Pałac w Karpnikach odzyskuje dawny blask

  Pałac w Karpnikach odzyskuje dawny blask

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Pałac w Karpnikach odzyskuje dawny blask

  ©fot. Rafał Święcki

  Gdy cztery lata temu zaczynał się remont pałacu w Karpnikach pod Jelenią Górą, jego właściciel szacował, że prace pochłoną około 20 mln zł. Do dziś wydał 30 mln, a kolejne 15 mln zł będzie kosztował dwukilometrowy odwiert w głąb ziemi. Zamek, choć zabytkowy, będzie bowiem ogrzewany w nowoczesny sposób - wodą z gorących źródeł, których w Kotlinie Jeleniogórskiej nie brakuje.
  Pałac w Karpnikach odzyskuje dawny blask

  ©fot. Rafał Święcki

  Jacek Masior, biznesmen ze Śląska, który kupił pałac i 159 przyległych do niego hektarów ziemi, przyznaje, że odnowa dawnej rezydencji Wilhelma von Hohenzollerna, brata króla Prus, stała się jego pasją. Odtwarza detale w książęcych apartamentach, skupuje meble i piece z e-poki, by pałac i jego wnętrza wyglądały tak jak na litografiach z XIX w.

  W pałacu, mimo powojennych zniszczeń, zachowało się sporo oryginalnych elementów, m.in.
  renesansowe sztukaterie i XIX-wieczne boazerie. W salach znaleźć można nawet oryginalne meble. Jedną z pamiątek po dawnych gospodarzach jest fotel księcia. - Ten obiekt miał szczęście, że nie został podzielony na mieszkania na przykład dla pracowników PGR-u. Bo to zwykle wiązało się z doprowadzeniem do kompletnej ruiny - mówi właściciel.

  Po wojnie, w pałacu mieściła się m.in. Wyższa Szkoła Ludowa i ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci. W latach 80. ubiegłego wieku pałac przeżył inwazję poszukiwaczy skarbów. Z jednej ze skrytek zniknęła wówczas srebrna zastawa dla 80 osób - prezent rosyjskiego cara Mikołaja I dla pary książęcej.

  Zbiory sztuki i meble wcześniej wywieziono do Muzeum Narodowego w Warszawie. Inne rzeczy rozkradziono, np. kandelabry z jednej z sal w latach 70. sprzedano na aukcji w Niemczech za 200 tys. marek. Nie zachowały się też średniowieczne witraże. Właściciel zamówił więc w manufakturze nowe, nawiązujące do oryginałów.

  W pałacu, w pierwszej połowie przyszłego roku, zostanie otwarty hotel. Będą w nim 23 apartamenty. - Taki wymyśliliśmy sobie biznes. Ale wiemy, że przy takich nakładach nieprędko się one zwrócą. Pasja ratowania jest dla mnie najważniejsza - dodaje właściciel. Zamierza on jeszcze wybudować przy pałacu ekskluzywne spa, zasilane wodą z gorących źródeł. Wiercenia zaczną się w przyszłym tygodniu.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odbudowa

   Andrzej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Fajny obiekt, dobrze, że ktoś się za niego w końcu wziął. Znalazłem nawet panoramę z lotu ptaka http://www.karpacz.net/pano/zamek-w-karpnikach/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cwany lis

   ty wiesz kto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Przecież przy okazji remontu można nie pracować tylko żyć z uzyskanych dotacji. Wystarczy na remont i luksusowe życie. Kto dziś remontuje za swoje? zresztą skąd by miał tyle kasy?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podziwiam

   Justyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 12

   Podziwiam! Jak się chce to można, szkoda tylko, że takich ludzi jest ciągle jeszcze za mało.....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pogratulować

   maćko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 22

   Podziwiam takich ludzi. Ratuje zabytek chociaż wie, że zarobku na tym nie będzie. Za mało takich na Dolnym Śląsku. Mamy ponad 1000 niszczejących pałacy i dworków (najwięcej w całej Polsce)...rozwiń całość

   Podziwiam takich ludzi. Ratuje zabytek chociaż wie, że zarobku na tym nie będzie. Za mało takich na Dolnym Śląsku. Mamy ponad 1000 niszczejących pałacy i dworków (najwięcej w całej Polsce) Moglibyśmy śmiało konkurować z Francuską doliną Loary. Polecam stronę hydral tam są wszystkie skatalogowanezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   konkurować

   to może (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

   właśnie Dolina Loary jak dobuduje sobie kilkadziesiąt pałaców. Nie ma w Europie drugiego takiego miejsca o takim nasyceniu zamków i pałaców jak Dolny Śląsk.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   5u7

   7i5 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 16

   e-poka poka


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Super robota

   miłośnik zamków (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Takim ludziom należy się pomoc państwa , za to że ratują zbytki ...! Tylko ,że u nas w kraju lepiej niech się zawali , a kasę do kiszeń urzędasów ..!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama