Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławianin 2015 - może to lekarz?

Katarzyna Kaczorowska
Prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr Paweł Tabakow z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
Prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr Paweł Tabakow z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Pawel Relikowski / Polska Press

Na pierwszym miejscu jest Agnieszka Aleksandrowicz (7,5 tys. głosów), prezes Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, która wyprzedza pisarza science-fiction Roberta J. Szmidta.

Na czołowych miejscach są również Damian Kordas, zwycięzca „MasterChef”, Rafał Guzowski, który zbudował nie tylko dla wrocławian nowy szpital wojewódzki na Stabłowicach, Marian Dymalski, który został wiceprezydentem Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego, oraz Piotr Pobrotyn - dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Jaki będzie finał? Głosowanie w plebiscycie na Wrocławianina Roku 2015 trwa do 12 lutego, więc naprawdę wszystko jeszcze może się zmienić.

Lekarze czynią cuda

A może rywalizację w naszym plebiscycie wygra w tym roku lekarz? Na liście zgłoszonych są dr Paweł Tabakow i prof. Włodzimierz Jarmundowicz - dwóch wybitnych neurochirurgów, których poznał nie tylko cały świat medyczny, ale też tysiące ludzi, czekających na medyczny cud.

Bo tak można nazwać emocje towarzyszące upowszechnieniu efektów przeprowadzonego przez nich eksperymentu medycznego polegającego na wszczepieniu glejowych komórek węchowych z nosa do uszkodzonego rdzenia kręgowego.

Pełna lista kandydatów w plebiscycie na Wrocławianina Roku 2015

Badania prowadzone były od kilku lat. Bez sensacji, spokojnie, z ogromną ostrożnością, by nie rozbudzać niepotrzebnych nadziei. Równie starannie wybierano pacjentów do owego eksperymentu - znacznie miały nie tylko charakter uszkodzenia rdzenia, ale też stabilność emocjonalna, gotowość na potencjalny sukces, jak i porażkę.

W październiku zeszłego roku obaj wrocławianie zostali nagrodzeni tytułami Lekarzy Roku na uroczystej gali „Rynku Zdrowia” - specjalistycznego pisma i strony internetowej, poświęconych polskiej medycynie i lecznictwu.

Pacjent znów chodzi

Wyróżnienie neurochirurgów, na co dzień pracujących w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu, uzasadniono tak: „Kierowany przez prof. Włodzimierza Jarmundowicza i doc. Pawła Tabakowa Zespół dokonał rzeczy uważanej dotąd za niemożliwą. Pacjent z przeciętym rdzeniem kręgowym po nowatorskiej operacji przeprowadzonej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zaczął chodzić z pomocą sprzętu ortopedycznego. Po raz pierwszy na świecie pacjentowi z takim urazem przeszczepiono glejowe komórki węchowe pobrane z mózgu, doprowadzając do częściowej regeneracji rdzenia kręgowego. Brytyjski profesor Geoffrey Raisman z University College w Londynie, który ponad 20 lat temu odkrył właściwości regeneracyjne komórek glejowych, na widok Dariusza Fidyki, pacjenta stawiającego pierwsze kroki, powiedział: »To robi większe wrażenie, niż człowiek chodzący po księżycu«”.

O spektakularnym osiągnięciu wrocławskich lekarzy świat dowiedział się dzięki reportażowi zrealizowanemu przez BBC. Czy ich sukces - Państwa zdaniem - zasługuje na wyróżnienie również tytułem Wrocławianina Roku 2015?

Jeśli tak sądzicie, głosujcie. Dr Paweł Tabkow: SMS o treści wroc.18 na numer 72355. Prof. Włodzimierz Jarmundowicz: SMS o treści wroc.15 na numer 72355.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska