Nie dla uboju rytualnego. Jutro wrocławianie będą...

  Nie dla uboju rytualnego. Jutro wrocławianie będą protestować w Warszawie

  Agata Wojciechowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Warszawa, manifestacja przeciw ubojowi rytualnemu w czerwcu 2013 roku
  1/2
  przejdź do galerii

  Warszawa, manifestacja przeciw ubojowi rytualnemu w czerwcu 2013 roku ©fot. Zenon Niedziółka

  Już w najbliższy czwartek (11 lipca) w Warszawie odbędzie się demonstracja przeciwko dopuszczeniu uboju rytualnego, który do tej pory był zakazany. Na manifestacji nie zabraknie wrocławian.
  Internauci zaczęli zbierać swoje głosy sprzeciwu wobec uboju rytualnego poprzez stronę na portalu społecznościowym. Teraz razem wyjadą na kolejną demonstrację. Dlaczego w ogóle to robią?

  - Zwierze potrafi być przyjazne wobec opiekuna, można też zobaczyć szczęśliwego konia albo kota - mówi Zenon Niedziółka, jeden z uczestników protestu. Nawet rybki w akwarium podpływają do opiekuna jak się zbliża.
  Mogę sobie wyobrazić, co czuje zarzynane rytualnie zwierzę: strach, niewyobrażalne cierpienie i znikąd pomocy. Powolne umieranie, coraz cichsze ryki, ale zanim ucichną trwają niewyobrażalnie długo. Gdy się cierpi, sekundy są wiecznością, a tu umieranie jest powolne, bo z wykrwawienia. I dokonują tego ludzie, mężczyźni, ojcowie rodzin. To nie jest zawód jak każdy inny. Mordowanie zwierząt, bo tym jest dla mnie ubój rytualny, to także mordowanie własnej wrażliwości, własnego człowieczeństwa. Jakoś trudno mi uwierzyć, że ten obciekający krwią w pracy człowiek, słuchający dzień w dzień konających zwierząt przyjdzie do domu i pobaraszkuje z własnymi dziećmi, zapyta, co w szkole...przytuli ciepło żonę...

  Nie będzie to pierwsza manifestacja Zenona Niedziółki. Był już na tej organizowanej 11 czerwca. - Zobaczyłem z bliska panie Szulim, Ostaszewską, Sumińską – dodaje. - Poznałem osobiście wspaniałą Dorotę Wiland, kobietę, którą podziwiam za jej kręgosłup, przekonania i, stanowczość, i to, że potrafi tylu ludzi utwierdzić w tym, że mamy rację i poprowadzić do zwycięstwa. Przemawiali w obronie zwierząt także posłowie Kalisz, Halicki, Palikot, Biedroń. Najgorszy moment był gdy pod sejmem puszczono taśmę z odgłosami umierających w męczarniach zwierząt, były ryki, westchnienia, konwulsyjne pojękiwania i wiedziało się, że słyszy się ból, mękę, śmieć... Nie chcieliśmy słuchać. Kiedy któryś z organizatorów zapytał czy puścić taśmę, rozległ się wielki krzyk „nie” ale puszczono...może kogoś wzruszy, może tych jęków będzie przez to mniej kiedyś tam, w przyszłości. Słuchaliśmy siedząc na ziemi, w kompletnej ciszy.

  Przeciwko ubojowi rytualnemu wypowiedziała się również Rada Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W komunikacie napisano, że jako biolodzy, świadomi mechanizmów funkcjonowania i złożoności organizmów stanowczo protestujemy przeciwko akceptacji przez polskie prawodawstwo praktyk niosących ze sobą niepotrzebne i nieuzasadnione cierpienie zwierząt. Sposób prowadzenia uboju zwierząt bez wcześniejszego pozbawienia ich świadomości, zwłaszcza zaś praktykę uboju rytualnego, uważamy za barbarzyński a jego dopuszczenie na terenie RP za nielicujące z aspiracjami nowoczesnego państwa XXI wieku.

  - Postęp w badaniach nad neurobiologią, fizjologią, etologią i biologią ewolucyjną sprawił, że nie da się dłużej utrzymywać poglądu, według którego odczucia takie jak strach, ból czy radość są specyficzne wyłącznie dla człowieka – tłumaczy dr Bartosz Borczyk. - Wręcz przeciwnie. Są to bardzo podstawowe, pierwotne odczucia i fizjologiczny mechanizm ich wzbudzania czy aktywność konkretnych ośrodków nerwowych są u kręgowców zasadniczo takie same, tak u karpia, jaszczurki czy krowy jak i u człowieka. Wniosek, jaki z tego płynie jest prosty: te zwierzęta potrafią cierpieć i panicznie się bać (i z drugiej strony zdolne są też do świadomego odczuwania przyjemności) tak samo jak ludzie. Jeśli kładziemy nacisk na zachowanie dobrostanu wykorzystywanych przez nas zwierząt, nie mogę zgodzić się na legalne funkcjonowanie praktyk, które zawierają elementy celowego znęcania się nad i tak skazanym na śmierć zwierzęciem. Decydując się na jedzenie mięsa, staramy się do minimum, przynajmniej w teorii, ograniczyć cierpienie zwierząt rzeźnych. Z założenia, w rzeźni mają być szybko ogłuszone, a zabijane są, będąc już nieświadome (kilkadziesiąt lat temu to też nie było oczywiste). Przecież osoby czerpiące satysfakcję z zadawania innym istotom cierpienia uznajemy za sadystów i socjopatów i pociągamy do odpowiedzialności karnej lub wysyłamy na leczenie psychiatryczne. W praktyce uboju rytualnego podrzyna się gardło żywemu i świadomemu zwierzęciu. W przypadku takich zwierząt jak krowy, świadoma agonia może trwać nawet dwie minuty, a do wymaganego przez rytuał przecięcia tchawicy i tętnic potrzeba od kilku do kilkudziesięciu cięć noża. W tym momencie rwane są (świadomemu, unieruchomionemu zwierzęciu) duże wiązki nerwowe, żyły, tętnice i ścięgna. Z powodu przecięcia tchawicy zwierzę nie może nawet ulżyć swojej niedoli rykiem. Co więcej, często zwracana pod wpływem stresu treść żołądka wlewa się właśnie do rozharatanej tchawicy, podobnie jak krew z przeciętych tętnic, powodując dalsze męki. Jest to dla mnie, jako człowieka, humanisty i biologa, procedura niemożliwa do zaakceptowania. Nie mogę się pogodzić również z tym, że aby garstka pozbawionych skrupułów ludzi mogła zarobić na czyiś religijnych urojeniach jesteśmy gotowi zgodzić się, jako państwo, na legalne torturowanie zwierząt. Jeśli mamy zamiar zjeść jakieś zwierzę, to wystarczy je zabić, starając się przy tym oszczędzić mu cierpienia tak bardzo, jak tylko jest to możliwe, a nie pastwić się nad nim przed śmiercią.

  Posiedzenie sejmu, na którym posłowie będą rozważać ubój rytualny, odbywa się w dniach od 10 –do 12 lipca.

  Czytaj także

   Komentarze (43)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hehehe

   Anfield (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Kalisz, Palikot, Biedroń - autorytety

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziekuję, dziękuję, dziękuję:)))))

   haiku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   projekt odrzucony!!! dziękuję w imieniu zwierząt

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   precz z francuskimi interesami godzacymi w Polskę!

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7


   "Sprawa uboju rytualnego nie jest kwestią etyki, tylko brutalnej gry interesów ekonomicznych.

   Czym się niby - w zakresie okrucieństwa - różni ubój rytualny od tradycyjnego? Właściwie niczym.

   A...rozwiń całość


   "Sprawa uboju rytualnego nie jest kwestią etyki, tylko brutalnej gry interesów ekonomicznych.

   Czym się niby - w zakresie okrucieństwa - różni ubój rytualny od tradycyjnego? Właściwie niczym.

   A cała sprawa zaczęła się od tego w Polsce jak polskie firmy zaczęły metodami rynkowymi wypierać z rynku halal Francuzów. No i teraz rękami polskich polityków będziemy przywracać tychże Francuzów na te rynki! W ogóle byśmy się nie zdziwili, gdyby okazało się, że obecna kampania jest finansowana przez francuskich "ekologów" czy francuskie organizacje "obrony praw zwierząt", którym ubój halal czy kosher bardzo przeszkadza w barbarzyńskiej Polsce, a mniej jakby w postępowej Francji.

   Kilka late temu odbyła się w Polsce podobna akcja - zakazano tuczu gęsi na foia gras, jako niehumanitarnego. Francja zaś w ostatniej chwili wycofała się z regulacji, motywując to "wielowiekową tradycją i kulturą" i przejeła polskie rynki. Polska straciła 30 tysięcy miejsc pracy.

   Teraz istnieje ryzyko utraty kolejnych dziesiątek tysięcy miejsc pracy.

   Skoro jesteśmy aż tak postępowi - to zakażmy w ogóle hodowli zwierząt na cele spożywcze! Europa się ucieszy - ze śmiechu i wyeliminowania z rynku, groźnej polskiej konkurencji!"zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i jestem

   haiku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   po pierwsze ubój rytualny, potwierdzony przez samego ministra rolnictwa to jedynie niewielkim ułamkiem przychodów z całego przemysłu mięsnego. po drugie wyeliminowanie tegoż uboju, to nie jest...rozwiń całość

   po pierwsze ubój rytualny, potwierdzony przez samego ministra rolnictwa to jedynie niewielkim ułamkiem przychodów z całego przemysłu mięsnego. po drugie wyeliminowanie tegoż uboju, to nie jest kwestia likwidacji kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy. sami rzeźnicy oszacowali to na ok. 5 tysięcy, co pewnie jest znacznie przesadzoną ilością. po trzecie ubój rytualny jest zakazany w Polsce od stycznia tego roku, zatem oficjalnie te 5 tysięcy juz powinno być na bezrobociu, a nie jest, o śmierci głodowej choć jednego rzeźnika w Polsce GUS nie podaje, zatem te 5 tysięcy osób dalej pracuje. po czwarte, nie uważasz, że to smutne, że jak tak dalej pójdzie to staniemy się w Europie bydłem wykonującym najgorsze roboty, których żaden kraj z róznych względów się nie podejmie: uboje rytualne, fermy zwierząt futerkowych, składowiska odpadów, itp, bo wystarczy Polakowi rzucic kilka euro i on sie wszystkiego podejmie. gdzie honor i duma? postawmy na inne braże, a jak stamtąd popłyną pieniądze, to przysięgam, każdy, najbardziej zatwardziały rzeźnik w mig sie przebranżowi.
   i na koniec chciałam się odnieść do pana teorii mówiącej o równości śmierci. parafrazując pańskie słowa, dla pana nie ma różnicy, czy umrze pan cicho i spokojnie we śnie, czy konając powoli i w nieludzkich męczarniach na np raka kości, czy trzustki, bo śmierć to śmierć. proszę to przemyśleć. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   UE wymaga od gmin opieki nad bezdomnymi zwierzetami

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

   a nad ludźmi chorymi, opuszczonymi, bezdomnymi i bezrobotnymi to już nie - oto kolejne zakłamanie tej brukselskiej zakłamanej bandy!

   We Wrocławiu wybudowano schronisko dla zwierząt za 27 mln zł a...rozwiń całość

   a nad ludźmi chorymi, opuszczonymi, bezdomnymi i bezrobotnymi to już nie - oto kolejne zakłamanie tej brukselskiej zakłamanej bandy!

   We Wrocławiu wybudowano schronisko dla zwierząt za 27 mln zł a bezdomni muszą na korytarzach palcówek dla nich spać, bo miasto ma gdzieś swoich obywateli. Śmieszne i zarazem smutne i tylko we Wrocławiu.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nieprawda

   haiku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   miasto wcale nie ma gdzieś bezdomnych, ale np u brata alberta warunkiem jest bycie trzeźwym, a to już dla niektórych za dużo. skoro zna pan tak dobrze koszty opieki nad zwierzętami, to prosze podac...rozwiń całość

   miasto wcale nie ma gdzieś bezdomnych, ale np u brata alberta warunkiem jest bycie trzeźwym, a to już dla niektórych za dużo. skoro zna pan tak dobrze koszty opieki nad zwierzętami, to prosze podac także koszty opieki nad bezdomnymi.
   przypominam, że 90 % bezdomnych zwierząt mialo kiedys właścicieli, ludzi, o których dobro tak pan walczy, i to ich nieodpowiedzialność, okrucieństwo, czy fanaberie sprawiły, że powstają schroniska dla zwierząt. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   widac, że

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   nie znasz odpowiednich dyrektyw i ustaw czy uchwał i pleciesz bzdury...

   Miasto wydaje więcej na bezdomne zwierzęta niż na bezdomnych (nie ma bezdomności z wyboru - nikt przy zdrowych zmysłach nie...rozwiń całość

   nie znasz odpowiednich dyrektyw i ustaw czy uchwał i pleciesz bzdury...

   Miasto wydaje więcej na bezdomne zwierzęta niż na bezdomnych (nie ma bezdomności z wyboru - nikt przy zdrowych zmysłach nie chce mieszkać pod chmurką, ale własnych 4 kątach, bezdomni to ludzie zaburzeni lub chorzy psychicznie albo wyeliminowani z rynku pracy).
   Wspomagam bezrobotnych bezdomnych z TPBA i znam sprawy od podszewki.
   Miasto wyliczyło na 1900 000 miesięcznie i zobowiązało się do wparcia jej zadań wynikających z ustawy w tym roku na poziomie 1450 000 zł miesięcznie a da tylko nieco ponad 1000 000zł.
   Dużo? Poniżej jest dużo:
   Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi
   Obowiązująca od 1 stycznia 2012 roku nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nałożyła na gminy w Polsce obowiązek uchwalenia własnych programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Podjęcie tego tematu we Wrocławiu było jedynie formalnością.
   Znowelizowana ustawa wprowadziła zakres spraw, jaki powinny przyjąć gminy. W programie wrocławskim przewiduje się m.in.:

   zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku;

   opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie i sterylizowanie;

   obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schroniskach;

   poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt;

   edukację mieszkańców w zakresie humanitarnego i odpowiedzialnego traktowania zwierząt;

   Zgodnie z przepisami, takie programy gminy będą uchwalały każdego roku. W roku 2012, podobnie jak w roku ubiegłym, w budżecie miasta na objęte programem zadania przewidziano 2,5 mln zł.

   http://www.wroclaw.pl/program_opieki_nad_zwierzetami_bezdomnymi.dhtml

   W tym roku jest podobna kwota na zwierzęta. na zwierzęta zwanymi ludźmi bezdomnymi jest o połowę mniej, bo przecież p człowiek to taka dziwna małpa jest a bez domu to już w ogóle...
   Czy jeszcze doinformować?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale nie rozumiem o co ci chodzi?

   haiku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   to walcz o podwyższenie świadczeń dla ludzi bezdomnych, ale nie zabijaj tym kosztem zwierzat. po co te licytacje?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ludzie bardziej troszczą się o zwierztęta

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   a coraz bardziej jak te dzikie zwierzęta traktują ludzi albo w ogóle mając ich cierpienie gdzieś głęboko...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jestem poganką i wegetarianką

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   Czy mam prawo żądać aby inni dostosowali się do mnie ? Polska jest katolicka. Przestrzegajmy katolickich zasad. Judaistyczne niech panują tam gdzie Żydzi stanowią większość.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   STOP

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 16

   dla aborcji!

   Ci sami ludzie są także za aborcją.

   Albo chronimy wszelkie życie albo nie - jeśli to drugie, to proszę zadać sobie UCZCIWIE pytanie: czy aborcja jest humanitarna?

   Lewacko hołoto -...rozwiń całość

   dla aborcji!

   Ci sami ludzie są także za aborcją.

   Albo chronimy wszelkie życie albo nie - jeśli to drugie, to proszę zadać sobie UCZCIWIE pytanie: czy aborcja jest humanitarna?

   Lewacko hołoto - dlaczego głosisz gorsze standardy dla człowieka niż dla zwierząt? Dlaczego w kosmosie szukacie życia składającego się z kilku komórek a zarodek ludzki, to już dla was galareta?
   Obłudnicy i zakłamani jesteście. Szacunek wam się nie należy, ale lekarz albo etyk.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale co ma do tego aborcja

   ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   terminator, lecz sie na nogi bo za glowe juz za pozno


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tu jest życie i tutaj także a standardy etyczne inne

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 10

   więc idź do okulisty albo psychologa, bo źle z tobą... - podoba się?

   Korzystam z różnych pomocy i staję się lepszym człowiekiem. Ale dlatego, że mam jakiś pogląd to jestem chory? Mamy wolność...rozwiń całość

   więc idź do okulisty albo psychologa, bo źle z tobą... - podoba się?

   Korzystam z różnych pomocy i staję się lepszym człowiekiem. Ale dlatego, że mam jakiś pogląd to jestem chory? Mamy wolność poglądów - zauważ to komusza istoto bez ducha, ale naćpana ideologią szkodzącą człowiekowi.
   Ty oczywiście jesteś ideałem i dałaś sobie prawo do osądzania innych - tak ma lewactwo - zero argumentów rzeczowych, ale musi obsmarować interlokutora.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a, sorki

   haiku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   miałam zapytać, te teksty kto ktoś ci pisze, czy sam wymyślasz?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a jednak głupoty piszesz

   haiku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

   jeśli obrona i troska o dobro zwierząt przypisywana jest wg ciebie tylko "komuszym istotom bez ducha, ale naćpanym ideologią szkodzącą człowiekowi" to chyba wolę nią być, niż pseudo katolickim...rozwiń całość

   jeśli obrona i troska o dobro zwierząt przypisywana jest wg ciebie tylko "komuszym istotom bez ducha, ale naćpanym ideologią szkodzącą człowiekowi" to chyba wolę nią być, niż pseudo katolickim maniakiem, który opluwa wszystko wokół siebie, jest nietolerancyjny, a los zwierząt ma gdzieś. wpychasz się z tymi aborcyjnymi tematami i dziwisz się, że ludzie mają cie za idiotę. idź na post o zarobkach prezydenta, może tak się ktoś twoją aborcyjną idee fixe zainteresuje i daj nam dalej walczyć o prawa zwierząt.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ślepcze! swoje kłamstwa zostaw dla siebie!

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Chciałem zauważyć, że jest poruszany problem etyczny: zabijania istot żywych - zarodek, jak sądzę, to dla ciebie galareta?

   Nie opluwam nikogo (proszę o przykład), nie toleruje głupoty czy...rozwiń całość

   Chciałem zauważyć, że jest poruszany problem etyczny: zabijania istot żywych - zarodek, jak sądzę, to dla ciebie galareta?

   Nie opluwam nikogo (proszę o przykład), nie toleruje głupoty czy debilizmu a nie odmienności.
   Hodowałem różne zwierzęta i były one (niektóre) też moimi bliskimi sercu istotami.

   I oto znowu ktoś wie lepiej o mnie (fakty) niż ja sam. To lewactwo tak ma - znaleźć sobie kogoś i wyśmiać go bez rozmowy o temacie. Z takimi to do piekła, bo nic się nie porozmawia albo człowiek nie zastanowi nad danym tematem.

   Spadaj lewacki głąbie i tyle - masz piękne za nadobne, abyś zrozumiał na tym swoim kapuścianym poziomie.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żenada

   haiku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   "nie opluwam nikogo (proszę o przykład)"
   -"ślepcze", "spadaj lewacki głąbie", "Komusza istoto bez ducha", "lewacka hołoto" itp itd


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ach, miało być politycznie poprawnie:

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   niedowidzący zamiast ślepy... i gdzie to określenie jest?
   Komusza istoto, to przecież wyróżnienie dla lewaka a nie obraza!
   Pozostałe określenia to już po pytaniu o opluwanie, więc spadaj, bo...rozwiń całość

   niedowidzący zamiast ślepy... i gdzie to określenie jest?
   Komusza istoto, to przecież wyróżnienie dla lewaka a nie obraza!
   Pozostałe określenia to już po pytaniu o opluwanie, więc spadaj, bo wciąż nie kumasz, że odpowiedziałem pięknym za nadobne schodząc na czyjś poziom szacunku dla innego, bo widocznie tak lubi...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co ty masz z tymi lewakami?

   haiku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   fobie jakąs czy co? znaczy tylko lewacy bronią praw zwierząt, natomiast katolicy mordują w imię pieniądza. przypomnij sobie doktrynę św. Franciszka. oj nie podobałoby mu się, jak się wyrażasz i jak...rozwiń całość

   fobie jakąs czy co? znaczy tylko lewacy bronią praw zwierząt, natomiast katolicy mordują w imię pieniądza. przypomnij sobie doktrynę św. Franciszka. oj nie podobałoby mu się, jak się wyrażasz i jak się zachowujesz. a tak na marginesie, w którym miejscu jakikolwiek z forumowiczów napisał coś o aborcji??? tylko ty. nikt z nas nie jest za aborcją. nie wmawiaj nam niewypowiedzianych słów. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jesteś przeciw aborcji?

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   nigdzie nikt nie napisał, że jest przeciw a więc, mam prawo domniemywać, że te osoby są za aborcją - to prawo każdego logicznie myślącego człowieka


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiesz co ci napisze na pożegnanie?

   haiku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   goń się leszczu. denny jesteś ty i twój prymitywny tok myślenia. głupi troll


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak trudno odpowiedzieć?

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   domniemywam, że jesteś za aborcją, bo niech chcesz mi odpowiedzieć zgodnie z prawdą i okazuje się, że udowodniona została moja teza - osoby przeciwne ubojowi rytualnemu są za aborcją i stosują...rozwiń całość

   domniemywam, że jesteś za aborcją, bo niech chcesz mi odpowiedzieć zgodnie z prawdą i okazuje się, że udowodniona została moja teza - osoby przeciwne ubojowi rytualnemu są za aborcją i stosują podwójne standardy w sprawie śmierci dla zwierząt i ludzi

   Dziękuję i do widzenia!

   P.S. oto przykład lewackiego myślenia, które jest pokrętne.
   Na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści/socjaliści!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   make my day

   rollo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   ty lepszym człowiekiem????? no po wypowiedziach to strach sie bać, jaki byłes jeszcze niedawno. to jest artykuł o zwierzętach i nijak tu ta twoja aborcja ma sie do tego. nie wyzywaj tez ludzi i nie...rozwiń całość

   ty lepszym człowiekiem????? no po wypowiedziach to strach sie bać, jaki byłes jeszcze niedawno. to jest artykuł o zwierzętach i nijak tu ta twoja aborcja ma sie do tego. nie wyzywaj tez ludzi i nie lajkuj własnych postów.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i co mi jeszcze

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   zakażesz? komuch z ciebie - oni też zakazywali, co im przeszkadzało w urabianiu ludu na czerwono

   Chciałem zauważyć, że jest poruszany problem etyczny: zabijania istot żywych - zarodek to dla...rozwiń całość

   zakażesz? komuch z ciebie - oni też zakazywali, co im przeszkadzało w urabianiu ludu na czerwono

   Chciałem zauważyć, że jest poruszany problem etyczny: zabijania istot żywych - zarodek to dla ciebie galareta? Zabijanie, to zabijanie i proszę mieć jeden front a nie wybiórczy. Jesteś obłudnikiem a takich się brzydzę, co odwracają kota ogonem albo czepiają się forumowicza a nie tematu.
   Masz małą wyobraźnię, albo jesteś totalnie głup i tyle, bo nie umiesz rozmawiać, ale od razu opluwasz kogoś, bo raczył się wypowiedzieć i to na temat.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   UBOJ RYTUALNY

   MM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   Uważa się, że System Halal stojąc obok norm żywności ekologicznej oraz kontroli punktów krytycznych stanowi pomost pomiędzy Praktykami Dobrego wytwarzania a HACCP. Co więcej reguluje...rozwiń całość

   Uważa się, że System Halal stojąc obok norm żywności ekologicznej oraz kontroli punktów krytycznych stanowi pomost pomiędzy Praktykami Dobrego wytwarzania a HACCP. Co więcej reguluje również humanitaryzm w pozyskiwaniu surowców pochodzenia zwierzęcego oraz stoi na straży produkcji żywności zdrowej, bez domieszek wątpliwych składników i półsurowców (afera z koniną) czy dodatków. Co więcej bardzo ostrożnie podchodzi do kwestii modyfikacji genetycznych roślin i zwierząt , które mogą przysparzać niepotrzebne cierpienia zwierzętom oraz z dużą uwagą kontroluje metody uboju - również dbając bezpośrednio o humanitarny ubój a tym samym o lepszą jakość mięsa. W swojej pierwotnej formie System Halal powstał 1400 lat temu wraz z początkami Islamu. Jak się powszechnie uważa jest to jedna z pierwszych pełnych ‘’norm’’ regulująca powstawanie zdrowej żywności oraz określająca w szczegółach kontakt ze środkami szkodliwymi. Normy islamskie zabraniają również znęcania się nad zwierzętami i spożywania mięsa zwierząt, które fizycznie lub psychicznie cierpiały podczas uboju. W prawie zwyczajowym Islam jasno określa ogólny stosunek ludzi do zwierząt, zabraniając męczenia ich i niszczenia otaczającej nas przyrody. Zabronione są także walki zwierząt, ich wzajemne szczucie itp. Muhammed (SLW) rzekł mawiać: „Kto jest miły, humanitarny dla stworzeń Boga, Bóg będzie miłosierny dla niego”. Islam uznaje, że zwierzęta posiadają duszę, (nieco inną od ludzkiej) oraz, że posiadają pewien stopień uczuć.
   Relatywnie niedawno nauka pokazała, że również u zwierząt funkcjonuje odczuwanie podobne do ludzkiego. Odkryto, że zwierzęta mogą „mentalnie” cierpieć. Odkryto, podobnie jak w mózgu człowieka uwalnianie związków o nazwie endorfiny związanych z emocjami, stresem czy bólem powodowanym np. poprzez różnorakie konflikty stadne, polowania, warunki utrzymania itp.
   Halal to definicja ogólna na coś dozwolonego przez prawo islamskie, zawiera się w nim pojęcie tayyib czyste pożywienie, zdrowe i bezpieczne. Najtrafniejszym i najbliższym określeniem Halal dla Zachodu jest organiczna, ekologiczna żywność. Halal oznacza także produkty wolne od szkodliwych substancji (konserwantów, hormonów) mogących szkodzić zdrowiu człowieka oraz produkty zwierząt wolnych od nadmiernych cierpień. Istnieje wiele hadisów (przekazów słów Proroka Muhammeda) odnośnie dobrego traktowania zwierząt wraz z metodami uboju oraz słów Koranu uważanego za słowo Boga odnoszące się z szacunkiem do zwierząt, oraz szacunku do przyrody (zbyt przemysłowy tucz zwierząt drastycznie degraduje środowisko naturalne powodując poza cierpieniami niszczenie przyrody, co jest zakazane w Islamie). Dla ciekawostki warto przytoczyć Hadis, w którym osoby towarzyszące Muhammedowi zabrały z gniazda małe pisklęta. ‘’Złapaliśmy młode i nieśliśmy je ze sobą a ich matka podążała za nami szybując i piszcząc nad naszymi głowami. Gdy powrócił prorok, ujrzał szybującą nad nimi matkę. Zrozumiał co się wydarzyło i rzekł: Kto dręczył tego ptaka odbierając mu młode? Zwróćcie je’’!.
   Islam stoi na stanowisku, że zwierzęta są czymś więcej niż tylko pokarmem czy surowcami przetwarzanymi w pokarm. Jednakże w nowoczesnych gospodarstwach zwierzęta dziś traktuje się często jak maszyny produkcyjne, utrzymując i hodując je w zbyt małych pomieszczeniach, co jest spowodowane zwiększeniem liczebności hodowli. Naraża to jednak zwierzęta na dodatkowe, często ogromne cierpienia. Islam zabrania powyższego traktowania oraz innych praktyk sprawiających ból zwierzęciu. W systemie Halal nie powinno się nawet przycinać dziobów ptakom, pozbawiać rogów krów, czy znakować bez znieczulenia. Także produkty zwierzęce jak mleko, jajka nie mogą pochodzić od zwierząt, które cierpiały, tj. na przykład od krów trzymanych w małych ograniczających ruch boksach i ze sztucznym podtrzymywaniem laktacji, co powoduje przecież zbytnią eksploatację zwierzęcia i jego cierpienie. Duże stłoczenie jest także przyczyną okaleczeń, spowodowanych u zwierząt zabuzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rośliny też odczuwają - też zakazać wyrywania?

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 13

   Rośliny mają swoje nerwy i to jest też fakt.

   Po to człowiek sobie udomowił zwierzęta (a i rośliny hoduje), aby z nich korzystać. Niestety nie ma już szans na polowanie i zmuszeni jesteśmy...rozwiń całość

   Rośliny mają swoje nerwy i to jest też fakt.

   Po to człowiek sobie udomowił zwierzęta (a i rośliny hoduje), aby z nich korzystać. Niestety nie ma już szans na polowanie i zmuszeni jesteśmy korzystać ze zwierząt hodowlanych. Jest w Polsce tradycja, że psa oraz kota się nie spożywa, bo to przyjaciele człowieka. Ostatnio również i koń dołączył do tego grona i niech tak zostanie. Ale dlaczego reszta zwierząt ma być wyróżniona? Każdy może sam sobie wyróżnić i ustawa nie jest tutaj potrzebna.
   Szczury także można udomowić - trzeba zakazać wystawiania trutek - to przecież takie niehumanitarne!
   Proszę nie być obłudnym, lewacko hołoto! Nie chcę mięsa z fabryk (np. tuczarni), ale z (małych) gospodarstw.
   Sprzeciw uboju rytualnego to zabijanie tego, co dobre i polskie a promocja tego, złego co europejskie a temu stanowcze NIE!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dureń

   walcz z durniami (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

   czy ty wiesz na czym polega ubój rytualny?????? czy ty wiesz jaki bezmiar cierpienia funduje sie zwierzętom zanim umrą???? w imię czego? religii!!!! nie naszej, więc nie pisz, że jest to polska...rozwiń całość

   czy ty wiesz na czym polega ubój rytualny?????? czy ty wiesz jaki bezmiar cierpienia funduje sie zwierzętom zanim umrą???? w imię czego? religii!!!! nie naszej, więc nie pisz, że jest to polska dobra tradycja, bo Polska należy do Polaków, jeszcze póki co nie do was, i wierz mi, należeć do was nie będzie. więc nie podniecaj się, rytualnie to możesz oddalic się z tego forumzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   głupiś jak but

   terminator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   nie słyszałem o tym aby w Polsce zabijanie zwierząt było częścią religii a katolickiej przede wszystkim.
   Tradycja nie jest przypisana tylko religii.
   Widziałem niejeden ubój rytualny, no ale znowu...rozwiń całość

   nie słyszałem o tym aby w Polsce zabijanie zwierząt było częścią religii a katolickiej przede wszystkim.
   Tradycja nie jest przypisana tylko religii.
   Widziałem niejeden ubój rytualny, no ale znowu ktoś wie lepiej i to zapewne sympatyk lewaków.

   Jak sam widzisz obaliłem prosto i jasno twoje durne wymysły, durniu (kto przezywa ten się tak sam nazywa). zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ręce opadają

   lewak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   zabijanie zwierząt w uboju rytualnym, jak sama nazwa wskazuje jest sciśle związna z religią. nie, nie katolicką, ale judaistyczną i islamską. a jeśli chodzi o tradycje, to tak, w Polsce od wieków...rozwiń całość

   zabijanie zwierząt w uboju rytualnym, jak sama nazwa wskazuje jest sciśle związna z religią. nie, nie katolicką, ale judaistyczną i islamską. a jeśli chodzi o tradycje, to tak, w Polsce od wieków żyli obywatele innych wyznań i oni zabijali koszernie, zatem jest to jakaś tradycja, choć spierać się można, czy etnicznie polska. nie mówili wam tego w rzeźni?? w sumie to nikt od was nie wymaga, żebyście myśleli, płacą za machanie nożem, to machacie. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i to żąda naród

   rollo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 8

   który w swojej historii wycierpiał takie katusze! czy nie dość im cierpienia? muszą pastwić się nad słabszymi? ale sługusy już lecą męczyć zwierzęta za kilka srebrników....oj wstyd, narodzie...rozwiń całość

   który w swojej historii wycierpiał takie katusze! czy nie dość im cierpienia? muszą pastwić się nad słabszymi? ale sługusy już lecą męczyć zwierzęta za kilka srebrników....oj wstyd, narodzie polski, wstyd...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wszystko dla pieniedzy

   haiku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 9

   z jednej strony latanie w kosmos i nanotechnologia, a z drugiej barbarzyńskie mordowanie zwierząt dla kilku złotych więcej. co sie z tymi ludźmi dzieje? tym bardziej, że eksport mięsa pochodzącego...rozwiń całość

   z jednej strony latanie w kosmos i nanotechnologia, a z drugiej barbarzyńskie mordowanie zwierząt dla kilku złotych więcej. co sie z tymi ludźmi dzieje? tym bardziej, że eksport mięsa pochodzącego z uboju rytualnego to naprawdę promil przychodów państwa i samych rzeźni. czy wieloletnie zabijanie zwierząt aż tak strasznie znieczuliło ludzi? czy naprawdę nie w życiu liczą się juz tylko przychody? czy jak przyjdzie nowa potężna religia nakazująca pozyskiwanie mięsa z rozrywanych żywcem dzieci, to jeśli unia dopłaci, to powstaną takie zakłady? oczywiście, że tak. bogaty właściciel rzeźni nigdy nie jest zbyt bogaty. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A wystarczy

   tylko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

   przyjrzeć się właścicielom tych rzeźni. Na koniec - cytat z b. ministra rolnictwa (doktora zresztą), z okresu, kiedy sprawa się rozkręciła na dobre - "sprawy humanitarne zostawmy humanistom".

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama