Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Ksiądz uczy języka migowego w kościele

Malwina Gadawa
fot. Janusz Wójtowicz
- Nie wszyscy mogą usłyszeć kazanie głoszone podczas mszy świętej. Osoby głuchonieme często nie mają takiej szansy. Żyją w izolacji. A mało jest kapłanów potrafiących się z nimi porozumieć - mówi ks. Tomasz Filinowicz, diecezjalny duszpasterz głuchoniemych i niewidomych w archidiecezji wrocławskiej. Ks. Filinowicz dodaje, że osób głuchoniemych lub niedosłyszących w archidiecezji jest około dwóch tysięcy.

Dlatego właśnie zorganizowano letni kurs migowy we wrocławskim seminarium duchownym. Uczestniczy w nim 17 osób, w tym sześć świeckich. To przeważnie klerycy i księża, którzy chcą w ten sposób przygotować się do pracy w duszpasterstwie z osobami głuchoniemymi. Są także katecheci i pracownicy ośrodków dla osób niesłyszących.

Zajęcia potrwają do końca lipca. Organizatorem jest ks. Grzegorz Sokalski, duszpasterz niesłyszących diecezji gliwickiej. Na zajęciach można opanować znaki języka migowego, niezbędne w codziennej komunikacji z niesłyszącymi. Księża i klerycy poznają także znaki, niezbędne do odprawiania mszy świętej i tłumaczenia tekstów liturgicznych na język migowy. Ważna jest dla nich umiejętność sprawowania sakramentów w języku migowym.

Ks. Filinowicz wspomina, że kiedy biskup mianował go diecezjalnym duszpasterzem głuchoniemych, powiedział, że tak naprawdę nie ma nikogo innego, kto mógłby objąć tę funkcję. Tylko on wtedy w diecezji, oprócz dwóch osób, znał język migowy.

Niewielu księży zna język migowy. We wrocławskiej diecezji można ich policzyć na palcach jednej ręki, niewiele więcej jest w całym województwie. Dlatego z roku na roku przybywa chętnych, także osób świeckich, którzy chcą brać udział w letnim kursie. Wiele osób wraca nawet za rok na kurs, żeby doskonalić umiejętności. W ciągu 12 lat kurs ukończyło i poznało podstawy migania ponad 200 osób.

- Osoby głuchonieme często żyją w izolacji i potrzebują kontaktu z innymi. Znajomość języka migowego na pewno pomaga w komunikacji i sprzyja integracji - mówi ks. Tomasz Filinowicz. Sam nauczył się tego języka przez przypadek. Dwutygodniowe zajęcia podczas wakacji miały być dla niego tylko przygodą. Okazało się jednak, że zaważyły o jego dalszym losie. Co ciekawe, ksiądz twierdzi, że nie ma talentu do nauki języków obcych, ale w tym przypadku nauka szła mu zadziwiająco dobrze. Po dwóch tygodniach nauczył się ponad 500 znaków oraz liter. Mówi, że to takie minimum, dzięki któremu można się porozumieć z głuchoniemymi.

W niedzielę o godz 9.30 i 11 ks. Filinowicz odprawia msze święte w kaplicy dla głuchoniemych, w kościele Matki Boskiej na Piasku we Wrocławiu.

W obu mszach uczestniczy zwykle około 150 osób. Ksiądz Filinowicz przyznaje, że słyszący uczestnicy mszy świętej dla głuchoniemych mogą czuć się na niej dziwnie. Dla nich ta cisza w kościele, w którym nie ma śpiewu, organisty jest niezwykła. Nie wszyscy wierni odpowiadają na zawołania księdza. Odprawiając mszę, kapłan musi jednocześnie mówić i migać. Katarzyna Borkowska z dolnośląskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych potwierdza, że zdecydowanie za mało jest osób, które znają język migowy. Przy ich związku jest tylko czterech tłumaczy, a jeżeli pięć osób potrzebuje pomocy, to już jest problem.

Dlatego pani Borkowska cieszy się, że są organizowane takie kursy. - Każda inicjatywa, która sprzyja nauce języka migowego, jest dla nas bardzo cenna - mówi Borkowska. Dodaje, że sytuacja w ostatnich latach zmieniła się na lepsze. Przybyło np. osób migających w urzędach. Ale dalej nie wszystkie instytucje mają świadomość tego, że jest ustawa regulująca prawagłuchoniemych. Gdy głuchoniemy przyjdzie np. do urzędu, to urząd ma mu zapewnić tłumaczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław: Ksiądz uczy języka migowego w kościele - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska