powiedzenia całej prawdy o zbrodni na Wołyniu, a także o nieposłuszeństwie ks. Lemańskiego, wątpliwościach wokół rekolekcji o. Bashobory w Warszawie i nagonce wielu katolików oraz mediów na Agnieszkę Radwańską za jej rozbieraną sesję mówi ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
  Eufemizmy zamiast prawdy - wywiad z Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim
  Jak Ksiądz przyjął uchwałę, w której Sejm uniknął słowa "ludobójstwo", a stwierdził jedynie, że zbrodnia na Wołyniu była "czystką etniczną o znamionach ludobójstwa".
  Bardzo źle. Od tych wydarzeń mija 70 lat i wydawało się, że już nastał czas, żeby powiedzieć pełną prawdę o tym, co się stało. To nie była żadna "czystka etniczna" czy "bolesne wydarzenia", czy "tragiczne wydarzenia", jak piszą niektórzy politycy. To było ludobójstwo, które nastąpiło w latach 1939-1947 na Wołyniu, ale też w Małopolsce Wschodniej, w województwie tarnopolskim, stanisławowskim, lwowskim po Przemyśl i Rzeszów, a nawet część Lubelszczyzny, województwa krakowskiego i Polesia. Bez powiedzenia pełnej prawdy wszelkie relacje polsko-ukraińskie są ciągle narażone na konflikty. Liczyłem, że politycy wreszcie się opamiętają i przestaną używać eufemizmów. Niestety, stało się inaczej, ale warto zwrócić uwagę, że zaledwie 10 głosami to przegłosowano, co znaczy, że nawet wśród polityków jest ogromny podział.

  Ta uchwała utrudnia walkę o prawdę?
  Uchwała jest dolaniem oliwy do ognia. Widać było wyraźnie, jakie były emocje w Sejmie, jak ogromnie politycy byli podzieleni i jakich argumentów używał Radosław Sikorki. Jeżeli coś mnie zaskoczyło w tej sprawie, to wypowiedzi Radosława Sikorskiego, który wręcz manipulował posłami. Przedstawiał sprawę tak, że jeśli padłoby słowo ludobójstwo, to wybuchłaby wręcz wojna polsko-ukraińska. Nieprawda, bo nawet znaczna część Ukraińców uważa, że to było ludobójstwo. Nie wiadomo, do czego ta, moim zdaniem, absurdalna polityka Radosława Sikorskiego ma prowadzić.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo