Śląsk – Wisła 1:0! Pierwszy gol Hołoty od 5791 minut (WYNIK, RELACJA, ZDJĘCIA)

Śląsk – Wisła 1:0 (0:0)! WYNIK, RELACJA, ZDJĘCIA
Śląsk – Wisła 1:0 (0:0)! WYNIK, RELACJA, ZDJĘCIA Jakub Guder
Śląsk Wrocław pokonał Wisłę Kraków 1:0 (0:0) w pierwszym meczu wiosennej rundy. Pierwszego gola w Ekstraklasie - po 5791 minutach nietrafiania do siatki, strzelił Tomasz Hołota. Kibice WKS-u pięknie przywitali Tadeusza Pawłowskiego.

Śląsk w piłkarską wiosnę 2016 wszedł z wielkimi nadziejami i dużą pompą. Koncert Celo (precyzyjniej – dwie piosenki - zobacz: Koncert Cleo przed meczem Śląsk - Wisła. Tak bawili się kibice (ZDJĘCIA)), wracające bandy LED, dobra – jak na Wrocław – frekwencja (13 015 kibiców), ciekawe wzmocnienia. To wszystko sprawiało wrażenie czegoś w rodzaju nowego otwarcia. Szkoda tylko, że do poziomu nie dostosowali się piłkarze obu drużyn. Mecz Śląsk – Wisła niestety wielkim widowiskiem nie był. No ale w końcowym rozrachunku liczą się trzy punkty.

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem ładny gest wykonał WKS, który podziękował za pracę przy Oporowskiej byłemu trenerowi Tadeuszowi Pawłowskiemu i byłemu rzecznikowi Michałowi Mazurowi. Ten pierwszy spędził we Wrocławiu niespełna dwa lata, drugi – blisko siedem. Szkoleniowca uhonorowali też sami kibice, którzy rozłożyli olbrzymią sektorówkę z podobizną Pawłowskiego i napisem "Wojownik śląski, legendarny mistrz Polski – Tadeusz Pawłowski". Potem długo skandowali jego nazwisko. Nie było rac i wiecie co? Też było pięknie! Można? Można!

Na boisku działo się niewiele. Jakby przeczuwając, że emocji będzie mało już w pierwszej minucie Mariusz Pawełek postanowił podać do rywali. Na szczęście bez konsekwencji. W 17 min. bramkarza miejscowych sprawdził Zdenek Ondrasek, nowy napastnik gości, ale Pawełek wykazał się dobrym instynktem. W 42 min. do siatki trafił co prawda Rafał Boguski, ale sędzia odgwizdał spalonego.

Wrocławianie kilkukrotnie przedostawali się pod bramkę rywali, ale brakowało ostatniego podania i precyzyjnych strzałów. W 33 min. niezłą okazję miał Ryota Morioka, ale uderzał z ostrego kąta. Japończyk wyglądał nieźle, trochę może brakowało mu szybkości, ale parę zagrać miał klasowych. Na trybunach miał nawet swój fanklub, z japońską flagą.

Drugą połowę z animuszem zaczęła Wisła. W 52 min. w poprzeczkę trafił Rafał Boguski. Chwilę później w polu karnym obrócił się Zdenek Ondrasek, ale jego strzał po ziemi minął słupek bramki Mariusza Pawełka. W defensywie wrocławian zapanował chaos. Z przodu – oprócz bardzo niecelnego uderzenia Morioki – nie działo się nic, a i z krakowian jakby też uchodziło powietrze. W końcu Japończyk trafił do siatki, ale ze spalonego.

WKS wyszedł na prowadzenie w 79 min. Do dośrodkowania wyskoczył Sadlok, przedłużył do... Hołoty, a ten głową pokonał Miśkiewicza. Pomocnik wrocławian strzelił gola w Ekstraklasie po 5791 minutach.

Piłkę meczową miał jeszcze Łukasz Burliga, ale trafił w Mariusza Pawełka. Po chwili sędzia zakończył spotkanie. WKS wygrał i dzięki temu przeskoczył Wisłę w tabeli.

Śląsk Wrocław - Wisła Kraków 1:0 (0:0)
Bramki: Hołota 79.
Śląsk: Pawełek - Zieliński, Dvali, Celeban, Dudu - Hateley, Hołota - Dankowski (73 Ostrowski), Marioka (68 Pich), Gosztonyi (90 Grajciar) - Biliński.
Wisła: Miśkiewicz - Burliga, Głowacki, Guzmics, Sadlok - Uryga, Pietrzak (83 Crivellaro) - Guerrier (61 Cywka), Boguski, Bałaszow - Ondrasek.
Żółte kartki: Hateley, Morioka, Dudu, Gosztonyi - Guerrier, Sadlok.
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa).
Widzów: 13 015.

Pozostałe mecze 22. kolejki. Sobota: Górnik Łęczna - Piast Gliwice (15.30, Canal+ Sport); Lechia Gdańsk - Podbeskidzie Bielsko-Biała (18, nSport+); Cracovia - Górnik Zabrze (18, Canal+ Sport). Niedziela: Lech Poznań - Termalica Bruk-Bet Nieciecza (15.30, Canal+); Legia Warszawa - Jagiellonia Białytosk (18, Canal+). Poniedziałek: Pogoń Szczecin - Korona Kielce (18, Eurosport 2).
1. Piast Gliwice 21 45 39-25
2. Legia Warszawa 21 40 42-21
3. Cracovia 21 36 44-29
4. Pogoń Szczecin 21 36 26-20
5. Ruch Chorzów 22 32 27-31
6. Lech Poznań 21 28 23-25
7. Zagłębie Lubin 22 28 27-31
8. Jagiellonia Białystok 21 25 30-34