Policjant Marek Dziakowicz z Wałbrzycha pośmiertnie...

  Policjant Marek Dziakowicz z Wałbrzycha pośmiertnie odznaczony za uratowanie ludzkiego życia

  JU

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Policjant Marek Dziakowicz, który zginął ratując tonącego 16-letniego chłopca, został pośmiertnie odznaczony. Nagrodę Fundacji im. Hanki Bożyk przyznano Markowi Dziakowiczowi na wniosek NSZZ Policjantów.
  Policjant Marek Dziakowicz zginął ratując tonącego 16-letniego chłopca

  Policjant Marek Dziakowicz zginął ratując tonącego 16-letniego chłopca ©fot. Policja

  Fundacja im. Hanki Bożyk przyznała nagrody po raz szósty. Jednym z laureatów za rok 2015 został st. asp Marek Dziakowicz z Wałbrzycha. - W jego przypadku przyznanie nagrody miało wymiar szczególny, gdyż otrzymał ją pośmiertnie. Skutecznie ratując życie innego człowieka, sam zginął - mówi asp. szt. Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji.

  Uroczystości przyznania nagrody odbyła się 9 lutego w warszawskim Domu Dziennikarza. Uczestniczyła w niej wdowa po Marku Dziakowiczu wraz z dziećmi, a także wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów i zarazem przewodniczący ZW NSZZ P woj. dolnośląskiego Piotr Malon, który wygłosił okolicznościowe przemówienie.

  Zginął, ratując ludzkie życie
  Przypomnijmy, że 39-letni policjant z Wałbrzycha zginął ratując 16-latka. Tragedia rozegrała się 20 lipca około godz. 14 na niestrzeżonej plaży w miejscowości Gąski koło Koszalina. – Mężczyzna z żoną i córką spacerowali po plaży i zauważyli tonącego w morzu 16-latka, który wzywał pomocy. Nastolatek nie mógł dopłynąć do brzegu, bo wciągały go nurty cofające – mówiła wówczas Urszula Tartas z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie. – Mężczyzna powiedział żonie, by wezwała pomoc, a sam ruszył 16-latkowi z pomocą. Do morza wskoczyło również trzech innych świadków zdarzenia. Udało im się wspólnie uratować chłopca. Niestety 39-latek nie zdołał już dotrzeć do brzegu. Wciągnęły go nurty cofające - dodaje. Na miejsce ściągnięto ratowników wodnych i strażaków. Dopiero po kilkudziesięciu minutach udało się wyciągnąć z morza ciało 39-latka. Niestety nie udało się przywrócić funkcji życiowych. Uratowany 16-latek trafił na obserwację do szpitala i jeszcze tego samego dnia został przekazany pod opiekę rodziców i wypisany do domu.

  Wałbrzyski policjant, ratując życie innego człowieka, zostawił żonę i osierocił dwoje dzieci, 15-letniego syna i 9-letnią córkę.

  Nie po raz pierwszy ratował
  Nie był to jedyny akt odwagi i determinacji Marka Dziakowicza w ochronie życia i bezpieczeństwa obywateli. Wcześniej, w 2014 roku uratował też nieprzytomną kobietę uwięzioną w mieszkaniu. - Był aktywnym i zaangażowanym krwiodawcą, wyróżnionym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu - dodaje asp. szt. Paweł Petrykowski.

  Komu przyznawane są nagrody?
  Kandydaci do Nagrody Fundacji zgłaszani są przez organizacje społeczne, związki zawodowe i osoby fizyczne z całego kraju. Po zweryfikowaniu prawdziwości zdarzenia Kapituła wybiera przypadki o największym znaczeniu społecznym. Nagrody mają formę medalu, dyplomu i czeku pieniężnego.

  Nagrodę Markowi Dziakowiczowi przyznano na wniosek NSZZ Policjantów.


  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a

  aa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Wielki szacunek. Bohater!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wielki człowiek

  kostas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  BOHATER

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wzór. Nawet wiećej - bo zrobił wiecej niż powinien.

  Straszna strata. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  A ci co niegodni są słuzby, winjni codziennie widzieć zdjęcie tego Pana z rodziną.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wielki szacunek..

  Mario (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  Byłeś WIELKIM CZŁOWIEKIEM.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawdziwy Bohater.

  Leszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19

  Cześć Jego pamięci!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo