Ważne
  Karpacz znów będzie miał bobsleje? Tor jest, ale zarasta...

  Karpacz znów będzie miał bobsleje? Tor jest, ale zarasta mchem

  Alina Gierak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na torze w Karpaczu rozgrywano mistrzostwa Polski w latach 1949-1968. Był jedyny w Polsce
  1/6
  przejdź do galerii

  Na torze w Karpaczu rozgrywano mistrzostwa Polski w latach 1949-1968. Był jedyny w Polsce ©fot. Fotopolska.eu

  Pod Śnieżką chcą mieć tor bobslejowo-saneczkowy z prawdziwego zdarzenia. To nie są mrzonki. Plan jest tym bardziej realny, że w mieście jest tor bobslejowo-saneczkowy wytyczony i wybudowany w 1925 roku, a unowocześniony i przedłużony po wojnie. Obiekt nadal ma homologację, jednak na razie betonowa rynna zarasta mchem.
  W Karpaczu dostrzegli swoją szansę, gdy okazało się, że ani w Krynicy Górskiej, ani w Myślenicach nie powstanie tor saneczkowo-bobslejowo-skeletonowy. Taki dla ciężkich sań, osiągających prędkość do 130 km /godz. - Pieniądze na ten cel w ministerstwie sportu nadal są do wzięcia i chcemy po nie sięgnąć - planuje Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza.

  Karpacz ma już tor, potrzebna przebudowa

  Plan jest tym bardziej realny, że w mieście jest tor bobslejowo-saneczkowy wytyczony i wybudowany w 1925 roku, a unowocześniony i przedłużony po wojnie. Zaczyna się w Karpaczu Górnym na Husyckiej Górce, a kończy w pobliżu zapory na Łomnicy. Ma 1560 m długości, przy różnicy poziomów 114 metrów. Ostatnie duże zawody odbyły się tu w 1983 roku. Obiekt jednak nadal ma homologację i mogą na nim rywalizować saneczkarze i bobsleiści.

  Na razie jednak betonowa rynna zarasta mchem. Czy jest szansa, że powrócą tu sportowcy oraz kibice? Tomasz Stanek, radny Karpacza i organizator zimowych imprez sportowych, wierzy, że to się uda. - Pod warunkiem że połączy się siły rządowe, Ministerstwa Sportu i Turystyki, władz wojewódzkich oraz Polskiego Związku Sportowego Bobslei i Skeletonu - podkreśla. Bo miasto samo nie udźwignie inwestycji.

  Przebudowanie toru saneczkowo-bobslejowego w Karpaczu kosztowałoby kilkadziesiąt milionów. Samorząd szuka zwolenników dla tego pomysłu oraz sponsorów.

  Tor służyłby saneczkarzom i bobsleistom i byłby atrakcją dla turystów
  Władze Karpacza planują, że podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży na Dolnym Śląsku, która ruszy pod Śnieżką 18 lutego, zaprezentują, jaki mają potencjał.

  - Chcę pokazać ważnym osobistościom nasz tor saneczkowy i przekonać ich, że to jest idealne miejsce do powrotu zimowych konkurencji na Dolny Śląsk - planuje Radosław Jęcek.

  Tor służyłby saneczkarzom i bobsleistom oraz byłby atrakcją dla turystów. Gdyby powstał, saneczkarze z Karpacza nie musieliby wyjeżdżać na treningi do Niemiec, na Łotwę czy do Norwegii. A zdolnych zawodników nie brakuje. Niedawno Wojciech Chmielewski (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra) i Jakub Kowalewski (KS Śnieżka Karpacz) zajęli 11. miejsce (open) podczas MŚ w saneczkarstwie lodowym, ale pierwsze wśród młodzieżowców (do lat 23).

  Tomasz Stanek apeluje, by ratować tor w Karpaczu, póki się da, by nie spotkał go los obiektu ze Szklarskiej Poręby. Tamtejszy tor bobslejowy (wybudowany na górze Przedział w 1925 r.) uważany był za najpiękniejszy w Europie. Po II wojnie przestał istnieć.

  Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby, niegdyś znakomity skoczek narciarski, wierzy, że Dolny Śląsk stać na zorganizowanie razem z Czechami olimpiady zimowej w 2025 roku.

  Do tego czasu na Polanie Jakuszyckiej stanie rewelacyjny ośrodek narciarski. Czesi w Harrachowie mają skocznie, a tor saneczkowo-bobslejowy może powstać w Karpaczu. Warto o to walczyć.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a zapytal sie ktos po co to budowac?

   wrocek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   No chyba nie po to zeby szerzyc kulture fizyczna. To zwykla fanaberia. Koszty sa porownywalne z budowa 3-4 basenow. 20 boisk pilkarskich, etc. We Wroclawiu jest juz grzyb za miliard ktory juz traz...rozwiń całość

   No chyba nie po to zeby szerzyc kulture fizyczna. To zwykla fanaberia. Koszty sa porownywalne z budowa 3-4 basenow. 20 boisk pilkarskich, etc. We Wroclawiu jest juz grzyb za miliard ktory juz traz obrasta mchem a kredyty beda splacac jeszcze moje dzieci, ktorych tam nie posle zeby nie wrocily zademoralizowane i zapijaczonezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Refleksja

   Ojciec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Polska w ruinie a tu takie plany. Nie każdy zjedzie na sankach albo bobslejem ale na pewno warto by pomyśleć o basenach przy szkołach, bo pływać każdy powinien umieć.
   Cytat: Władze Karpacza...rozwiń całość

   Polska w ruinie a tu takie plany. Nie każdy zjedzie na sankach albo bobslejem ale na pewno warto by pomyśleć o basenach przy szkołach, bo pływać każdy powinien umieć.
   Cytat: Władze Karpacza planują, że podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży na Dolnym Śląsku, która ruszy pod Śnieżką 18 lutego, zaprezentują, jaki mają potencjał.
   Zieloną trawę pokażą czy co ?

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy to się skończy ?

   Jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Już się tego gadania na temat toru w Polsce słuchać nie da. Było minęło, zostały wspomnienia. Jak nie wiadomo o `co chodzi to chodzi o kasę. Zawodnicy z łapanki, czasami ktoś błyśnie. Ale i tak w...rozwiń całość

   Już się tego gadania na temat toru w Polsce słuchać nie da. Było minęło, zostały wspomnienia. Jak nie wiadomo o `co chodzi to chodzi o kasę. Zawodnicy z łapanki, czasami ktoś błyśnie. Ale i tak w seniorach klapa i ogon. Już jeden pomnik skocznia stoi w Karpaczu. Czy Pan Stanek opracował jakąś technologię produkcji lodu przy dodatnich temperaturach ? Ile to będzie kosztować i kto za to zapłaci ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pociskać pierdoły ciemnemu ludowi to wrocławska potrafi.

   Tomasz Komentasz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Pociskać pierdoły ciemnemu ludowi to wrocławska potrafi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zwyczajna megalomania

   Politycy WON (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ostatnie zimowe Igrzyska Olimpijskie kosztowały ponad 50 miliardów dolarów. Nie wiedziałem, że Dolny Śląsk ma takie pieniądze.
   Zorientujcie się w tej gazetce, ile rocznie kosztuje utrzymanie toru...rozwiń całość

   Ostatnie zimowe Igrzyska Olimpijskie kosztowały ponad 50 miliardów dolarów. Nie wiedziałem, że Dolny Śląsk ma takie pieniądze.
   Zorientujcie się w tej gazetce, ile rocznie kosztuje utrzymanie toru bobslejowego.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo