Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duma Przedsiębiorcy: Firma Brass Willow Katarzyny Terleckiej

Kamil Wołoszyn
Katarzyna Terlecka  zajmuje się szkoleniem w zarządzaniu IT
Katarzyna Terlecka zajmuje się szkoleniem w zarządzaniu IT fot. Archiwum Katarzyny Terleckiej
- Czasami ciężko wytłumaczyć, czym się zajmuję i czym właściwie jest branża , którą reprezentuję - mówi Katarzyna Terlecka, założycielka wrocławskiej firmy Brass Willow. - Uczę tego, jak wprowadzić na rynek gotowy, czyli sprawdzony pod niemal każdym kątem produkt. Zajmuję się szkoleniem w zarządzaniu w IT, przede wszystkim metodą zwaną Scrum - dodaje pani Katarzyna.

Metoda Scrum polega na tym, że oprogramowanie tworzone jest w małych fragmentach w ciągłym kontakcie z zespołem uczestniczącym w projekcie oraz potencjalnym klientem. Dzięki temu produkt sprawdzany jest na kolejnych etapach jego powstawania pod kątem przydatności, funkcjonalności, jak i samego wykonania.

Po szkoleniu przeprowadzonym przez Brass Willow producent jest w stanie wyłowić występujące w nowo powstającym produkcie błędy i niedopracowania. Wcześniejsze ich wykrycie umożliwia wypuszczenie na rynek najlepszej możliwej wersji oprogramowania.
W wielu korporacjach nad pracą zespołu oraz wdrażaniem projektu czuwa jedna osoba. Gdy wprowadzany jest model Scrum, odpowiedzialność przechodzi na całą grupę, a lider zamiast zarządzać pracą, stara się pomagać innym pracownikom w projektowaniu. Dzięki temu wewnątrz grupy buduje się zaufanie, co wpływa także na efektywność pracy.

System organizacji Scrum narodził się w Stanach Zjednoczonych w 1995 roku. Jego początków należy upatrywać w czasach II wojny światowej. Zbadano wtedy sposób, w jaki współpracują członkowie okrętu wojennego podczas rejsu. Okazało się, że załoga szybciej osiągała wyznaczony cel, gdy pozostawiano jej dużą swobodnę podejmowania decyzji, niż wtedy, gdy jednostką niepodzielnie kierował sztab. Z tej obserwacji wywnioskowano, że pełnoprawna współpraca wszystkich uczestników da lepsze efekty niż zarządzanie przez jedną osobę.

Obecnie w większości amerykańskich firm ta metoda zarządzania jest już standardem. W Polsce bardzo często okazuje się, że to tylko programiści mogą decydować, w jaki sposób zo-stanie wykonany produkt. W Scrumie wymienia się trzy role: zespół (realizujący prace), product owner (właściciel produktu) i scrum master (panuje nad procesem). W tym podziale zespół odpowiada za tworzenie rozwiązania, podczas gdy właściciel projektu podejmuje decyzje biznesowe. Odpowiada on za to, co jest tworzone, a grupa za to, w jaki sposób.

Katarzyna Terlecka przyznaje, że jej zainteresowanie tą konkretną metodą szkoleniową nie jest przypadkowe.
- Po raz pierwszy z metodą Scrum zetknęłam się w trakcie szkolenia, gdzie prezentowano możliwości jej zastosowania. Po pewnym czasie sama prowadziłam takie spotkania, a od dwóch lat firma, którą założyłam, jest niezależna i samodzielnie działa na polskim rynku szkoleniowym - mówi właścicielka Brass Willow. - Moim największym osiągnięciem jest uczestniczenie w transformacjach dużych grup, firm i korporacji. Przygotowuję je do lepszego działania i osiągania wyznaczanych przez nie celów. Cieszy mnie, gdy mogę obserwować w praktyce efekty mojej pracy - dodaje Katarzyna Terlecka.

Z usług Brass Willow coraz częściej korzystają firmy, które nie mają nic wspólnego z branżą IT. Jedna z nich zajmuje się produkcją maszyn górniczych, a inna to biuro architektoniczne. Okazuje się, że Scrum sprawdza się wszędzie tam, gdzie pracuje grupa specjalistów.

- Ostatnio po raz kolejny zaproszona zostałam na poznańskie targi elektroniczne. Rozmawiałam tam z osobami, które szkoliłam. Dowiedziałam się, że konsekwentnie stosują one prezentowaną przeze mnie metodę - wyznaje pani Katarzyna Terlecka. - Mam olbrzymią satysfakcję, bo potrafią wybrać to, co ważne i stale pracować nad jakością swoich produktów - dodaje.

Właścicielka Brass Willow planuje skupić wokół swojej firmy osoby zainteresowane metodą Scrum lub już ją stosujące. Podobne społeczności powstały w wielu innych polskich miastach, teraz czas na Wrocław.

Akcja Duma Przedsiębiorcy

Prezentujemy historie przedsiębiorców z naszego regionu. Mamy nadzieję, że ich przykład pokaże, iż warto podjąć wyzwanie i że przy odrobinie wsparcia i dobrym przygotowaniu każdemu może się udać. Cykl jest elementem akcji Idea Banku, który postanowił udokumentować i wypromować działalność dziesiątek małych polskich firm, które odniosły sukces. Na wsparcie promocyjne może liczyć około 100 firm z całej Polski. Więcej informacji o akcji na stronie: www.ideabank.pl/duma-przedsiebiorcy

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska