Ważne
  Policjant Marek Dziakowicz z Wałbrzycha pośmiertnie...

  Policjant Marek Dziakowicz z Wałbrzycha pośmiertnie odznaczony za uratowanie ludzkiego życia

  JU

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Policjant Marek Dziakowicz, który zginął ratując tonącego 16-letniego chłopca, został pośmiertnie odznaczony. Nagrodę Fundacji im. Hanki Bożyk przyznano Markowi Dziakowiczowi na wniosek NSZZ Policjantów.
  Policjant Marek Dziakowicz zginął ratując tonącego 16-letniego chłopca

  Policjant Marek Dziakowicz zginął ratując tonącego 16-letniego chłopca ©fot. Policja

  Fundacja im. Hanki Bożyk przyznała nagrody po raz szósty. Jednym z laureatów za rok 2015 został st. asp Marek Dziakowicz z Wałbrzycha. - W jego przypadku przyznanie nagrody miało wymiar szczególny, gdyż otrzymał ją pośmiertnie. Skutecznie ratując życie innego człowieka, sam zginął - mówi asp. szt. Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji.

  Uroczystości przyznania nagrody odbyła się 9 lutego w warszawskim Domu Dziennikarza. Uczestniczyła w niej wdowa po Marku Dziakowiczu wraz z dziećmi, a także wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów i zarazem przewodniczący ZW NSZZ P woj. dolnośląskiego Piotr Malon, który wygłosił okolicznościowe przemówienie.

  Zginął, ratując ludzkie życie
  Przypomnijmy, że 39-letni policjant z Wałbrzycha zginął ratując 16-latka. Tragedia rozegrała się 20 lipca około godz. 14 na niestrzeżonej plaży w miejscowości Gąski koło Koszalina. – Mężczyzna z żoną i córką spacerowali po plaży i zauważyli tonącego w morzu 16-latka, który wzywał pomocy. Nastolatek nie mógł dopłynąć do brzegu, bo wciągały go nurty cofające – mówiła wówczas Urszula Tartas z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie. – Mężczyzna powiedział żonie, by wezwała pomoc, a sam ruszył 16-latkowi z pomocą. Do morza wskoczyło również trzech innych świadków zdarzenia. Udało im się wspólnie uratować chłopca. Niestety 39-latek nie zdołał już dotrzeć do brzegu. Wciągnęły go nurty cofające - dodaje. Na miejsce ściągnięto ratowników wodnych i strażaków. Dopiero po kilkudziesięciu minutach udało się wyciągnąć z morza ciało 39-latka. Niestety nie udało się przywrócić funkcji życiowych. Uratowany 16-latek trafił na obserwację do szpitala i jeszcze tego samego dnia został przekazany pod opiekę rodziców i wypisany do domu.

  Wałbrzyski policjant, ratując życie innego człowieka, zostawił żonę i osierocił dwoje dzieci, 15-letniego syna i 9-letnią córkę.

  Nie po raz pierwszy ratował
  Nie był to jedyny akt odwagi i determinacji Marka Dziakowicza w ochronie życia i bezpieczeństwa obywateli. Wcześniej, w 2014 roku uratował też nieprzytomną kobietę uwięzioną w mieszkaniu. - Był aktywnym i zaangażowanym krwiodawcą, wyróżnionym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu - dodaje asp. szt. Paweł Petrykowski.

  Komu przyznawane są nagrody?
  Kandydaci do Nagrody Fundacji zgłaszani są przez organizacje społeczne, związki zawodowe i osoby fizyczne z całego kraju. Po zweryfikowaniu prawdziwości zdarzenia Kapituła wybiera przypadki o największym znaczeniu społecznym. Nagrody mają formę medalu, dyplomu i czeku pieniężnego.

  Nagrodę Markowi Dziakowiczowi przyznano na wniosek NSZZ Policjantów.


  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a

   aa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Wielki szacunek. Bohater!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wielki człowiek

   kostas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   BOHATER

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wzór. Nawet wiećej - bo zrobił wiecej niż powinien.

   Straszna strata. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   A ci co niegodni są słuzby, winjni codziennie widzieć zdjęcie tego Pana z rodziną.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wielki szacunek..

   Mario (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   Byłeś WIELKIM CZŁOWIEKIEM.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawdziwy Bohater.

   Leszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19

   Cześć Jego pamięci!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo