Zostałeś wezwany na świadka? Nie lekceważ pisma

  Zostałeś wezwany na świadka? Nie lekceważ pisma

  AMW

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W ciągu pierwszego tygodnia lipca na osoby, które zostały poproszone o bycie świadkiem, a nie pojawiły się w siedzibie Straży Miejskiej Wrocławia, nałożono kary o łącznej wartości 5 tys. zł.
  Straż miejska ma za zadanie wyjaśnić wszystkie okoliczności wykroczenia, co też robi, wzywając np. świadków zdarzenia. Może nim zostać również właściciel auta, które było nieprawidłowo zaparkowane, jego kierowca zlekceważył znak zakazu ruchu w obu kierunkach czy został sfotografowany przez fotoradar.

  Najczęściej albo na miejscu zdarzenia albo listownie osoby są powiadamiane o wezwaniu w celu złożenia zeznań.
  Wiele z nich nie przywiązuje się jednak do terminów zawartych w korespondencji, nie stawiając się na wyznaczone terminy lub nie wysyłając nawet usprawiedliwienia. Postępując w ten sposób muszą liczyć się z karą do 500 zł. Jest ona nakładana na podstawie artykułu 49 kodeksu postępowania o wykroczeniach, w którym możemy przeczytać, że na świadka, który nie stawił się na wezwanie bez usprawiedliwienia, bez zezwolenia uprawnionego organu (w tym przypadku straży miejskiej) oddalił się z miejsca zdarzenia przed zakończeniem prowadzonych czynności lub bezpodstawnie odmówił złożenia zeznań podlega każe do 250zł, a w razie powtórzenia sytuacji – do 500 zł. Nie stawienie się świadka może być kluczowe dla postępowania, a co za tym idzie spowodować, że trudniej będzie znaleźć sprawcę.

  Jak na razie wrocławska straż miejska nie korzystała z tej możliwości. Obecnie jednak, biorąc pod uwagę możliwość uniknięcia kary przez sprawców, wydano w pierwszym tygodniu lipca 20 postanowień o nałożeniu kary porządkowej na sumę 5 tys zł. Będą one ściągane w trybie postępowania egzekucyjnego.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   może tak napiszecie

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

   czy te wezwania mają u pracodawcy taką samą moc jak te z sądu?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kary porządkowe

   wroc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 11

   w dupach im się poprzewracało...wojsko Królowej Marysieńki

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama