Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój Reporter: Co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi?

MH
Odpady wielkogabarytowe również są problemem
Odpady wielkogabarytowe również są problemem MArcin Hołubowicz
Nasza Czytelniczka, Wanda Elżbieta Stefaniak, dopytuje: Co zrobić z odpadem wielkogabarytowym. W jaki sposób można się go pozbyć? Odpowiedzi szukał Marcin Hołubowicz.

Bałagan ze śmieciami we Wrocławiu rozpoczął się wraz ze zmianą obowiązujących przepisów dotyczących segregacji odpadów. Obowiązek wywożenia śmieci spadł na gminy, te zaś nie zawsze radzą sobie z nowym zadaniem. Pod śmietnikami rosną hałdy odpadów, w tym różnych mebli, dywanów czy łóżek. Pracownicy firmy Ekosystem informują, że duże śmieci, które nie mieszczą się do zwykłych pojemników można będzie jednak wrzucać, tak jak dotychczas, do dużych kontenerów, które mają być ustawiane na poszczególnych osiedlach.

- Odpady wielkogabarytowe od właścicieli nieruchomości jednorodzinnych będą odbierane co najmniej raz na sześć miesięcy. Gabaryty od właścicieli budynków wielolokalowych będą odbierane co najmniej raz na dwa miesiące – czytamy na stronie Ekosystemu. Kontenery mogą się jednak pojawiać częściej na wniosek np. zarządcy budynku lub mieszkańców. Terminy ustawiania pojemników na duże odpady będą się pojawiać na stronach internetowych spółki Ekosystem, WPO ALBA i Chemeko-System. Dodatkowo informacje mają być również wywieszane w formie papierowej na tablicach ogłoszeniowych poszczególnych bloków czy kamienic.

Dodatkową opcją pozbycia się "gabarytów" może być też Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. We Wrocławiu funkcjonują dwa PSZOK-i: na ul. Michalczyka 9 (czynny od pon. do pt. w godz. 8.00-17.00, w sob. w godz. od 8.00-16.00) i na ul. Janowskiej 51 (czynny od pon. do pt w godz. 7.00-15.00). Możemy tam bezpłatnie oddać takie odpady jak: opakowania z papieru i tektury, tworzyw sztucznych, szkła, drewna, metalu oraz opakowania wielomateriałowe; odpady zielone (w szczególności gałęzie, liście, skoszona trawa); odpady wielkogabarytowe; zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny; drewno, tworzywa sztuczne, szkło, papier i metale; zużyte baterie i akumulatory; przeterminowane leki; zużyte opony; gruz, odpady budowlane i rozbiórkowe.

Problemem może się jednak okazać transport naszych mebli czy lodówek, a nawet zwykłe zniesienie ich do kontenera na podwórku. Gdy krewni, znajomi i sąsiedzi zawiodą, z pomocą przyjdą nam liczne prywatne firmy zajmujące się wywozem starych gratów. Jednak za ich usługę trzeba będzie zapłacić.

Zobacz LISTĘ FIRM, KTÓRE WYWOŻĄ ODPADY WIELKOGABARYTOWE

Poniżej lista przykładowych firm z Wrocławia, które zajmują się transportem starych mebli, sprzętu czy gruzu:
EKO-LOGIS
ul. Bystrzycka 26
tel: 71 351 06 06
24/h dobę tel: 514 006 006

Dap Trans Piotr Mikołowski
ul. Kłokoczycka 183
609-688-061

Arkadiusz Bandura Arkuś
ul. Postępowa 8b
71-786-80-89

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mój Reporter: Co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska