Brakuje pieniędzy na remont kościółka w parku Szczytnickim

  Brakuje pieniędzy na remont kościółka w parku Szczytnickim

  Zdjęcie autora materiału
  Weronika Skupin

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Remont kościółka w parku Szczytnickim: kostrukcję podnoszono po kolei z każdej strony by wymienić tzw. belki podwalinowe
  1/32
  przejdź do galerii

  Remont kościółka w parku Szczytnickim: kostrukcję podnoszono po kolei z każdej strony by wymienić tzw. belki podwalinowe ©Kamil Zaremba, epartner.pl

  Trwa remont zabytkowego kościółka św. Jana Nepomucena w parku Szczytnickim. Na trzeci etap brakuje jednak pieniędzy. Jeśli się nie znajdą, to wiosną zabytek zostanie przekazany pod opiekę PTTK i udostępniony zwiedzającym. Być może w przyszłości będą również odbywały się tutaj msze. Kuria rozważy to, jeśli w tej sprawie zwróci się do niej miasto.
  Kościół powstał w Starym Koźlu, później trafił do Kędzierzyna, a stamtąd - w 1913 roku - został przewieziony do Wrocławia, jako eksponat wystawy sztuki ogrodowej i cmentarnej.

  Do lat 60. kościołem opiekowała się parafia Matki Bożej Pocieszenia z ul. Wittiga. Potem gmina Wrocław, która jest jego właścicielem, przekazała go pod opiekę PTTK. Nie było tam żadnych nabożeństw prócz okazjonalnych ślubów, w środku nie ma nawet ołtarza. Zabytek niszczał i zapadła decyzja o jego remoncie.

  Na razie pracownicy firmy epartner.pl odnowili m.in. dach (jego remont pochłonął 300 tys. zł), a następnie także wymieniili belki u podstawy konstrukcji, odrestaurowali zabytkowe drzwi oraz ściany wieży kościoła. Na trzeci etap prac zlecenia nie dostali, Zarządowi Zieleni Miejskiej brakuje na razie pieniędzy. – To remont konstrukcji głównej kościoła, najcięższy etap – mówi Kamil Zaremba z firmy epartner.pl, która wykonywała dotychczasowe prace.

  – Jeśli pieniądze się nie znajdą, na przykład z Unii, dostaniemy kościół pod opiekę z powrotem. Byliśmy społecznym opiekunem zabytku, nigdy właścicielem – wyjaśnia Jowita Zając z PTTK. – Do końca marca remontowany będzie wewnętrzny chórek. Jeśli znajdą się pieniądze na dalszy ciąg prac, będą one kontynuowane. Jeśli nie, udostępnimy kościół zwiedzającym w soboty i niedziele, mniej więcej od godziny 11 do 16, latem gdy będzie dłużej jasno do 18 lub 19.

  Jak dodaje Zając, członkowie PTTK opiekują się kościółkiem w czynie społecznym i trudno znaleźć osoby, które chciałyby się nim opiekować w tygodniu. Trzeba doglądać, czy nikt nie dewastuje i nie rozkrada wyposażenia. PTTK w środku organizowało wystawy, sprzedawało pamiątki. Takie będzie też przeznaczenie kościółka po remoncie.

  KONSEKROWAĆ KOŚCIÓŁ? DLACZEGO NIE

  By ponownie odbywały się tam nabożeństwa, kościół trzeba by było konserować. Na razie jest on kościołem w rozumieniu architektonicznym, ale nie religijnym. – Na pewno nie będzie konsekracji – mówi nam Jowita Zając. – Kto by się chciał tym opiekować i jaką parafię na to stać? – mówi nam.

  Zapytaliśmy w parafii, na terenie której leży kościół, czyli oo. redemptorystów z ul. Wittiga. – Mamy już dwa kościoły pod opieką, w tym jeden zabytkowy. Ten w parku Szczytnickim przeszedł desakralizację, potrzebne tam są ogromne środki by przywrócić mu świetność – mówi o. proboszcz Damian Simonicz. Nawet gdyby miasto zapłaciło za remont, to i tak parafia oo. redemptorystów miałaby trudności z obsadą.

  – Na pewno wiele osób chciałoby, by udzielić im tam ślubu. Musielibyśmy poprosić prowincjała o więcej księży – wyjaśnia o. Simonicz i dodaje, że ostateczna decyzja w tej sprawie i tak należy do kurii.

  Czy wrocławska kuria zechciałaby się zaopiekować kościołem? – To ciekawe pytanie – zainteresował się w rozmowie z nami ks. Rafał Kowalski, rzecznik wrocławskiej kurii. – W tej sprawie musiałoby się do nas oficjalnie zwrócić miasto jako właściciel kościoła – wyjaśnia. Dodaje, że nie musiałby to być kościół przypisany do parafii, ale autonomiczny, czyli rektoralny. Zainteresowanie takim rozwiązaniem musi wypłynąć od miasta, a to na razie nie ma nawet środków na dokończenie remontu.

  Już wcześniej i bez konsekracji odbywały się tu zarówno śluby cywilne jak i kościelne, a także chrzty. Ceremonie w obrządku katolickim mogą się w takich miejscach odbywać, ale ksiądz musi wziąć szaty liturgiczne i naczynia ze sobą. – Udzielałem już tam ślubów. Ołtarz można zrobić ze zwykłej ławki – mówi nam o. Damian Simonicz.

  Czytaj także

   Komentarze (33)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ad-M

   Ad-M (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wiadomo, po co remontować zabytki jak kościoły czy tramwaje, lepiej niech niszczeją a my postawimy muzeum wody i galerię powietrza.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie dla kościo lka

   ela.wroclaww 2011 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zburzyc to należy. Kosciół chciałby mieć remont tego kościołka z podatków wrocławian. Niech w końcu sukienkowi sami sobie zapłacą bo przecież by mieli z tego cały czas korzyści finansowe. Dac to...rozwiń całość

   Zburzyc to należy. Kosciół chciałby mieć remont tego kościołka z podatków wrocławian. Niech w końcu sukienkowi sami sobie zapłacą bo przecież by mieli z tego cały czas korzyści finansowe. Dac to jakiemuś watykańczykowi w czarnej sukience to by pokazał jak należy robić kasę do swojej sakiewki. Ręce precz od podatników.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przerobić to na monopolowy lub salon gier

   postepowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   blisko park i ławki czego więcej potrzeba

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ggg

   g (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   I po co tyle złośliwości i jadu w powyższych komentarzach !
   Nic dziwnego, jaki poziom gazety taki i czytelników:
   jedni piszą głupoty i z błędami /składnia, ortografia/ a drudzy czytają BEZ...rozwiń całość

   I po co tyle złośliwości i jadu w powyższych komentarzach !
   Nic dziwnego, jaki poziom gazety taki i czytelników:
   jedni piszą głupoty i z błędami /składnia, ortografia/ a drudzy czytają BEZ zrozumienia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   Taka prawda.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !!! https://www.facebook.com/Kz-Nszz-Solidarnosc-Organistow-3-1535481450098872/?fref=ts

   !!! ASC !!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   !!!

   https://www.facebook.com/Kz-Nszz-Solidarnosc-Organistow-3-1535481450098872/?fref=ts

   !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmmm

   hmm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Pinindzy poszedly na Stolice Kultury i duchy...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a 13 mln...

   lucus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   ... utopiono, zakopano* (niepotrzebne skreślić )w Przejściu Świdnickim

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co na to premierka?

   Dres (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Powinien minister bez kultury do tego remontu dorzucić. Na pewno wygrzebie trochę grosza, a jak nie to niech rydzykowi obetnie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ej hejterzy kościół to i kościół tamto kler itp.

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Odczepcie się od kościoła, a czepcie się Dudusia.
   Grunt ze bedzie worldgames , na zabytki nie musi być.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może kościół dorzuci się do remontu. A nie potem w wyremontowanym za podatki na tace będzie zbierał

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   Może kościół dorzuci się do remontu. A nie potem w wyremontowanym za podatki na tace będzie zbierał

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama