Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja GOPR-u w Karkonoszach. 7 osób uratowanych w rejonie Śnieżki

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Akcja GOPR-u na zboczach Śnieżki
Akcja GOPR-u na zboczach Śnieżki fot. Karkonoska Grupa GOPR
Karkonoskie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ma pełne ręce roboty. W ciągu dwóch ostatnich dni interweniowano w rejonie najwyższego szczytu Sudetów - Śnieżki, skąd sprowadzono bezpiecznie na dół aż siedem osób. Ludzie wyruszają w wysokie (jak na nasze warunki) góry bez znajomości terenu i sprzętu potrzebnego w zimie na takie wyprawy. Tymczasem w Karkonoszach panują trudne, zimowe warunki. Tym razem wszystko skończyło się szczęśliwie dzięki pracy łącznie ponad 20 ratowników GOPR-u.

Wczoraj (w piątek 12.03.2016 r.) wieczorem ratownicy GOPR-u działali na Czarnym Grzbiecie (pomiędzy przełęczą Okraj i Śnieżką). Po pomoc zadzwoniła dwójka turystów poruszająca się zielonym szlakiem z Karpacza na przełęcz Okraj. Korzystali z nawigacji w telefonie komórkowym i zboczyli z trasy idąc prosto na główny grzbiet Karkonoszy. Wezwali pomoc, gdy zapadł zmrok. Turystów udało się precyzyjnie namierzyć dzięki aplikacji "Ratunek" w telefonie komórkowym. Byli mocno zmęczeni i wychłodzeni, przetransportowano ich bezpiecznie na dół. W tej akcji brało udział ponad 20 ratowników GOPR, trwała 5 godzin.

Wcześniejszy przypadek, gdzie wzywano ostatnio GOPR z głównego grzbietu Karkonoszy miał miejsce zaledwie dzień wcześniej - czyli w czwartek 11 lutego. Grupa 5 turystów wezwała pomoc będąc na stoku Śnieżki. Jeden z wycieczkowiczów upadł na zalodzonym szlaku i nabawił się urazu stawu barkowego. Ratownicy przed wyruszeniem na pomoc zorientowali się, że turyści są nieprzygotowani na górskie warunki w zimie. Zabrali ze sobą raki i kije trekingowe dla zagubionych. Przed sprowadzeniem ich na dół, wyposażyli w niezbędny w tych warunkach sprzęt. Wszystko skończyło się happy endem.

Ratownicy GOPR na swojej stronie internetowej radzą: Warunki w górach warunki są trudne, szlaki są mocno zaśnieżone i oblodzone, dodatkowo tyczki i oznaczenia szlaków są pokryte grubą warstwą szadzi, co znacznie utrudnia nawigację. Zalecamy użycie raków i kijków trekkingowych. Przed wyjściem w góry można sprawdzić warunki panujące w Górach na naszej stronie www.gopr.org lub też zadzwonić do Stacji Centralnej w Jeleniej Górze i zapytać o szczegóły planowanej trasy. Użytkownikom smartfonów z systemem android zalecamy zainstalowanie aplikacji Ratunek. Polecamy także korzystanie z drukowanych map topograficznych, które są dużo bardziej szczegółowe i przydatne w nawigacji. Planując wyjście w góry pamiętajmy że dni w dalszym ciągu są krótkie, a po zmroku warunki znacznie się pogarszają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska