Lekka atletyka. Raz już Majewskiego przerzucił, na kartach...

  Lekka atletyka. Raz już Majewskiego przerzucił, na kartach historii

  Wojciech Koerber

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jakub Szyszkowski, młodzieżowy mistrz Europy w pchnięciu kulą z fińskiego Tampere.

  Jakub Szyszkowski, młodzieżowy mistrz Europy w pchnięciu kulą z fińskiego Tampere. ©Archiwum Jakuba Szyszkowskiego

  Na podwórku dolnośląskiej królowej sportu dojrzewają kolejne talenty. Niedawno donosiliśmy o skoczkini wzwyż Justynie Kasprzyckiej (AZS AWF Wrocław) ze stajni trenera Bogumiła Mańki, która uzyskała w Opolu bardzo przyzwoity wynik 195 cm. Lepiej niż przyzwoicie spisał się natomiast w fińskim Tampere 22-letni kulomiot Jakub Szyszkowski, sięgając po młodzieżowe mistrzostwo Europy.
  Jakub Szyszkowski, młodzieżowy mistrz Europy w pchnięciu kulą z fińskiego Tampere.

  Jakub Szyszkowski, młodzieżowy mistrz Europy w pchnięciu kulą z fińskiego Tampere. ©Archiwum Jakuba Szyszkowskiego

  Zawodnik Śląska Wrocław zerwał złoto z szyi kolegi, o rok młodszego Dominika Witczaka (RLTL Radom), który koniec końców został ze srebrem. Otóż Szyszkowski przerzucił rodaka w ostatniej próbie, uzyskując 19,78. Wcześniej Witczak prowadził z wynikiem 19,63. Brąz dla Białorusina Michaiła Abramczuka (19,42).

  - Nie po raz pierwszy rozstrzygnąłem konkurs w ten sposób. Tydzień wcześniej na młodzieżowych mistrzostwach Polski również przerzuciłem Dominika w ostatniej próbie – mówi nam Szyszkowski. Czy staje się zatem zmorą radomianina? - Na to wygląda. Ale jesteśmy kolegami – dodaje.

  Co ciekawe, swoją sportową przygodę zaczynał lekkoatleta od tenisa stołowego. - Byłem jednak zbyt wysoki. No i w ping-pongu ciężko zarobić dobre pieniądze – tłumaczy wrocławianin o wzroście 195 cm i wadze 123 kg. Od stołu odszedł więc jako gimnazjalista i wszedł do koła za namową nauczyciela wuefu, Zbigniewa Rejno. Wtedy reprezentował barwy MKS-u MOS-u Wrocław, dziś jest zawodnikiem Śląska, podopiecznym kpt. Zbigniewa Stankiewicza i żołnierzem Wojska Polskiego w stopniu szeregowca, a także studentem naszej AWF.

  - Dzięki wojsku mogę trenować i się specjalnie nie martwić – wyjaśnia kulomiot. W tym roku w Lesznie pchnął już na odległość 20,16 m, co jest młodzieżowym rekordem Polski (poprzedni – 20,09 należał do Tomasza Majewskiego). Wcześniej natomiast, zimą, wywalczył w Spale halowe mistrzostwo Polski seniorów. Kiedy spróbuje dopaść Majewskiego w realu, a nie tylko na kartach historii?

  - Jak to kiedy? W tym roku. Raz zbliżył się w tym sezonie do 21 metrów, ale poza tym rzuca koło 20. A myślę, że mnie stać jeszcze tego lata na 20,50 – zapowiada Szyszkowski. I w sumie nie ma na co czekać. Rok starszy Niemiec David Storl jest już m.in. mistrzem świata (Daegu 2011), mistrzem Europy (Helsinki 2012) oraz wicemistrzem olimpijskim (Londyn 2012).

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakubie

   Sewer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

   Masz dopiero 22 lata . A więc KARIERA przed TOBĄ !!!! Tak trzymaj ! Igrzyska ,i to chyba niejedne przed Tobą !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fff

   ff (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 12

   rr

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama