Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław wysoko w rankingu... ryzyka zakażeniem HIV

Redakcja
Najbardziej zagrożone wirusem HIV są osoby utrzymujące kontakty z przygodnymi partnerami i praktykujący tzw. chemsex, czyli ryzykowne (nierzadko grupowe) uprawianie seksu połączone z braniem narkotyków
Najbardziej zagrożone wirusem HIV są osoby utrzymujące kontakty z przygodnymi partnerami i praktykujący tzw. chemsex, czyli ryzykowne (nierzadko grupowe) uprawianie seksu połączone z braniem narkotyków
By zmniejszyć ryzyko zachorowania, trzeba zmienić styl życia i sposób myślenia. Ruszają pierwsze warsztaty dla ludzi podejmujących ryzykowne zachowania seksualne.

We Wrocławiu, na tle Polski, ryzyko zakażenia się wirusem HIV jest bardzo duże. Pod tym względem stolica Dolnego Śląska zajmuje drugie miejsce po Warszawie. Zdaniem specjalistów, przyczyn niepokojących statystyk należy szukać w kilku zjawiskach.

- Pewną rolę odgrywa nieco inna niż w pozostałych regionach Polski mentalność, może większa otwartość Dolnoślązaków. Nie bez znaczenia jest bliskość granic. Część zakażonych z grupy MSM, czyli mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami, to osoby, które miały te kontakty za granicą, np. w Berlinie - mówi dr Łukasz Łapiński z Wrocławskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Wykluczonych i Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Podwale Siedem”.

- Ale z drugiej strony statystyki te mogą wynikać z dużej świadomości ludzi, którzy się badają. A także z dużej dostępności badań. Dolny Śląsk to jedyne województwo, gdzie jest aż 6 punktów diagnostycznych w kierunku HIV i AIDS. Nie tylko we Wrocławiu, także w Legnicy, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Zgorzelcu.

Najbardziej niepokojący jest jednak fakt, że liczba zakażeń wirusem HIV i zachorowań na AIDS rośnie. Lekarze mówią, że jest to m.in. efekt braku lęku przed wirusem HIV, z którym dzięki nowoczesnym lekom można żyć długo. Co ciekawe, nowa fala zakażeń wirusem HIV nie bierze się z niewiedzy. - Dziś wiedza o tym, jakie są drogi zakażenia HIV, jest bardzo duża. Mamy już pokolenie pacjentów urodzonych w latach 90., które o HIV słyszało od zawsze - zauważa lekarz z Uniwersytetu Medycznego.

- Problemem jest nie tyle brak informacji, ile konieczność zmiany myślenia osób podejmujących ryzykowne zachowania seksualne. Najlepszą formą profilaktyki jest abstynencja seksualna, ale wiadomo, że dla wielu jest trudna do osiągnięcia – dodaje.

Trzeba zatem promować bezpieczniejsze zachowania, tj. korzystanie z prezerwatyw oraz uprawiania seksu bez środków psychoaktywnych.

W połowie lutego we Wrocławiu ruszą pierwsze warsztaty, mające pomóc ludziom z grup ryzyka zmienić styl życia. Chodzi o osoby heteroseksualne, utrzymujące kontakty seksualne z przygodnymi partnerami, a także homoseksualne, jak i te, które praktykują tzw. chemsex (seks połączony z braniem narkotyków mających zwiększyć doznania).

Bezpłatne warsztaty dla 160 osób organizuje stowarzyszenie „Podwale Siedem”. Chętni powinni skontaktować się z dr. Łukaszem Łapińskim, pisząc mejl na adres: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław wysoko w rankingu... ryzyka zakażeniem HIV - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska