Lato w teatrze. 13 i 14 lipca premiera spektaklu "po÷MOCNI"...

  Lato w teatrze. 13 i 14 lipca premiera spektaklu "po÷MOCNI" we Wrocławskim Teatrze Lalek

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Lato w teatrze – młodzi twórcy spektaklu: Julia Smorawska, Kamila Niemczynowska, Roksana Machowska, Karolina Zielińska i Sebastian Barbiński

  Lato w teatrze – młodzi twórcy spektaklu: Julia Smorawska, Kamila Niemczynowska, Roksana Machowska, Karolina Zielińska i Sebastian Barbiński ©Karol Krukowski/Wrocławski Teatr Lalek

  Sami wymyślili tytuł przedstawienia i teksty. Sami zrobili plakat i ulotki, zaprojektowali zaproszenia. Już w sobotę i niedzielę (13 i 14 lipca) wystąpią w premierowym spektaklu pt. "po÷MOCNI", zrealizowanym w ramach "Lata w teatrze".
  Lato w teatrze – młodzi twórcy spektaklu: Julia Smorawska, Kamila Niemczynowska, Roksana Machowska, Karolina Zielińska i Sebastian Barbiński

  Lato w teatrze – młodzi twórcy spektaklu: Julia Smorawska, Kamila Niemczynowska, Roksana Machowska, Karolina Zielińska i Sebastian Barbiński ©Karol Krukowski/Wrocławski Teatr Lalek

  Letnie warsztaty integracyjne trwają we Wrocławskim Teatrze Lalek. W grupach: aktorsko-reżyserskiej, plastycznej, dźwiękowej, dramaturgicznej i promocyjno-dziennikarskiej pod okiem profesjonalistów pracuje ponad trzydzieścioro dzieci i młodzieży w wieku 7-17 lat. Zdobywają umiejętności, zabierają głos w sprawach, które są dla nich ważne.

  – Robimy zaproszenia, ulotki, dekorujemy scenę – uśmiecha się 13-letnia Paulina Winnik.
  Razem wymyślili piosenkę "Nie lubię". – W piosence jest o tym, że nie lubimy matmy, fizyki, pająków, koszykówki, uczyć się używania siły, agresji, poczucia bezsilności, bezpodstawnych oskarżeń, upartych ludzi – wylicza Mateusz Drapała, który ma 7,5 roku i chodzi na warsztaty grupy promocyjno-dziennikarskiej.

  Sylwia Kuryna: – Tańczę, śpiewam, jestem na zajęciach plastycznych. Lubię grać w siatkówkę – opowiada o swoich pasjach ośmioletnia, poważna dziewczynka. Paulina Winnik zajęła się robieniem zdjęć i dokumentowaniem zajęć profesjonalną kamerą. – Krótkie filmy trafią na nasz fan page („Lato w teatrze Wrocław” na Face-booku) – tłumaczy Sylwia Gorzak z teatru. Fan page działa od trzech dni, a już ma 144 fanów. Fan page prowadzą wspólnie Kaja Urbaniuk – jedenastoletnia specjalistka, w czasie roku szkolnego pisząca w szkolnej gazecie, od roku harcerka, i Małgorzata Stobiecka z teatru. – Chodzę i zbieram informacje, piszę, co robimy w specjalnym raporcie z każdego dnia. Zanim mój tekst trafi na fan page, poprawiamy go z panią Małgosią – mówi z dumą. Spektakl "po÷MOCNI" reżyseruje Tomasz Maśląkowski przy pomocy Janki Maśląkowskiej.

  – Projekt „Lato w teatrze” wymyślił Instytut Teatralny, szukaliśmy dla dzieci inspiracji. Mamy w domu film „Gadające głowy”, w którym Krzysztof Kieślowski zadał proste, ale bardzo ważne pytania: kim jesteś, o czym marzysz, a pod wypowiedziami zamieścił tylko imiona i wiek rozmówców. To prostota, którą warto „zarazić” dzieciaki – opowiada Tomasz Maśląkowski. – Postanowiły opowiedzieć coś o sobie. Na początku pytały, kogo będą grać, np. czy królewnę, czy króla. Ale postawiliśmy na prostotę „teatru ubogiego”. Nie ma „ról”, jesteśmy wszyscy (bo ja też się pojawię) na scenie – mówi.

  – Dla nas jest najważniejsze, że pokazują na scenie swoje talenty, po prostu siebie i swoje sprawy – tłumaczy Tomasz Maśląkowski.
  Młodzi twórcy napisali teksty, a "spina" je grupa literacka warsztatowiczów. – To niezwykłe, jak wielką radością jest teatr dla kogoś, kto dopiero odkrywa jego możliwości. Chciałbym, żeby ich występ będący się dzieleniem samym sobą z widzami, stał się dla nich radością – dodaje Tomasz Maśląkowski.

  Spektakl 13 i 14 lipca o godz. 15 we Wrocławskim Teatrze Lalek (pl. Teatralny 1). Wstęp wolny. Rezerwacja miejsc: tel. 71/335-49-07.

  Od teatru wolisz film? Chcesz obejrzeć coś ciekawego wieczorem w telewizji, ale nie wiesz, co jest emitowane? Sprawdź program tv!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama