Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zintegrowany Informator Pacjenta: Sprawdź, jak Cię leczą

Eliza Głowicka
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Janusz Wójtowicz
Zintegrowany Informator Pacjenta działa od ponad dwóch tygodni. Mieszkańcy Wrocławia i całego Dolnego Śląska mogą sprawdzić bez wychodzenia z domu historię swojego leczenia za pomocą ZIP-u. Elektroniczny system oficjalnie ruszył w całym kraju 1 lipca. Na czym polega?

- Dotąd, aby dowiedzieć się w funduszu czegoś na temat przebiegu naszych chorób i ich leczenia, trzeba było udać się do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia osobiście albo zwrócić na piśmie, a informacje dostawało się na papierze - przypomina Joanna Mierzwińska, rzeczniczka dolnośląskiego oddziału NFZ we Wrocławiu. - Teraz nie ruszając się nigdzie, a mając do dyspozycji internet, możemy prześledzić dzieje swojego leczenia, logując się w systemie ZIP .

Jest jednak pewna niedogodność. Aby zarejestrować się w systemie, każdy musi osobiście przyjechać do oddziału NFZ w swoim regionie. I tam może odebrać dane potrzebne do swojego osobistego konta w NFZ, czyli login i hasło. Do wczoraj loginy i hasła odebrało 3,5 tys. mieszkańców Dolnego Śląska.

Dzięki tym danym możemy zarejestrować się w systemie i mieć wgląd w prywatną historię chorób od roku 2008. Sprawdzimy, jakie leki przepisał nam na receptę lekarz, gdzie i kiedy je kupiliśmy i ile NFZ za nie zapłacił. Podobnie w przypadku otrzymania refundowanych przedmiotów ortopedycznych, np. protezy albo aparatu słuchowego.

Będzie tam informacja, czy jesteśmy ubezpieczeni, do której przychodni i do jakiego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jesteśmy zapisani, kto jest naszą pielęgniarką środowiskową czy położną. Sprawdzimy, gdzie jesteśmy zapisani w kolejce na zabieg, na zaćmę czy endoprotezę.

CZYTAJ TEŻ: ZIP - historia leczenia w internecie [ZOBACZ JAK DZIAŁA ZIP - INSTRUKCJA]

Możemy dowiedzieć się, gdzie i na co można leczyć się bezpłatnie i w jakich godzinach pracuje w poradni specjalistycznej dany lekarz. To ostatnie, jak przyznaje Mierzwińska, bardzo ludzi interesuje. - Dla pacjentów wiele informacji jest nowych. Ludzie nie mają nawet pojęcia, że np. mają swoją pielęgniarkę.

System zapewnia pewnego rodzaju kontrolę nad pracą służ-by zdrowia. Możemy np. sprawdzić i porównać, jakie zabiegi i badania przeszliśmy podczas pobytu w szpitalu. I może się wtedy okazać, że wcale nie mieliśmy badania rezonansem, które deklaruje szpital.

Niedługo, bo jesienią, w ZIP-ie rodzice będą mogli prześledzić też historie leczenia dziecka. - Zainteresowanie jest coraz większe. Wszyscy, którzy przychodzą po Europejską Kartę Ubezpieczenia, od razu dostają loginy i hasła - dodaje rzeczniczka dolnośląskiego NFZ.

Aby ułatwić życie osobom spoza Wrocławia, pracownicy NFZ ruszają w teren z mobilnymi stanowiskami ZIP, gdzie będzie można się zarejestrować.

Mobilne punkty ZIP-owskie
W najbliższych dniach w godz. 8-16 mobilne stanowiska ZIP pojawią się w następujących miejscach:

  • 19 lipca: Wrocław, szpital USK przy ul. Borowskiej; Wałbrzych, ZUS; Legnica, ZUS; Jelenia Góra, PUP.
  • 22 lipca: Wrocław, KRUS, ul. Powstańców Śl. 62 i Szpital Kamieńskiego;
  • 23 lipca: Wrocław ZUS/Izba Skarbowa, ul. Pretficza i Szpital Kamieńskiego;
  • 24 lipca: Wrocław, ZUS, ul. Pretficza;
  • 25 lipca: Wrocław, Ośrodek Psychiatrii, Dolnośląskie Centrum Onkologii;
  • 26 lipca: Wrocław, DCO;
  • 29 lipca: Wrocław, ZUS, ul. Litomska, Szpital Chorób Płuc, ul. Grabiszyńska;
  • 30 lipca: Wrocław, ZUS, ul. Reymonta;
  • 31 lipca: Wrocław, szpital, ul Koszarowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska