Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratują życie dziewczynkom

Małgorzata Moczulska
20 dolnośląskich gmin zdecydowało się na profilaktykę i szczepi dziewczynki przeciw HPV
20 dolnośląskich gmin zdecydowało się na profilaktykę i szczepi dziewczynki przeciw HPV Arkadiusz Ławrywianiec
11-latki dostaną szczepionkę przeciw HPV. Niebezpieczny wirus wywołuje raka szyjki macicy.

Na raka szyjki macicy każdego dnia umiera w Polsce pięć kobiet. Dlatego w niewielkim Dobromierzu postanowili zaszczepić wszystkie 11-latki w gminie przeciwko wirusowi HPV, który wywołuje tę chorobę.

Na zakup szczepionki stać niewielu rodziców (koszt pełnej kuracji - trzy dawki - to 1,2 tys. zł).
To w Dobromierzu już kolejna edycja akcji profilaktycznej. Mała gmina była trzecim samorządem w kraju, który zdecydował się na takie rozwiązanie.
- Statystyki umieralności na raka są przerażające. Dlatego nasi radni postanowili działać - mówi Agnieszka Zawadzka z urzędu w Dobromierzu.

Akcja ruszyła w styczniu 2008 roku, kiedy zaszczepiono 19 11-latek. W październiku - 26 dziewcząt. Za dwa tygodnie szczepionkę dostanie kolejnych 19.
- Możemy zapewnić, że nie są to akcje jednorazowe. Zamierzamy finansować szczepienie co najmniej przez trzy lata - dodaje Zawadzka.

Gminę będzie to kosztować kilkadziesiąt tysięcy rocznie, ale, jak mówią urzędnicy, warto wyłożyć pieniądze, bo mogą uratować komuś życie. Co ważne, w Dobromierzu dobrze przygotowano się do akcji. Rodzice 11-latek spotkali się z lekarzem, który odpowiedział na wszystkie ich pytania.

Profesor Marek Sikorski, ginekolog i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV, podkreśla, że szczepionkę można podawać już dziewczynkom w wieku 10, 11, 12 lat, bo wtedy jest większa pewność, że nie miały kontaktu z wirusem i uodpornią się na niego w przyszłości.
- Takie inicjatywy są bardzo ważne, bo wciąż barierą jest cena - tłumaczy.

W kraju zaledwie 20 gmin zdecydowało się na taki gest. Najwięcej na Dolnym Śląsku. Tu profilaktykę finansują samorządy Polkowic, Dobromierza, Legnickiego Pola, Polanicy-Zdroju, Szczytnej i Kobierzyc.
- Oby takich inicjatyw było więcej, bo badania pokazują, że wirus HPV może w najbliższym czasie zaatakować połowę kobiet - mówi prof. Sikorski.

Pół miliona zachorowań na raka szyjki macicy w roku
Szczegółowe informacje na temat raka szyjki macicy można znaleźć na stronie www.hpv.pl. Jak wynika z informacji podanych w portalu, w skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim co do częstości rakiem, który dotyka kobiety, i drugą co do częstości przyczyną zgonów wśród kobiet z powodu nowotworów. Prawie 80 proc. przypadków raka szyjki macicy dotyczy krajów rozwijających się. Globalnie, co roku notuje się ok. 500 tys. nowych zachorowań, a około 300 tys. kobiet umiera z tego powodu. Szacuje się, że na świecie liczba chorych sięga 1,4 mln.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska