Zagłębie zagra w play-off

Paweł Pluta

Zagłębie Lubin - Chrobry Głogów 32:25 (16:14). Miedź Legnica - Azoty Puławy 30:29.
    No i wszystko jasne. Wicemistrzowie Polski - Zagłębie Lubin - nie dali plamy i rzutem na taśmę zakwalifikowali się do play-off, pokonując we własnej hali Chrobrego Głogów 32:25.

Teraz na lubinian czeka w ćwierćfinale mistrz, Wisła Płock, i o awans nie będzie łatwo (mecze: 28 marca w Płocku, 1 kwietnia w Lubinie i ewentualnie 4 kwietnia znów w Płocku - rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw).

W tych samych terminach przyjdzie walczyć szczypiornistom Chrobrego, którzy na pierwszy mecz pojadą do lidera z Kielc, prowadzonego przez Bogdana Wentę.

Wróćmy jednak do derbów Zagłębie - Chrobry. Mecz zapowiadał się niezwykle interesująco, ale tak po prawdzie, zabrakło dreszczyku emocji. Nie brakowało za to walki, a oba zespoły otrzymały w sumie aż 32 minuty kar (Zagłębie: 18, Chrobry: 14). Polała się nawet krew - puściły szwy na brodzie Adama Steczka (uraz z poprzedniego meczu), ale to było w ferworze walki.

W 8 minucie byliśmy świadkami 2-tysięcznej bramki zdobytej w ekstraklasie przez Piotra Obrusiewicza. 35-letni skrzydłowy Zagłębia wykorzystał rzut karny, podyktowany zresztą po faulu na nim. W sumie popularny Obrus trafił siedmiokrotnie do bramki Chrobrego.
    Po kwadransie gry lubinianie prowadzili 10:7, jednak głogowianie nie zamierzali składać broni i w 25 min doprowadzili do remisu 13:13, a za moment nawet objęli prowadzenie. Jednak na przerwę to Zagłębie schodziło z dwubramkową zaliczką.

Po przerwie z każdą minutą gospodarze powiększali przewagę i w 45 min wygrywali już 23:17. Goście jeszcze zerwali się do walki, niwelując przewagę do 4 bramek, lecz to było wszystko, na co było ich stać.

Więcej emocji, jeśli chodzi o końcowy wynik, było w Legnicy. Co prawda Miedź nie miała już szans na awans do play-off (walczyła o niego ekipa Azotów Puławy), lecz dla legniczan każdy punkt jest w tej chwili na wagę utrzymania w ekstraklasie. Przypomnijmy, że zespoły z miejsc 9-12 będą teraz rywalizowały między sobą systemem każdy z każdym (z zaliczeniem punktów zdobytych do tej pory). Do 1. ligi spadną dwa ostatnie zespoły, a 11. drużyna w tabeli zagra w barażach.

W sobotę kibice w Legnicy przeżyli nerwową końcówkę. Przez większą część spotkania prowadziła Miedź (w 34 min nawet 17:14), ale w 46 min to goście z Puław wygrywali 24:23.
    Na szczęście podopieczni Mirosława Saneckiego zdołali wyrównać, a za chwilę ponownie objęli prowadzenie. W ostatnich sekundach Azoty zdobyły 29 bramkę i legniczanie wygrywali tylko jednym golem. Na ławkę kar powędrował Piotr Będzikowski, a sędziowie sygnalizowali, że Miedź gra na czas. Ostatnią akcję przeprowadzili goście, ale ich rzut rozpaczy nie trafił do bramki siódemki z Legnicy.
    Pierwszy mecz o utrzymanie Miedź zagra w Puławach 28 marca.

Zagłębie Lubin - Chrobry Głogów 32:25 (16:14)

Zagłębie: Malcher, Świrkula - Niedośpiał 2, Steczek, Tomczak 3, Adamczak Paweł 4, Kozłowski 2, Morawski 2, Obrusiewicz 7, Anuszewski 3, Kieliba 5, Tokarek, Nowak 4.
    Chrobry: Zapora, Musiał - Paluch 4, Żak, Świtała 4, Kuta 1, Łucak, Szymyślik 6, Jasiński, Misiaczyk 3, Archuk, Stodko 2, Żmurko 2, Wita 3.

Miedź Legnica - Azoty Puławy 30:29 (14:12)
    Miedź: Kryński, Kiepulski - Ścigaj 7, R. Fabiszewski 4, T. Fabiszewski, Będzikowski 2, Skrabania 9, Szabat 4, Brygier 2, Rosiak 2, Kawaliow, Petela.