Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5000 mandatów za brak odblasków. Płacimy i... giniemy

WSK
Anatol Chomicz
Prawie 5 tysięcy Dolnoślązaków ukarali mandatami policjanci za chodzenie chodnikiem lub poboczem bez elementów odblaskowych po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Ta statystyka dotyczy okresu od 1 września 2014 r., gdy w życie weszły nowe, rygorystyczne przepisy, do 31 grudnia 2015 r.

Kilka dni temu w Burkatowie pod Świdnicą zginął 58-letni pieszy, który szedł środkiem drogi poza obszarem zabudowanym. Powołano biegłego, który odpowie na pytanie, czy 18-letni kierowca miał szanse go zauważyć w ciemnościach. Jeśli nie - uniknie kary.

- Nawet jeśli prawo tego nie nakazuje, apelujemy, by odblaski nosić wszędzie tam, gdzie jest słabe oświetlenie i brak chodnika. Bezpieczeństwo jest najważniejsze - mówi podkom. Agata Oleśkiewicz ze świdnickiej policji.
Weźmy to sobie do serca, bo nawet we Wrocławiu nie brakuje miejsc, gdzie droga bardziej przypomina środek lasu lub wieś, niż wielkie miasto.

Spacerująca nieoświetlonymi ulicami we Wrocławiu osoba nie musi mieć odblasku, jeśli dzieje się to poza obszarem zabudowanym. Tak mówi przepis, lecz rozsądek podpowiada, by zadbać o bezpieczeństwo.

- W każdym mieście są takie miejsca, gdzie ulica w praktyce nie różni się niczym od drogi w lesie lub poza rogatkami - mówi Bartłomiej Morzycki, prezes stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Dodaje, że jeszcze na etapie opracowywania przepisów Partnerstwo apelowało, by obowiązek noszenia po zmierzchu odblasków dotyczył też obszarów zabudowanych. Te uwagi zostały jednak zignorowane.

Zapytaliśmy wrocławskich taksówkarzy ZTP Radio Taxi i Partner Taxi o to, które ulice nie są dostatecznie oświetlone i piesi wyłaniają się na nich z ciemności w ostatniej chwili. Wskazali m.in. na ul. 9 Maja, Jedności Narodowej (na wysokości nr 77), Środkową, Ziemowita, Prądzyńskiego, Brzeską, Więckowskiego. Niebezpiecznie jest pod tym względem również na Osobowicach, przy terenach wodonośnych i przede wszystkim na nowych osiedlach. Chodzi np. o ulice na Ołtaszynie - Dożynkową, Buforową, Konduktorską. Są słabo oświetlone, wąskie, brakuje chodników, więc pieszy musi iść po jezdni. O wypadek nietrudno. Trzy dni temu samochód potrącił kobietę na skrzyżowaniu Buforowej i Konduktorskiej. Trafiła do szpitala.

Dziecko bez odblasków, rodzic poza prawem - czytaj na kolejnej stronie
Pytani przez nas eksperci bezpieczeństwa ruchu drogowego apelują, by odblaski nosić zawsze. - Nawet na oświetlonej ulicy odblask wyróżnia pieszego z tła. Do kierowcy docierają przecież różne sygnały: światła innych aut, neony i reklamy, rozproszone światło z latarni - dodaje Morzycki.

Podaje, że przy prędkości 50 km/h kierowca zauważy pieszego bez odblasku z odległości 30 m, z odblaskiem - 150 m.
Agnieszka Sieńko jest radcą prawnym i czynnym kierowcą. Nieraz na swojej drodze spotkała rodzica prowadzącego dziecko. Oboje byli bez odblasków, niemal niewidzialni. - Taki rodzic narusza prawny obowiązek należytej pieczy nad dzieckiem! - mówi prawniczka.

Teraz zatrzymuje samochód i wręcza takim rodzicom odblaski, które od pewnego czasu wozi w bagażniku. - Nie chodzi o to, by karać, ale uświadamiać ludzi i zapobiegać wypadkom. Jeszcze nikt się na mnie za wręczenie odblasku nie obraził - dodaje mec. Sieńko.

Poza kamizelką dostępne są „samozamykające się” opaski na rękę lub nogę (można je umieścić na rączce damskiej torebki albo plecaka) czy breloczki. Bierzmy przykład z osób biegających rekreacyjnie, które widać z daleka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 5000 mandatów za brak odblasków. Płacimy i... giniemy - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska