Inteligentne miasto

  Inteligentne miasto

  Katarzyna Karzel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przywrócenie w historii Wrocławia miejsca należnego Sternowi i IQ mogłoby być symbolem tego, że jest to inteligentne miasto!
  Iloraz Inteligencji (IQ) to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych terminów psychologicznych. Choć zapewne większości ludzi trudno byłoby dokładnie zdefiniować, czym jest IQ, to chyba każdy zapytany poprawnie by to pojęcie wyjaśnił. Niewielu natomiast umiałoby podać nazwisko jego twórcy. William Stern, niemiecki psycholog, nawet w podręcznikach psychologii może liczyć jedynie na krótką wzmiankę. Jeszcze trudniejsze byłoby, nawet dla psychologa, udzielenie odpowiedzi na pytanie, gdzie został wymyślony iloraz inteligencji. A tymczasem, z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że stało się to we Wrocławiu...

  William Stern w latach 1897-1916 był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego.
  W roku 1912 opublikował pracę "Psychologiczne metody testowania inteligencji", w której to właśnie zaproponował użycie ilorazu inteligencji jako miernika kompetencji intelektualnych. Należy więc przypuszczać, że to właśnie we Wrocławiu narodził się IQ.

  Zbliża się setna rocznica wprowadzenia przez Sterna pojęcia ilorazu inteligencji. To wspaniała okazja do przypomnienia ludziom sylwetki tego wielkiego, a niesłusznie zapomnianego, psychologa i filozofa. Jednocześnie to wyśmienity sposób na promocję Wrocławia jako miasta, którego szczególny klimat sprzyja ujawnianiu się i rozwojowi potencjału intelektualnego.

  Piszę to z warszawskiej perspektywy, z pewną zazdrością. Stern definiował inteligencję jako umiejętność przystosowania się do nowych okoliczności i zadań. Przywrócenie w historii Wrocławia miejsca należnego Sternowi i IQ mogłoby być symbolem tego, że jest to miasto, które potrafi odnaleźć się w zmieniających się warunkach i stawiać czoła nowym problemom - inteligentne miasto!


  W wydaniu naszego piątkowego Magazynu z 27 lutego ukazał się pierwszy w Polsce tekst prasowy o Williamie Sternie, wynalazcy IQ. Badacz przeżył we Wrocławiu 19 lat (1897-1916), w 1912 roku wpadł na pomysł zmierzenia wskaźnika inteligencji. Uchodzi nie tylko za ojca IQ, ale także nurtu psychologii dyferencjalnej. "Gazeta Wrocławska" chciałaby uhonorować badacza Pomnikiem Inteligencji, widząc w tym znaczący symbol miasta. Po dr. Jolancie Popińskiej - historyku, Jerzym Kosałce - artyście, zabiera głos dr Katarzyna Karzel, adiunkt z Uniwersytetu Warszawskiego.

  ***
  dr Katarzyna Karzel, adiunkt z Uniwersytetu Warszawskiego

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama