Skarby w okolicy góry Ślęża? Tak twierdzą odkrywcy "złotego...

Skarby w okolicy góry Ślęża? Tak twierdzą odkrywcy "złotego pociągu"

Marcin Walków

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Niemcy ukryli skarby w okolicach góry Ślęża? Tak twierdzą odkrywcy "złotego pociągu"

Niemcy ukryli skarby w okolicach góry Ślęża? Tak twierdzą odkrywcy "złotego pociągu" ©fot. archiwum

Odkrywcy słynnego "złotego pociągu" zgłaszają kolejne miejsca na Dolnym Śląsku, w których rzekomo mają być ukryte niemieckie skarby. Tym razem to pięć miejsc bardzo blisko Wrocławia - w masywie Ślęży i na terenie gminy Sobótka.
Niemcy ukryli skarby w okolicach góry Ślęża? Tak twierdzą odkrywcy "złotego pociągu"

Niemcy ukryli skarby w okolicach góry Ślęża? Tak twierdzą odkrywcy "złotego pociągu" ©fot. archiwum

Wniosek do starostwa powiatu wrocławskiego wpłynął już jesienią ubiegłego roku. Złożyli go Andreas Richter i Piotr Koper, znani jako odkrywcy rzekomego "złotego pociągu". Do tej pory informację o zgłoszeniu urzędnicy trzymali w tajemnicy.

- Autorzy wniosku wskazali pięć miejsc położonych w masywie góry Ślęży i na terenie gminy Sobótka - przyznaje w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

W dokumentach odkrywcy "złotego pociągu" nie napisali, o jakich skarbach mowa. Podali tylko, że pochodzą z okresu drugiej wojny światowej. Autorzy nie określili też harmonogramu prac. Nie wiadomo zresztą, czy do nich dojdzie.
- Podejrzewam, że to działanie zabezpieczające. Gdyby w przyszłości coś się w tych miejscach udało znaleźć, to wnioskodawcom przysługuje prawo pierwszeństwa - dodaje Potocki. Chodzi o prawo do tzw. znaleźnego.

Wiceburmistrz gminy Sobótka całą sprawę traktuje z przymrużeniem oka. - Magia wszelkich skarbów trwa tak długo, jak długo pozostają nieodkryte - mówi Krzysztof Szczeponik. Nie miałby jednak nic przeciwko, gdyby turyści przyjeżdżali liczniej w masyw Ślęży. - Ale nie wyobrażam sobie, by próbowali rozkopywać nam Ślężę. Zresztą, gdyby cokolwiek było tu do odkrycia, to konserwator zabytków już by to odkrył - twierdzi Szczeponik.
I zaznacza, że odkrywcy "złotego pociągu" nie są pierwszymi, którzy informują o rzekomym skarbie w tej okolicy. - W ubiegłym roku wpłynęło do nas pismo, w którym rzekomi znalazcy proponowali, że za kwotę bodajże 10 lub 20 mln zł, wskażą nam miejsce, gdzie powinniśmy kopać, żeby znaleźć skarb - uśmiecha się wiceburmistrz.

- Wątpię, by w masywie Ślęży na odkrywców wciąż czekały prawdziwe skarby. Takie skarby, które kojarzą się z precjozami, dziełami sztuki, czy wręcz garncem złota - komentuje dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia. - Jedyne tunele, jakie kopano w masywie Ślęży znajdują się pod dawnym browarem w Sobótce.

Czy mogą tam być ukryte dzieła sztuki wywiezione z Wrocławia? - Nie przypominam sobie, byśmy kiedykolwiek znaleźli je gdzieś zakopane. Jeśli je odnajdujemy, to w inwentarzach i zbiorach instytucji, do których w czasie II wojny światowej wywieźli je ci, którzy myśleli, że je ratują - mówi Łagiewski.

Komentarze (66)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mapa Ślęży

vindi (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Macie tu dokładną mapę Masywu Ślęży - nie to, co google. Na szukanie skarbów idealna.
http://goryiludzie.pl/mapy-online/masyw-slezy-sobotka

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ostrzeżenie przed nierzetelnym portalem

izerski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

A ja przestrzegam wszystkich przed czytaniem portalu naszesudety.pl, gdzie Waldemar Brygier przekleja z różnych portali artykuły pełne błędów, a czytelnicy prostujący fakty są przez niego obrażani...rozwiń całość

A ja przestrzegam wszystkich przed czytaniem portalu naszesudety.pl, gdzie Waldemar Brygier przekleja z różnych portali artykuły pełne błędów, a czytelnicy prostujący fakty są przez niego obrażani i pomawiani. Panuje tam pełna premoderacja komentarzy (ciekawe czego się boi Brygier?) i komentarze odpowiadające na obraźliwe wpisy Brygiera i wyjaśniające fakty w ogóle nie są publikowane. Ostatnio na mój komentarz prostujący ewidentne bzdury w jednym z artykułów dostałą taką o to, mało elegancką odpowiedź ze strony autora strony, pełną obraźliwych uwag o charakterze personalnym:

"@izerski: chyba tylko z nazwy "izerski", bo pojęcie ma pan niewielkie o możliwościach komunikacyjnych w Górach Izerskich, ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc... Pierwszy pociąg przyjeżdża na Polanę o 8:42, potem kilka kolejnych regularnie co godzinę! Podobnie z czekaniem w Szklarskiej Porębie na przesiadkę też się pan nie popisał... Pierwsze cztery poranne połączenia z Jeleniej Góry to czekanie w Szklarskiej Porębie Górnej odpowiednio: 10, 33 5 i 5 minut... No, ale pohejtować zawsze można, prawda? :-/"

Moja odpdowiedź w ogóle nie została zamieszczona:

"Czyżby?

Pociąg 8.29 ze Szklarskiej Poręby przyjeżdżający na Polanę o 8.42 - jede od 26.XII. do 20.III. a od 25.VI. do 4.IX. denně, od 26.III. do 19.VI. a od 10.IX. do 30.X. jede v 6, 7 a 2., 3., 26., 27.V. Gdzie napisałem nieprawdę? Proszę policzyć sobie ile dni w roku jeździ ten pociąg. Tak jak napisałem przez większą część roku nie jeździ.

Co do skomunikowań:

Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 7.57 - 8.21
Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 9.11 - 12.16
50 minut czekania

Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 8.57 - 9.21
Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 9.34 - 12.32
13 minut czekania

Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 9.57 - 10.21
Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 10.41 - 13.46
20 minut czekania

Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 11.57 - 12.21
Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 13.08 - 16.10
47 minut czekania

Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 13.57 - 14.21
Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 15.09 - 18.14
48 minut czekania

Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 15.57 - 16.21
Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 17.07 - 20.11
46 minut czekania

Harrachov - Szklarska Poręba Górna: 17.57 - 18.21
Szklarska Poręba Górna - Wrocław: 19.08 - 22.18
47 minut czekania

Na 7 pociągów tylko 2 mają w miarę dobry czas na przesiadkę, większość około 50 minut.
Dane za PKP PLK i cd.cz.

A to tylko połączenia w jedną stronę, w drugą jest niewiele lepiej.

Te pociągi co godzinę na Polanę to też tylko w 2 wakacyjne miesiące. Nawet nie mogą być dobrze skomunikowane w Szklarskiej, skoro do Szklarskiej pociągi przyjeżdżają w takcie 2h (bez względu na porę roku).

Więc kto tu ma niewielkie pojęcie o komunikacji w Górach Izerskich?

Waldemar Brygier i "Nasze Sudety"... Sudety tylko z nazwy."

Widać Brygierowi bardzo zależy na tym, żeby manipulować informacją i rozpowszechniać nieprawdziwe fakty. Zero honoru i odpowiedzialności za publikowane słowo.

Wystarczy kilka chwil szukania w internecie żeby się zorientować, że podobne opinie na temat Brygiera i portalu naszesudety.pl ma wiele innych osób. Kilka przykładowych screenów:

http://zapodaj.net/64c1b77443919.jpg.html
http://zapodaj.net/dfec1613d78cc.jpg.html
http://zapodaj.net/879519c14e06f.jpg.html
http://zapodaj.net/b309399aeb8a8.jpg.html
http://zapodaj.net/8e705fd318eea.jpg.htmlzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Oferta

invest (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Chętnie kupię sztabkę udającą złoto od "odkrywców" i dołożę się do wydobycia skarbu pod warunkiem podzielenia się znaleźnym. Chyba uczciwe nie?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dam tańszą ofertę

miki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Zapalniczki w kształcie sztabki złota wielokrotnego użycia - firma TECH-MEDIA w cenie 6,12 zł polecam

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hmm

... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

i to pokazuje o co naprawdę chodzi tym oszołomom. walą na ślepo w nadziei że coś trafią. nie ma żadnego złotego pociągu, złotych gór tym bardziej. zwykłe skur......ństwo. przestańcie już im robić...rozwiń całość

i to pokazuje o co naprawdę chodzi tym oszołomom. walą na ślepo w nadziei że coś trafią. nie ma żadnego złotego pociągu, złotych gór tym bardziej. zwykłe skur......ństwo. przestańcie już im robić darmową reklamęzwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
popieram

miki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

na 65 km nic nie ma pseudoodkrywcy się pomylili , jest ale na61 tak jak mówi Słowikowski , ta Niemka też tak twierdzi. Ma Ona i pan Tadeusz większą wiedzę niż ci panowie pragnący rozgłosu i kasy...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Skarb świata

Winnertomas (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Gdzie się podziały dokumenty, mapy z czasów III Rzeszy? A co z tzw. "strażnikami wiedzy" o tym co tu i gdzie było rozlokowane na terenach ogólnie całego Śląska, Saksonii? Większość z nich z uwagi...rozwiń całość

Gdzie się podziały dokumenty, mapy z czasów III Rzeszy? A co z tzw. "strażnikami wiedzy" o tym co tu i gdzie było rozlokowane na terenach ogólnie całego Śląska, Saksonii? Większość z nich z uwagi na wiek szuka swoich następców. Co ciekawe w czasach PRL-u historia tych podziemnych szlaków była dobrze zanana. Dlaczego więc właśnie teraz nadaje się tej sprawie taki rozgłos i dodaje nutę tajemniczości? Komu tak bardzo zależy, by ludzi poróżnić? Największym skarbem świata jest miłość, a tego tam nie znajdzie nikt. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hehe

... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

co Ty bierzesz?:D

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
stary borsuk

Henio (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

a w rmf fm mówili że w Wielkiej Brytanii borsuk wykopał skarby i został archeologiem. Bo ktoś wcześniej napisał że znalazł borsuka.
Pisał Henio

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
"Odkrywcy"

informator (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9

ci niby odkrywcy co niczego nie odkryli dogadali się z PKP jak przeciągać wydobycie "złotego pociągu" i znaleźli sposób. PKP nagle stąd ni zowąd zaczęło kłaść przewody światłowodowe i zagrozili że...rozwiń całość

ci niby odkrywcy co niczego nie odkryli dogadali się z PKP jak przeciągać wydobycie "złotego pociągu" i znaleźli sposób. PKP nagle stąd ni zowąd zaczęło kłaść przewody światłowodowe i zagrozili że jak ktoś zacznie kopać to uszkodzi je i będzie płacić grube pieniądze. Jest więc powód żeby nie kopać. Panowie niby odkrywcy zaczęli sprzedawać złote zapalniczki w kształcie złotej sztabki i są usprawiedliwieni dlaczego przerwali pracę odkrywcze.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
złote zapalniczki tanio

miki (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nie wiem po ile sprzedają ale tech-media kupicie po 6,12 zł i możecie obdarować całą rodzinę

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zgłaszam cała Polskę nie zgłoszoną przez panów Richtera i Kopra

M. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

Wszystko co się znajdzie w całej polsce, nie zgłoszonej przez owych panów, należy w 10% do mnie.

Dziękuję.
Mówił Jarząbek.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zaraz zaraz, ale byś dostał to 10% znaleźnego

musisz Ty osobiście coś znaleść (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

po prostu zgłoś znalezienie całego dobytku ruchomego i nieruchomego, martwego i żywego, w Polsce, poza znaleziskami pana Kopra i Richtera i poza podziemnym miastem, którego nie ma, w Walimiu,...rozwiń całość

po prostu zgłoś znalezienie całego dobytku ruchomego i nieruchomego, martwego i żywego, w Polsce, poza znaleziskami pana Kopra i Richtera i poza podziemnym miastem, którego nie ma, w Walimiu, ktróre zgłosił Szpakowski. Za podpowiedź oczekuję 10% z Twego 10% znaleźnego, bez starego borsuka, czy tam jego jakiejś części znaleźnej. Pisał Jastrząbek.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
znalazłem

J 23 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

w lesie znalazłem zwłoki starego borsuka. Ważą chyba ze 100 kilo. Gdzie mam przesłać te 10 kilo?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Hmmm

M. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Ów borsuk ma 0 wartość historyczną, a Ty jesteś na pewno kłusownikiem ;)

Dziękuję.
Jarząbek


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
borsuk

J 23 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Ów borsuk wygląda na 1000 lat więc chyba ma wartość historyczną. Jestem leśniczym. Pisałeś że wszystko czego nie zgłosili. A tego nie zgłaszali. Nie było nic o wartościach historycznych


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zgłoś do konserwatora zabytków i Ligii

Ochrony Przyrody. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

dostaniesz dyplom i długopis od konserwatora

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
O co kaman z RADIEM WROCŁAW?!

fan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

Czy ktoś zauważył że od kilku tygodni leci muzycznie jakieś wielkie G w Radiu Wrocław???


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hehe

... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

"dobra zmiana"

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Taki RMF 15 lat wstecz się zrobł...

taaa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

No smutne to...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PWR Wrocław stacza się.

qwer (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Zauważyłam. Tego się nie daje słuchać. Ostatnio leciał jakiś program z dziećmi (w niedzielę), to miałam wrażenie, że to narada produkcyjna z czasów komuny.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
oj zgadzam się

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

to chyba po zmianie władzy, ale fakt, że bardzo się poziom muzyczny zepsuł


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To pisiacy

bezpartyjny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

To wszystko wina pisiorów że taka muza leci. W tv będziemy tylko rydzyka i Smoleńsk oglądali

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ślęże i okolice przeczesało wojsko za komuny

nic nie znaleźli (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Szukali też w wielu innym miejscach Dolnego Śląska. Wynik zawsze negatywny. Jakie maja dowody panowie odkrywcy na ukrycie skarbów oprócz dawnych, mało wiarygodnych, wyeksploatowanych relacji...rozwiń całość

Szukali też w wielu innym miejscach Dolnego Śląska. Wynik zawsze negatywny. Jakie maja dowody panowie odkrywcy na ukrycie skarbów oprócz dawnych, mało wiarygodnych, wyeksploatowanych relacji autochtonów o znikających ciężarówkach?? Czekamy. Wątpię, by coś sensownego, nowego ujawnili. Będzie jak z mitycznym podziemnym miastem w Walimi. Blamaż, a potem kompromitacja.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo