Czy we współczesnym świecie – piekle, jest choć jedno...

  Czy we współczesnym świecie – piekle, jest choć jedno bezpieczne miejsce?

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dawid Hewson, brytyjski autor cyklu „Dochodzenie”, wraca na polski rynek ze świetnym kryminałem „Niewłaściwa dziewczynka”.
  "Niewłaściwa dziewczynka", Wydawnictwo Marginesy

  "Niewłaściwa dziewczynka", Wydawnictwo Marginesy ©Wydawnictwo Marginesy

  Amsterdam, jak z przewodnika dla miłośników wędrowania najczarniejszymi szlakami z możliwych. Historia niewinnych dzieci uwikłanych w straszne historie dorosłych. Po precyzyjnie pisane powieści Dawida Hewsona sięgam z lękiem, bo nigdy nie wiem, czym zaskoczy mnie ten dżentelmen. W „Niewłaściwej dziewczynce” Pieter Vos, amster-damski policjant, znany z „Domku dla lalek”, szuka tym razem zaginionego dziecka – ośmioletniej dziewczynki, która została porwana, najprawdopodobniej przez pomyłkę. Kiedy całe miasto obchodzi hucznie święto Sinterklaasa (to święto jest obchodzone w Holandii 5 grudnia, w wigilię urodzin Mikołaja, a Sinterklaasowi towarzyszą umalowane na czarno postaci, zwane Zwarte Piet, czyli Czarny Piotrek).
  Jeden z Czarnych Piotrków uprowadza małą, nad wiek mądrą Natalię. Natalia jest córką gruzińskiej imigrantki, ale przypadkiem była ubrana tak samo, jak jedynaczka z bogatej amsterdamskiej rodziny... Czytając Hewsona, nietrudno współczesny świat pomylić z piekłem. Słynna Dzielnica Czerwonych Świateł jest najmniejszym z piekielnych elementów i wcale nie najgorszym. Dawid Hewson niedbałymi wręcz machnięciami pióra (ale nie znaczy to, że nieprecyzyjnymi) kreśli portret Pietera Vosa. Policjant nieco się pozbierał po osobistym dramacie, na dobre wrócił do zawodu. Jest uprzejmy, uparty i nie pozwala obcym służbom na ukrywanie zagadek. Cały czas stąpa po „cienkiej, czerwonej linii”. Jego terrierem przez większą część doby zajmuje się ktoś zaprzyjaźniony, a on sam prowadzi samotniczy żywot. Podobnie, jak w pierwszej części cyklu, i teraz pomaga mu Laura Bakker, policjantka z małego miasteczka. Laura niewątpliwie dojrzała, zyskując wiedzę o wielkim świecie przestępców. Tym razem czytelnik wraz z bohaterami obraca się na krawędzi różnych światów: bogatego i biednego. W każdym jest mnóstwo okrucieństwa. Hewson prowadzi nas do muzułmańskich terrorystów, handlarzy żywym towarem, bogatych mieszczan i imigrantów, szukających z trudem miejsca na świecie. Świecie, który jest piekłem na ziemi. Nie tylko dla tych, którym w życiu się nie powiodło.
  Dawid Hewson, „Niewłaściwa dziewczynka”, tłum. Ewa Penksyk-Kluczkowska, Wydawnictwo Marginesy. Cena: 30,30 zł.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama