Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boimy się chorować

Hanna Wieczorek
Traktujemy pracę jako środek do zaspokajania potrzeb materialnych

Rozmowa z Piotrem Mikiewiczem, wrocławskim socjologiem.

Informowaliśmy wczoraj, że KGHM przygotowuje się do zwolnień z pracy górników, którzy zbyt często chorują. Władze Kombinatu tłumaczą, że chorowici pracownicy dezorganizują i opóźniają pracę.

Trudno mi komentować tę sytuację. Myślę jednak, że jeśli związki zawodowe ujmą się za pracownikami, którzy otrzymali wypowiedzenia z powodu zbyt dużej absencji, może stać się to początkiem większego konfliktu w KGHM.

Zwalnianie za chorowanie powoduje, że boimy się iść na zwolnienie lekarskie?

Nie znam szczegółowych badań na ten temat, jednak można się spodziewać, że tak się właśnie dzieje. Szczególnie w kryzysie, kiedy ludzie mają problemy finansowe, np. ze spłatą kredytów. W takich sytuacjach ludzie boją się wszystkich możliwych powodów utraty pracy. Chyba już wszyscy wiemy, że Polacy pracują średnio dłużej niż te ustawowe osiem godzin i potrafią bardzo dużo czasu poświęcać na sprawy zawodowe.

Praca jest dużą wartością dla Polaków?

Oczywiście. Praca, a co za tym idzie zarabianie pieniędzy są dosyć wysoko w hierarchii wartości Polaków. Nawet dotychczasowa wysoka pozycja rodziny ustępuje obecnie dążeniu do zaspokajania potrzeb materialnych. Badania wyraźnie pokazują wzrost aspiracji zarobkowych jako jeden z głównych motywów funkcjonowania ludzi. A praca, podobnie zresztą jak edukacja, jest środkiem do zdobycia pieniędzy.

Praca więc nie jest może wartością samą w sobie, tylko instrumentem w zdobywaniu pieniędzy?

Tak. Jednak trzeba pamiętać, że nie można spędzać większości życia w pracy, nie identyfikując się ze swoim zakładem lub grupą, z którą się pracuje. W życiu zawodowym nie tylko zarabiamy pieniądze, ale też realizujemy inne potrzeby. Dlatego utrata posady to nie tylko utrata zarobków, to także utraty grupy, poczucia bezpieczeństwa oraz poczucia tożsamości. Przecież jeśli przebywamy w pracy osiem godzin, jest to najważniejsza przestrzeń kontaktów dla dorosłego człowieka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska