Boimy się chorować

  Boimy się chorować

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Traktujemy pracę jako środek do zaspokajania potrzeb materialnych
  Rozmowa z Piotrem Mikiewiczem, wrocławskim socjologiem.

  Informowaliśmy wczoraj, że KGHM przygotowuje się do zwolnień z pracy górników, którzy zbyt często chorują. Władze Kombinatu tłumaczą, że chorowici pracownicy dezorganizują i opóźniają pracę.

  Trudno mi komentować tę sytuację. Myślę jednak, że jeśli związki zawodowe ujmą się za pracownikami, którzy otrzymali wypowiedzenia z powodu zbyt dużej absencji, może stać się to początkiem większego konfliktu w KGHM.


  Zwalnianie za chorowanie powoduje, że boimy się iść na zwolnienie lekarskie?

  Nie znam szczegółowych badań na ten temat, jednak można się spodziewać, że tak się właśnie dzieje. Szczególnie w kryzysie, kiedy ludzie mają problemy finansowe, np. ze spłatą kredytów. W takich sytuacjach ludzie boją się wszystkich możliwych powodów utraty pracy. Chyba już wszyscy wiemy, że Polacy pracują średnio dłużej niż te ustawowe osiem godzin i potrafią bardzo dużo czasu poświęcać na sprawy zawodowe.

  Praca jest dużą wartością dla Polaków?

  Oczywiście. Praca, a co za tym idzie zarabianie pieniędzy są dosyć wysoko w hierarchii wartości Polaków. Nawet dotychczasowa wysoka pozycja rodziny ustępuje obecnie dążeniu do zaspokajania potrzeb materialnych. Badania wyraźnie pokazują wzrost aspiracji zarobkowych jako jeden z głównych motywów funkcjonowania ludzi. A praca, podobnie zresztą jak edukacja, jest środkiem do zdobycia pieniędzy.

  Praca więc nie jest może wartością samą w sobie, tylko instrumentem w zdobywaniu pieniędzy?

  Tak. Jednak trzeba pamiętać, że nie można spędzać większości życia w pracy, nie identyfikując się ze swoim zakładem lub grupą, z którą się pracuje. W życiu zawodowym nie tylko zarabiamy pieniądze, ale też realizujemy inne potrzeby. Dlatego utrata posady to nie tylko utrata zarobków, to także utraty grupy, poczucia bezpieczeństwa oraz poczucia tożsamości. Przecież jeśli przebywamy w pracy osiem godzin, jest to najważniejsza przestrzeń kontaktów dla dorosłego człowieka.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama